Klíčové body
- Umělá inteligence (AI) opravdu není záležitostí, která spatřilo světla světa až v roce 2022
- Potichu se rozvíjela po celá desetiletí
- A právě toto vítězství v partii šachu pro celé odvětví představovalo opravdu významný milník
Už v roce 1996 s počítač z dílny společnosti IBM připsal jedno opravdu velké vítězství…
Dne 29. prosince roku 1996 superpočítač společnosti IBM Deep Blue porazil úřadujícího mistra světa v šachu Garryho Kasparova v kolosální partii, což znamenalo významný milník ve vývoji umělé inteligence. Tento fenomén tak rozhodně není až záležitostí posledních let. Pojďme se tedy podívat na jeho stručnou historii.
Při bližším pohledu do průřezu historií ale uvidíme, že toho na dnešní den připadá ještě o mnoho více:
- 1170 – Arcibiskup Thomas Becket byl na nepřímý příkaz krále Jindřicha II. zavražděn 4 rytíři před oltářem Canterburské katedrály.
- 1223 – Papež Honorius III. formálně schválil františkánský řád, který v roce 1209 založil Svatý František z Assisi.
- 1845 – Texas byl se souhlasem svých představitelů anektován Spojenými státy a stal se 28. státem USA.
- 1885 – Gottlieb Daimler patentoval v německém Stuttgartu první motocykl.
- 1890 – Masakr cca 300 siouxských mužů, žen a dětí u potoka Wounded Knee americkou armádou.
- 1939 – Zimní válka: Vítězstvím Finska nad Rudou armádou skončila první bitva u Taipale.
- 1940 – Druhá světová válka: Nejhorší a nejničivější nálet na Londýn zápalnými bombami. Při náletu Luftwaffe vypukl v City druhý velký požár Londýna.
- 1981 – Byla vyhlášena CHKO Blaník.
- 1989 – Československým prezidentem byl zvolen dramatik a disident Václav Havel. Ve funkci vystřídal Gustáva Husáka, který abdikoval 10. prosince téhož roku.
A nyní se už jako obvykle přesuneme do světa byznysu a ekonomiky:
- 1890 – Masakr na Wounded Knee měl také ekonomické důsledky, protože znamenal konec hnutí Ghost Dance, které vyvolávalo obavy mezi osadníky a vedlo ke zvýšení vojenské přítomnosti v regionu.
- 1975 – Narodil se americký obchodník a podnikatel Robert R. Taylor, známý především vytvořením široce rozšířené hry Tetrinet a založením poskytovatele internetových služeb
(ISP) s názvem Telerama. - 1989 – Nikkei 225, burzovní index tokijské burzy, dosáhl svého historického maxima a uzavřel na hodnotě 38 915,87 bodu.
- 2016 – Čínský gigant v oblasti elektronického obchodování Alibaba Group oznámil svůj záměr koupit finančně ztrátové noviny South China Morning Post, což znamenalo významný krok do mediálního průmyslu.
- 2020 – Pandemie COVID-19 měla v roce 2020 významný dopad na podnikání a 29. prosince téhož roku došlo k různým událostem souvisejícím s pandemií, včetně diskusí o distribuci vakcíny a ekonomických výzvách, které s sebou přinesla.
Deep Blue od IBM vs. Garry Kasparov — Jak se psala historie umělé inteligence
Deep Blue versus Garry Kasparov byla dvojice šachových partií na šest partií mezi tehdejším mistrem světa v šachu Garrym Kasparovem a superpočítačem IBM s názvem Deep Blue. První duel, který se konal v roce 1996 ve Filadelfii, vyhrál Kasparov poměrem 4:2. V odvetném souboji, který se konal v roce 1997 v New Yorku, zvítězil Deep Blue poměrem 3½-2½. Druhý match byl první porážkou úřadujícího mistra světa v šachu počítačem v turnajových podmínkách a byl o něm natočen dokumentární film Game Over: Kasparov a stroj.
Turnaj z roku 1997 byl široce medializován a Deep Blue se stal celebritou. A po matchi se objevily zprávy, že IBM Deep Blue demontovala, ale ve skutečnosti zůstal v provozu ještě několik let.

Vítězství Deep Blue bylo považováno za symbolicky významné, za znamení, že umělá inteligence dohání inteligenci lidskou a může porazit jednoho z největších intelektuálních šampionů lidstva. Pozdější analýzy měly tendenci zlehčovat Kasparovovu prohru jako důsledek nezvykle špatné Kasparovovy hry a zlehčovat intelektuální hodnotu šachu jako hry, kterou lze porazit hrubou silou.
V prosinci 2016 při diskusi o tomto utkání v podcastu se Samem Harrisem Kasparov avizoval změnu svého názoru na tento turnaj. Kasparov prohlásil: „V tomto případě se jedná o velmi důležitý match: „Při psaní knihy jsem hodně bádal – analyzoval jsem partie pomocí moderních počítačů, také jsem hledal v duši – a změnil jsem své závěry. Nepíšu žádné milostné dopisy IBM, ale můj respekt k týmu Deep Blue se zvýšil a můj názor na vlastní hru a hru Deep Blue se snížil. Dnes si můžete koupit šachový motor do svého notebooku, který Deep Blue poměrně snadno porazí.“.
Po vítězství Deep Blue se kanonickým příkladem hry, v níž lidé překonali stroje, stala starobylá čínská hra Go, hra s jednoduchými pravidly a mnohem větším počtem možných tahů než šachy. Hra Go vyžaduje více intuice a je mnohem méně náchylná k použití hrubé síly. je hojně rozšířená v Číně, Jižní Koreji a Japonsku a ve starověku byla považována za jedno ze čtyř umění čínského učence. V roce 1997 dokázalo mnoho hráčů s méně než ročními zkušenostmi porazit nejlepší programy Go, programy se však postupně zlepšovaly a v roce 2015 program AlphaGo společnosti Google DeepMind porazil v soukromém matchi evropského mistra ve hře Go Fan Huie. V roce 2016 pak překvapivě porazil špičkového hráče Lee Sedola v duelu AlphaGo versus Lee Sedol. Zatímco program Deep Blue se při vyhodnocování milionů pozic spoléhal především na hrubou výpočetní sílu, AlphaGo se spoléhal také na neuronové sítě a strojové učení.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky