Klíčové body
- Nvidia má vyprodáno na celý příští rok, což signalizuje obrovskou poptávku po čipech pro umělou inteligenci
- Generální ředitelka AMD Lisa Su zvýšila svou optimistickou prognózu trhu s akcelerátory umělé inteligence na 500 miliard dolarů do roku 2028
- AI boom je teprve na začátku, ačkoli někteří skeptici ho srovnávají s dot-com bublinou z přelomu tisíciletí
Jak dlouho vydrží silné budování umělé inteligence? Trh se zdá být optimistický, lídr v oblasti čipů s umělou inteligencí Nvidia
Mezi investory se nyní intenzivně diskutuje o tom, zda je tento prudký růst udržitelný, nebo zda expanze AI neskončí podobně jako krach dot-com bubliny.
Tento týden učinili generální ředitelé lídrů v oblasti čipů s umělou inteligencí, společností Nvidia a AMD, prohlášení, z nichž každé dodalo ještě větší váhu býčímu názoru na jejich akcie a obecně na akcie čipů s umělou inteligencí.
Optimisté vs. skeptici: souboj názorů na budoucnost AI
Akcie AI se po zhruba 18 měsících silné výkonnosti v létě silně stáhly zpět, protože do příběhu pronikla skepse. Poté, co Velká sedmička, která je hlavním odběratelem čipů AI, vykázala v červenci dobré, ale nikoliv ohromující zisky, se objevily obavy investorů, že tito velcí odběratelé čipů nevidí požadovanou návratnost svých investic do čipů Nvidia. Většina velkých technologických akcií a čipů s umělou inteligencí v reakci na to klesla.

Obří hedgeový fond Elliott Management se přidal ke skepsi a komentoval zejména to, co vnímá jako „bublinu“ umělé inteligence. Elliott ve svém posledním dopise investorům napsal, že akcie AI jsou přehnané, a prohlásil, že aplikace AI „nikdy nebudou nákladově efektivní, nikdy nebudou skutečně správně fungovat, budou spotřebovávat příliš mnoho energie nebo se ukáží jako nedůvěryhodné“. Elliott odmítl tuto technologii jako dobrou pouze pro několik věcí, jako je shrnutí zpráv a pomoc s počítačovým kódováním.
To je jistě názor, který by se měl zvážit. Může to platit i pro současné modely, které jsou dnes na trhu. Nicméně prakticky všichni, kdo se podílejí na technologickém průmyslu, věří v jejich přínos. Pokud by přínosy pravděpodobně nebyly, zdá se nepravděpodobné, že by každá významná technologická společnost dnes výrazně rozšiřovala své investice do umělé inteligence tak, jak to dělá.
Předseda představenstva společnosti Oracle Larry Ellison zase tyto obavy odmítl a prohlásil, že závod o prvenství v AI „pokračuje věčně, aby se vytvořila lepší a lepší neuronová síť“.
Ellison je přesvědčen, že schopnosti AI se budou zlepšovat díky většímu množství výpočetní techniky a lepším modelům a že velké technologické společnosti si nemohou dovolit přenechat prvenství v AI konkurenci. Vzhledem k tomu, že velké technologické firmy jsou vyzbrojeny spoustou peněz, nevidí konec budování dříve než za pět až deset let.
Jensen Huang a Lisa Su právě stanovili nové standardy
Tento týden pak došlo ke dvěma masivním oznámením od jedničky a dvojky mezi společnostmi vyrábějícími čipy s umělou inteligencí, která by měla rozptýlit krátkodobé obavy o trvanlivost obchodu s AI.

Na začátku měsíce generální ředitel společnosti Nvidia Jensen Huang prohlásil, že poptávka po její nové generaci čipu Blackwell je „šílená“. Rychlý posun do minulého týdne a analytici Morgan Stanley odhalili, že Blackwell je již vyprodán na příštích 12 měsíců poté, co firma hostila ve svých kancelářích vedoucí pracovníky Nvidie.
Ve čtvrtek pak AMD uspořádalo akci „Advancing AI“, během níž představilo své nové procesory EPYC 9005 a grafické procesory Instinct MI325X. Během prezentace generální ředitelka Lisa Su zvýšila svou prognózu velikosti trhu s akcelerátory umělé inteligence.
V loňském roce Su překvapila investory předpovědí, že trh s akcelerátory AI vzroste ze 45 miliard dolarů v roce 2023 na neuvěřitelných 400 miliard dolarů v roce 2027.
Udělal ji tedy uplynulý rok skeptičtější nebo znepokojenější ohledně všech těch výdajů, jak předpokládá Elliott?
Ve skutečnosti právě naopak. Během konference Su zvýšila svůj výhled, že trh s akcelerátory umělé inteligence dosáhne do roku 2028 neuvěřitelných 500 miliard dolarů, a řekla: „Od [loňského roku] se poptávka po umělé inteligenci stále rozjíždí a překonává očekávání. Je zřejmé, že míra investic všude nadále roste, a to díky výkonnějším modelům, novým případům použití a vlastně jen širšímu přijetí případů použití AI.“
Pokud se prognózy potvrdí, bude z toho těžit více společností než jen Nvidia a AMD. Z této střednědobé poptávky by měla těžit jakákoli společnost se silnou konkurenční pozicí v souvisejících odvětvích slévárenství, poloprovozních zařízení, serverů nebo softwaru integrovaného s AI. Kromě toho by silný růst měli zaznamenat také poskytovatelé elektřiny a přenosu dat, protože datová centra AI spotřebovávají obrovské množství energie.
Vzniká bublina? Ještě ne
Bublina dot-com sice praskla v roce 2000, ale nezapomeňte, že jí předcházel pětiletý „boom“. Tento boom se shodoval s obdobím po snížení úrokových sazeb Federálním rezervním systémem v letech 1995 až 1998. Podíváme-li se na dnešní situaci, je boom AI starý jen asi dva roky a Fed podobně zahájil cyklus snižování sazeb teprve v září.
Tomuto investorovi se zdá, že se možná nacházíme spíše v analogii „poloviny 90. let“ než v propasti splasknutí obrovské bubliny.
Existuje také možnost, že boom bude trvat déle než internetový boom, protože všechny společnosti investující do umělé inteligence, Mag Seven, jsou finančně mimořádně silné – mnohem silnější než mnohé novější začínající technologické společnosti z poloviny 90. let. Kromě toho se Mag Seven přes veškerý svůj úspěch skutečně neobchodují na bláznivých hodnotách, jaké byly k vidění u velkých technologických firem na konci 90. let.
To neznamená, že by se budování umělé inteligence nemohlo stát bublinou – mohlo by. Ale zdá se, že je ještě brzy a akcie AI jsou příliš rozumně oceněny na to, aby došlo k velkému propadu, pokud nedojde k vnějším exogenním šokům.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky