Klíčové body
- Ropa roste se zaměřením na nabídku OPEC+ a stimulaci Číny
- Ceny zlata se v úterý v asijském obchodování zvýšily, ale většinu svých ztrát z tohoto týdne si udržely
- Měď klesá na pozadí přetrvávajících negativních vlivů z Číny
Ropa roste se zaměřením na nabídku OPEC+ a stimulaci Číny
Ropa Brent se obchodovala poblíž 72 dolarů za barel poté, co v pondělí skončila jen o 1 cent níže, přičemž ropa West Texas Intermediate se pohybovala nad úrovní 68 dolarů. Nedávná nevýrazná cenová akce poslala ukazatele implikované volatility obou benchmarků na nejnižší úroveň za zhruba dva měsíce.
Obchodníci stále očekávají, že skupina producentů bude dále odkládat obnovení části produkce kvůli obavám z přebytku v příštím roce. Mezitím nejvyšší čínští představitelé plánují příští středu zahájit každoroční uzavřenou Ústřední ekonomickou pracovní konferenci, na které mají být podle osob obeznámených s touto záležitostí vytyčeny ekonomické cíle a stimulační plány pro rok 2025.
Futures se od poloviny října obchodují v rozmezí o něco málo vyšším než 6 dolarů, což je ovlivněno geopolitickým vývojem na Blízkém východě a v Rusku a výhledem poptávky v Číně, která je největším dovozcem ropy.

Chris Weston, vedoucí výzkumu společnosti Pepperstone Group, uvedl: „Navzdory pokračujícím křížovým proudům jsme se dostali na férovou hodnotu, která se zdá být pro krátkodobé období ustálená“ u ropy Brent na současných úrovních. „Trh s ropou prozatím spokojeně masíruje pozice a připravuje se na reakci v případě nových zpráv.“
Na Blízkém východě Izrael uvedl, že je stále odhodlán dodržovat příměří poté, co provedl letecké údery v Libanonu v reakci na první útok Hizballáhu v rámci příměří. V Sýrii se mezitím rozhořel konflikt, když povstalci zaútočili na klíčová města.
Jinde vedly chladnější než obvyklé teploty v Evropě na začátku zimy na severní polokouli k záchvěvu býčího zájmu o naftu, která zahrnuje topný olej stále běžně používaný v regionu. Spekulanti snižovali krátké pozice u tohoto rafinovaného produktu již čtvrtý týden v řadě, což je nejdelší taková série od února.
Ceny zlata jsou stabilní, protože očekávání Fedu, náznaky úrokových sazeb favorizují dolar
Ceny zlata se v úterý v asijském obchodování zvýšily, ale většinu svých ztrát z tohoto týdne si udržely, protože očekávání dalších náznaků ohledně amerických úrokových sazeb udržovalo dolar v plusu.
Zelená bankovka v pondělí prudce vzrostla poté, co nově zvolený americký prezident Donald Trump pohrozil cly vůči skupině zemí BRICS. Politické nepokoje ve Francii rovněž oslabily euro a zvýhodnily dolar.
Spotové zlato vzrostlo o 0,1 % na 2 640,77 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v únoru vzrostly do 23:16 SELČ
Zlato pod tlakem před Powellovým projevem a údaji o zaměstnanosti
Žlutý kov byl pod tlakem silného dolaru, protože investoři zůstali před dalšími informacemi o měnové politice USA v tomto týdnu nakloněni zelené měně.

V nadcházejících dnech vystoupí řada představitelů Fedu, zejména předseda Jerome Powell ve středu. Jeho vystoupení se uskuteční jen několik týdnů před posledním letošním zasedáním Fedu, na kterém se všeobecně očekává, že centrální banka sníží sazby o 25 bazických bodů.
Nejistota ohledně dlouhodobého výhledu sazeb však vzrostla, zejména vzhledem k nedávným známkám lepkavé inflace a odolnosti trhu práce.
Tento pátek budou zveřejněny údaje o pracovních místech mimo zemědělský sektor za listopad a všeobecně se očekává, že budou hrát roli ve výhledu Fedu ohledně sazeb. Investoři se připravují na potenciálně silné údaje, protože se odbourává dopad nedávných poruch souvisejících s hurikány.
Dlouhodobý výhled pro sazby je také zastřen nejistotou ohledně Trumpovy administrativy. Všeobecně se očekává, že Trump zavede expanzivní a protekcionistickou politiku, což by mohlo podpořit úrokové sazby a inflaci.
Vyšší sazby nevěstí nic dobrého pro zlato a další drahé kovy vzhledem k tomu, že zvyšují oportunitní náklady investic do nevýnosových aktiv.
Ostatní drahé kovy se v úterý vyvíjely smíšeně. Futures na platinu klesly o 0,3 % na 948,15 USD za unci, zatímco futures na stříbro vzrostly o 0,6 % na 31,058 USD za unci.
Měď klesá na pozadí přetrvávajících negativních vlivů z Číny
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi ustoupily kvůli vyhlídkám na další obchodní a ekonomické problémy pro hlavního dovozce Čínu. Spojené státy tento týden zavedly přísnější kontroly dodávek technologií pro výrobu čipů do Číny.

Benchmarkové futures kontrakty na měď na londýnské burze kovů klesly o 0,1 % na 8994,0 USD za tunu, zatímco únorové futures kontrakty na měď klesly o 0,3 % na 4,1282 USD za libru.
Měď získala určitou podporu díky pozitivním údajům o podnikatelské aktivitě z Číny, které ukázaly, že nedávná stimulační opatření Pekingu přinášejí určité ovoce.
Obchodníci však vyčkávali na další podněty ohledně Číny ze dvou klíčových politických zasedání v prosinci.
Očekává se také, že zhoršující se obchodní vztahy mezi USA a Čínou potenciálně oslabí čínskou ekonomiku a sníží její apetit po mědi.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky