Ne zrovna jednoduchý člověk, ale zato opravdový vizionář.
Dne 16. února roku 2011 si Steve Jobs, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Apple, bere další zdravotní dovolenou. Toto oznámení vyvolalo obavy investorů a mělo dopad na cenu akcií společnosti Apple. Dnes už víme, jak tato smutná éra dopadla – odkaz Steva Jobse ale žije i nadále právě prostřednictvím jeho značky.
Při bližším pohledu do průřezu historií ale uvidíme, že toho na dnešní den připadá ještě o mnoho více:
374 – Již devátý zaznamenaný průlet Halleyovy komety.
1914 – Uskutečnil se první let do Los Angeles ze San Francisca.
1918 – Ve Vilniusu vyhlášena nezávislost Litvy.
1923 – Howard Carter odpečetil Tutanchamonovu hrobku.
1945 – Začala bitva o Iwodžimu, jedna z důležitých bitev druhé světové války.
1959 – Fidel Castro se stal po svržení prezidenta Batisty politickým vůdcem Kuby.
1963 – Se svým druhým hitem Please Please Me se skupina Beatles poprvé objevila na špičce britské hitparády.
2005 – V platnost vstoupil Kjótský protokol o omezení emisí skleníkových plynů.
2014 – Eva Samková vyhrála na ZOH Soči zlatou medaili v snowboardcrossu.
2021 – Markéta Davidová vyhrála na MS Pokljuka zlatou medaili ve vytrvalostním závodě.
A nyní se už jako obvykle přesuneme do světa byznysu a ekonomiky:
1959 – Fidel Castro se po svržení vlády Fulgencia Batisty během kubánské revoluce stává kubánským premiérem.
2005 – Kjótský protokol, mezinárodní smlouva zaměřená na snížení emisí skleníkových plynů, vstoupil v platnost poté, co jej ratifikoval dostatečný počet zemí. To mělo významné důsledky pro podniky po celém světě, protože to podnítilo větší důraz na udržitelnost životního prostředí a snižování emisí uhlíku.
2015 – Byla oznámena dohoda o fúzi společností Kraft Foods Group a H.J. Heinz Company, čímž vznikla pátá největší potravinářská a nápojová společnost na světě, známá jako The Kraft Heinz Company.
Steve Jobs — Odkaz muže, který změnil svět technologií
Jobse vychovávali adoptivní rodiče v kalifornském Cupertinu, které se dnes nazývá Silicon Valley. Ačkoli se zajímal o inženýrství, jeho záliby v mládí byly různé. Přerušil studium na Reed College v Portlandu ve státě Oregon, počátkem roku 1974 nastoupil jako designér videoher ve společnosti Atari Corporation a našetřil si dostatek peněz na pouť do Indie, aby poznal buddhismus.
Na podzim 1974 se Jobs vrátil do Silicon Valley a znovu se setkal se Stephenem Wozniakem, bývalým kamarádem ze střední školy, který pracoval pro společnost Hewlett-Packard. Když Wozniak Jobsovi vyprávěl o svých pokrocích při navrhování vlastní počítačové logické desky, navrhl mu Jobs, aby spolu začali podnikat, což se také stalo poté, co Hewlett-Packard v roce 1976 Wozniakův návrh oficiálně odmítl. Apple I, jak logickou desku nazvali, byl postaven v rodinné garáži Jobsových za peníze, které získali prodejem Jobsova minibusu Volkswagen a Wozniakovy programovatelné kalkulačky.
Jobs byl jedním z prvních podnikatelů, kteří pochopili, že osobní počítač osloví široké publikum, přinejmenším pokud nebude vypadat, že patří na vědeckou výstavu na střední škole. S Jobsovým povzbuzením navrhl Wozniak vylepšený model Apple II s klávesnicí a nechal vyrobit elegantní plastové pouzdro, které přístroj obepínalo.
Přestože měl Jobs dlouhé neupravené vlasy a vyhýbal se obchodnímu oblečení, podařilo se mu získat financování, distribuci a reklamu pro společnost Apple Computer, která byla založena v roce 1977 – ve stejném roce, kdy byl dokončen počítač Apple II. Stroj byl okamžitě úspěšný a stal se synonymem rozmachu osobních počítačů. V roce 1981 společnost provedla rekordní veřejnou nabídku akcií a v roce 1983 se nejrychleji (do té doby) dostala na seznam 500 nejlepších amerických společností Fortune. V roce 1983 společnost přijala prezidenta společnosti PepsiCo, Inc. Johna Sculleyho, který se stal jejím výkonným ředitelem a nepřímo i Jobsovým mentorem v jemných detailech řízení velké korporace. Jobs přesvědčil Sculleyho, aby tuto pozici přijal, tím, že ho vyzval: „Chceš do konce života prodávat cukrovou vodu?“ Sculley mu odpověděl. Tato věta byla prozíravě účinná, ale také odhalila Jobsovu téměř mesiášskou víru v počítačovou revoluci.
Zdroj: BurzovníSvět.cz
Ve stejném období vedl Jobs nejdůležitější projekt v historii společnosti. V roce 1979 vedl malou skupinu inženýrů společnosti Apple na technologickou demonstraci do výzkumného centra Palo Alto Research Center (PARC) společnosti Xerox Corporation, aby zjistil, jak by grafické uživatelské rozhraní mohlo usnadnit používání počítačů a zvýšit jejich efektivitu. Brzy poté Jobs opustil tým inženýrů, který navrhoval firemní počítač Lisa, a vedl menší skupinu, která vytvářela levnější počítač. Oba počítače byly přepracovány s cílem využít a zdokonalit nápady PARC, ale Jobs jednoznačně upřednostňoval Macintosh neboli Mac, jak se novému počítači začalo říkat. Jobs si své inženýry hýčkal a mluvil o nich jako o umělcích, ale jeho styl byl nekompromisní; v jednu chvíli požadoval přepracování vnitřní desky plošných spojů jen proto, že ji považoval za neatraktivní. Později se proslavil tím, že trval na tom, aby Macintosh nebyl jen skvělý, ale „šíleně skvělý“. V lednu 1984 Jobs sám představil Macintosh v brilantně připravené ukázce, která byla ústředním bodem mimořádné reklamní kampaně. Později se na ni poukazovalo jako na archetyp „marketingu událostí“.
První počítače Mac však byly málo výkonné a drahé a měly málo softwarových aplikací – to vše vedlo k neuspokojivým prodejům. Apple tento stroj postupně vylepšoval, takže se nakonec stal životním motorem společnosti a také vzorem pro všechna následující počítačová rozhraní. Jobsovo zjevné selhání při nápravě problému však rychle vedlo k napětí ve společnosti a v roce 1985 Sculley přesvědčil správní radu Applu, aby slavného spoluzakladatele společnosti odvolala.
Jobs rychle založil další firmu, NeXT Inc. navrhující výkonné pracovní stanice pro vzdělávací trh. Mezi jeho finanční partnery patřil texaský podnikatel Ross Perot a japonská elektronická společnost Canon Inc. Přestože počítač NeXT vynikal svým technickým provedením, zastínily jej levnější počítače od konkurence, jako je Sun Microsystems, Inc. Na počátku 90. let se Jobs zaměřil na inovativní softwarový systém NEXTSTEP.
Mezitím v roce 1986 Jobs získal kontrolní podíl ve společnosti Pixar, firmě zabývající se počítačovou grafikou, která byla založena jako divize společnosti Lucasfilm Ltd., produkční společnosti hollywoodského filmového režiséra George Lucase. Během následujícího desetiletí Jobs vybudoval ze společnosti Pixar významné animační studio, které mimo jiné v roce 1995 vytvořilo první celovečerní film kompletně počítačově animovaný, Toy Story. Veřejná nabídka akcií společnosti Pixar v tomto roce udělala z Jobse poprvé miliardáře. Studio nakonec v roce 2006 prodal společnosti Disney.
Koncem roku 1996 společnost Apple, která byla zatížena obrovskými finančními ztrátami a ocitla se na pokraji krachu, najala nového výkonného ředitele, kterým se stal Gilbert Amelio, ředitel polovodičů. Když se Amelio dozvěděl, že se společnosti po intenzivním a dlouhodobém výzkumu nepodařilo vyvinout přijatelnou náhradu za stárnoucí operační systém (OS) pro počítače Macintosh, rozhodl se pro společnost NEXTSTEP, koupil Jobsovu firmu za více než 400 milionů dolarů a přivedl Jobse zpět do Applu jako konzultanta. Správní rada společnosti Apple však byla brzy rozčarována Ameliovou neschopností zvrátit finanční situaci společnosti a v červnu 1997 požádala marnotratného spoluzakladatele Applu, aby společnost opět vedl. Jobs rychle uzavřel spojenectví s někdejším nepřítelem Applu, společností Microsoft Corporation, zrušil Ameliovy dohody o klonování Maců a zjednodušil produktovou řadu společnosti. Připravil také oceňovanou reklamní kampaň, která vyzývala potenciální zákazníky, aby „mysleli jinak“ a koupili si Macintoshe. Stejně důležité je to, co neudělal: odolal pokušení vyrábět stroje s operačním systémem Windows od Microsoftu; ani nevyčlenil Apple jako společnost, která by se zabývala pouze softwarem, jak někteří naléhali. Jobs věřil, že Apple jako jediný významný výrobce osobních počítačů s vlastním operačním systémem má jedinečnou možnost inovovat.
A inovoval. V roce 1998 Jobs představil iMac, jednodílný počítač ve tvaru vejce, který nabízel vysokorychlostní zpracování za relativně nízkou cenu a zahájil trend módních počítačů. (Do konce roku byl iMac nejprodávanějším osobním počítačem v zemi a Jobs mohl oznámit stálý zisk kdysi skomírající společnosti. V následujícím roce opět triumfoval se stylovým iBookem, přenosným počítačem vytvořeným s ohledem na studenty, a G4, stolním počítačem natolik výkonným, že (jak se Apple chlubil) jej za určitých okolností nebylo možné vyvézt, protože se jednalo o superpočítač. Ačkoli Apple nezískal zpět dominantní postavení v oboru jako kdysi, Steve Jobs svou společnost zachránil a znovu se prosadil jako mistr marketingu a vizionář v oblasti špičkových technologií.
Zdroj: Shutterstock
Ne zrovna jednoduchý člověk, ale zato opravdový vizionář.Dne 16. února roku 2011 si Steve Jobs, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Apple, bere další zdravotní dovolenou. Toto oznámení vyvolalo obavy investorů a mělo dopad na cenu akcií společnosti Apple. Dnes už víme, jak tato smutná éra dopadla – odkaz Steva Jobse ale žije i nadále právě prostřednictvím jeho značky.Při bližším pohledu do průřezu historií ale uvidíme, že toho na dnešní den připadá ještě o mnoho více:
374 – Již devátý zaznamenaný průlet Halleyovy komety.
1914 – Uskutečnil se první let do Los Angeles ze San Francisca.
1918 – Ve Vilniusu vyhlášena nezávislost Litvy.
1923 – Howard Carter odpečetil Tutanchamonovu hrobku.
1945 – Začala bitva o Iwodžimu, jedna z důležitých bitev druhé světové války.
1959 – Fidel Castro se stal po svržení prezidenta Batisty politickým vůdcem Kuby.
1963 – Se svým druhým hitem Please Please Me se skupina Beatles poprvé objevila na špičce britské hitparády.
2005 – V platnost vstoupil Kjótský protokol o omezení emisí skleníkových plynů.
2014 – Eva Samková vyhrála na ZOH Soči zlatou medaili v snowboardcrossu.
2021 – Markéta Davidová vyhrála na MS Pokljuka zlatou medaili ve vytrvalostním závodě.
A nyní se už jako obvykle přesuneme do světa byznysu a ekonomiky:
1959 – Fidel Castro se po svržení vlády Fulgencia Batisty během kubánské revoluce stává kubánským premiérem.
2005 – Kjótský protokol, mezinárodní smlouva zaměřená na snížení emisí skleníkových plynů, vstoupil v platnost poté, co jej ratifikoval dostatečný počet zemí. To mělo významné důsledky pro podniky po celém světě, protože to podnítilo větší důraz na udržitelnost životního prostředí a snižování emisí uhlíku.
2015 – Byla oznámena dohoda o fúzi společností Kraft Foods Group a H.J. Heinz Company, čímž vznikla pátá největší potravinářská a nápojová společnost na světě, známá jako The Kraft Heinz Company.
Jobse vychovávali adoptivní rodiče v kalifornském Cupertinu, které se dnes nazývá Silicon Valley. Ačkoli se zajímal o inženýrství, jeho záliby v mládí byly různé. Přerušil studium na Reed College v Portlandu ve státě Oregon, počátkem roku 1974 nastoupil jako designér videoher ve společnosti Atari Corporation a našetřil si dostatek peněz na pouť do Indie, aby poznal buddhismus.Na podzim 1974 se Jobs vrátil do Silicon Valley a znovu se setkal se Stephenem Wozniakem, bývalým kamarádem ze střední školy, který pracoval pro společnost Hewlett-Packard. Když Wozniak Jobsovi vyprávěl o svých pokrocích při navrhování vlastní počítačové logické desky, navrhl mu Jobs, aby spolu začali podnikat, což se také stalo poté, co Hewlett-Packard v roce 1976 Wozniakův návrh oficiálně odmítl. Apple I, jak logickou desku nazvali, byl postaven v rodinné garáži Jobsových za peníze, které získali prodejem Jobsova minibusu Volkswagen a Wozniakovy programovatelné kalkulačky.Jobs byl jedním z prvních podnikatelů, kteří pochopili, že osobní počítač osloví široké publikum, přinejmenším pokud nebude vypadat, že patří na vědeckou výstavu na střední škole. S Jobsovým povzbuzením navrhl Wozniak vylepšený model Apple II s klávesnicí a nechal vyrobit elegantní plastové pouzdro, které přístroj obepínalo.Přestože měl Jobs dlouhé neupravené vlasy a vyhýbal se obchodnímu oblečení, podařilo se mu získat financování, distribuci a reklamu pro společnost Apple Computer, která byla založena v roce 1977 – ve stejném roce, kdy byl dokončen počítač Apple II. Stroj byl okamžitě úspěšný a stal se synonymem rozmachu osobních počítačů. V roce 1981 společnost provedla rekordní veřejnou nabídku akcií a v roce 1983 se nejrychleji dostala na seznam 500 nejlepších amerických společností Fortune. V roce 1983 společnost přijala prezidenta společnosti PepsiCo, Inc. Johna Sculleyho, který se stal jejím výkonným ředitelem a nepřímo i Jobsovým mentorem v jemných detailech řízení velké korporace. Jobs přesvědčil Sculleyho, aby tuto pozici přijal, tím, že ho vyzval: „Chceš do konce života prodávat cukrovou vodu?“ Sculley mu odpověděl. Tato věta byla prozíravě účinná, ale také odhalila Jobsovu téměř mesiášskou víru v počítačovou revoluci.Ve stejném období vedl Jobs nejdůležitější projekt v historii společnosti. V roce 1979 vedl malou skupinu inženýrů společnosti Apple na technologickou demonstraci do výzkumného centra Palo Alto Research Center společnosti Xerox Corporation, aby zjistil, jak by grafické uživatelské rozhraní mohlo usnadnit používání počítačů a zvýšit jejich efektivitu. Brzy poté Jobs opustil tým inženýrů, který navrhoval firemní počítač Lisa, a vedl menší skupinu, která vytvářela levnější počítač. Oba počítače byly přepracovány s cílem využít a zdokonalit nápady PARC, ale Jobs jednoznačně upřednostňoval Macintosh neboli Mac, jak se novému počítači začalo říkat. Jobs si své inženýry hýčkal a mluvil o nich jako o umělcích, ale jeho styl byl nekompromisní; v jednu chvíli požadoval přepracování vnitřní desky plošných spojů jen proto, že ji považoval za neatraktivní. Později se proslavil tím, že trval na tom, aby Macintosh nebyl jen skvělý, ale „šíleně skvělý“. V lednu 1984 Jobs sám představil Macintosh v brilantně připravené ukázce, která byla ústředním bodem mimořádné reklamní kampaně. Později se na ni poukazovalo jako na archetyp „marketingu událostí“.První počítače Mac však byly málo výkonné a drahé a měly málo softwarových aplikací – to vše vedlo k neuspokojivým prodejům. Apple tento stroj postupně vylepšoval, takže se nakonec stal životním motorem společnosti a také vzorem pro všechna následující počítačová rozhraní. Jobsovo zjevné selhání při nápravě problému však rychle vedlo k napětí ve společnosti a v roce 1985 Sculley přesvědčil správní radu Applu, aby slavného spoluzakladatele společnosti odvolala.Jobs rychle založil další firmu, NeXT Inc. navrhující výkonné pracovní stanice pro vzdělávací trh. Mezi jeho finanční partnery patřil texaský podnikatel Ross Perot a japonská elektronická společnost Canon Inc. Přestože počítač NeXT vynikal svým technickým provedením, zastínily jej levnější počítače od konkurence, jako je Sun Microsystems, Inc. Na počátku 90. let se Jobs zaměřil na inovativní softwarový systém NEXTSTEP.Mezitím v roce 1986 Jobs získal kontrolní podíl ve společnosti Pixar, firmě zabývající se počítačovou grafikou, která byla založena jako divize společnosti Lucasfilm Ltd., produkční společnosti hollywoodského filmového režiséra George Lucase. Během následujícího desetiletí Jobs vybudoval ze společnosti Pixar významné animační studio, které mimo jiné v roce 1995 vytvořilo první celovečerní film kompletně počítačově animovaný, Toy Story. Veřejná nabídka akcií společnosti Pixar v tomto roce udělala z Jobse poprvé miliardáře. Studio nakonec v roce 2006 prodal společnosti Disney.Koncem roku 1996 společnost Apple, která byla zatížena obrovskými finančními ztrátami a ocitla se na pokraji krachu, najala nového výkonného ředitele, kterým se stal Gilbert Amelio, ředitel polovodičů. Když se Amelio dozvěděl, že se společnosti po intenzivním a dlouhodobém výzkumu nepodařilo vyvinout přijatelnou náhradu za stárnoucí operační systém pro počítače Macintosh, rozhodl se pro společnost NEXTSTEP, koupil Jobsovu firmu za více než 400 milionů dolarů a přivedl Jobse zpět do Applu jako konzultanta. Správní rada společnosti Apple však byla brzy rozčarována Ameliovou neschopností zvrátit finanční situaci společnosti a v červnu 1997 požádala marnotratného spoluzakladatele Applu, aby společnost opět vedl. Jobs rychle uzavřel spojenectví s někdejším nepřítelem Applu, společností Microsoft Corporation, zrušil Ameliovy dohody o klonování Maců a zjednodušil produktovou řadu společnosti. Připravil také oceňovanou reklamní kampaň, která vyzývala potenciální zákazníky, aby „mysleli jinak“ a koupili si Macintoshe. Stejně důležité je to, co neudělal: odolal pokušení vyrábět stroje s operačním systémem Windows od Microsoftu; ani nevyčlenil Apple jako společnost, která by se zabývala pouze softwarem, jak někteří naléhali. Jobs věřil, že Apple jako jediný významný výrobce osobních počítačů s vlastním operačním systémem má jedinečnou možnost inovovat.A inovoval. V roce 1998 Jobs představil iMac, jednodílný počítač ve tvaru vejce, který nabízel vysokorychlostní zpracování za relativně nízkou cenu a zahájil trend módních počítačů. jej za určitých okolností nebylo možné vyvézt, protože se jednalo o superpočítač. Ačkoli Apple nezískal zpět dominantní postavení v oboru jako kdysi, Steve Jobs svou společnost zachránil a znovu se prosadil jako mistr marketingu a vizionář v oblasti špičkových technologií.