Klíčové body
- Ropa rostla spolu s asijskými akciemi díky známkám pomalého oživení čínské ekonomiky
- Obchodníci očekávají další vývoj na čtvrtečním zasedání OPEC+
- Zlato kleslo, když dolar posílil vůči ostatním měnám
- Měď klesá, protože cla a silný dolar kompenzují čínské indexy PMI
Ropa roste se zaměřením na čínskou ekonomiku a zasedání OPEC+ o dodávkách
Futures kontrakty na ropu Brent se obchodovaly kolem 72 USD za barel poté, co minulý týden poklesly o 3 %, přičemž West Texas Intermediate se pohyboval nad úrovní 68 USD. Aktivita čínských továren v listopadu rostla již druhý měsíc, což je nejistý náznak oživení v největším dovozci ropy po řadě stimulačních opatření, která byla oznámena koncem září. Mezitím OPEC+ odložil své zasedání o dodávkách o čtyři dny.
Obchodníci budou na tomto setkání hledat vodítka ohledně budoucí politiky, kde se všeobecně očekává, že skupina potřetí odloží mírné zvýšení produkce. Ropa se od poloviny října obchoduje v rozmezí necelých 6 dolarů, přičemž je ovlivňována geopolitickým vývojem na Blízkém východě a v Rusku, vyhlídkami na další Trumpovo prezidentství a výhledem v Číně.
„Ceny ropy zůstávají převážně v rozmezí a před zasedáním OPEC+ panuje spousta nejistoty,“ uvedl Warren Patterson, vedoucí oddělení komoditní strategie společnosti ING Groep NV. „Trh sice v příštím roce nepotřebuje dodatečné dodávky ze strany skupiny, výzvou je však nalezení rovnováhy mezi snahou podpořit trh a omezit ztrátu jeho tržního podílu.“

Dolar mezitím rostl poté, co zvolený americký prezident Donald Trump varoval země BRICS, aby nevytvářely alternativní měnu k zelené bankovce.
Na Blízkém východě se zdálo, že příměří mezi Izraelem a Íránem podporovaným Hizballáhem trvá, ačkoli si obě strany vyměňovaly obvinění z porušování dohody o příměří. Teherán rovněž přislíbil pomoc syrské vládě poté, co se povstalci v důsledku eskalace bojů zmocnili druhého největšího města v zemi, Aleppa.
Zlato klesá s růstem dolaru, v centru pozornosti jsou klíčové údaje z USA z tohoto týdne
Zlato kleslo, když dolar posílil vůči ostatním měnám, zatímco investoři se těší na klíčové údaje z USA, které mají být zveřejněny v pátek a které mohou poskytnout vodítka ohledně dalšího kroku Federálního rezervního systému v oblasti úrokových sazeb koncem tohoto měsíce.
Zlato se v pondělí na začátku asijských hodin obchodovalo kolem 2 630 USD za unci poté, co minulý týden pokleslo o téměř 3 %. Dolar vůči euru posílil, protože ve Francii vzrostlo politické napětí, zatímco jen ustoupil, protože výnosy amerických státních dluhopisů sledovaly růst. Silnější zelená bankovka zdražuje drahý kov pro kupce v jiných měnách, zatímco vyšší výnosy mají tendenci zlato zatěžovat, protože se z něj neplatí úroky.
Ztráty zlata v minulém týdnu byly způsobeny sníženým apetitem po útočištích v důsledku dohody o příměří mezi Izraelem a Hizballáhem, kterou zprostředkovaly Spojené státy a která vstoupila v platnost v polovině týdne. Přesto obavy z eskalace ruské války na Ukrajině nadále podporují poptávku po bezpečných aktivech, jako je zlato.

Trhy se připravují na údaje o pracovních místech mimo zemědělský sektor v USA na konci tohoto týdne, které mohou ovlivnit rozhodnutí Fedu o úrokových sazbách 18. prosince. Trhy počítají s přibližně 70% pravděpodobností, že americká centrální banka sníží referenční výpůjční náklady o čtvrt procentního bodu. Nižší výpůjční náklady obvykle prospívají zlatu, protože to neplatí úroky.
V letošním roce drahý kov zatím vzrostl přibližně o 30 %, přičemž zisky podpořil cyklus uvolňování měnové politiky amerického Fedu, nákupy centrálních bank a zvýšená geopolitická a ekonomická rizika. Někteří analytici očekávají v roce 2025 nové rekordy, přičemž Goldman Sachs Group Inc. a UBS Group AG vydaly minulý měsíc býčí výhledy.
Spotové zlato v Singapuru v 10:36 hodin kleslo o 0,4 % na 2632,22 USD za unci. Spotový dolarový index Bloomberg vzrostl o 0,4 %. Stříbro, platina a palladium poklesly.
Ostatní drahé kovy ustoupily. Futures na platinu klesly o 0,7 % na 945,90 USD za unci, zatímco futures na stříbro se propadly o 1,5 % na 30,648 USD za unci.
Měď klesá, protože cla a silný dolar kompenzují čínské indexy PMI
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi v pondělí klesly, protože obavy z dalších amerických cel a silnějšího dolaru do značné míry kompenzovaly pozitivní signály z Číny, která je největším dovozcem mědi.

Futures na měď na londýnské burze kovů klesly o 0,5 % na 8976,50 USD za tunu, zatímco březnové futures na měď se snížily o 0,7 % na 4,1145 USD za libru.
Podle vládních a soukromých údajů o indexu nákupních manažerů Čína – největší světový dovozce mědi – zaznamenala v listopadu větší než očekávaný nárůst výrobní aktivity.
Údaje byly zveřejněny v době, kdy Peking od konce září zavedl řadu agresivních stimulačních opatření, jejichž cílem je podpořit hospodářský růst.
Ačkoli se zdálo, že tato opatření přinášejí určité ovoce, trhy se obávaly dalších hospodářských překážek v důsledku obchodní války se Spojenými státy.
Obchodníci také očekávají další stimulační opatření ze dvou klíčových politických zasedání, která se mají konat později v prosinci.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky