Klíčové body
- Akcie ocelářských firem prudce vzrostly po oznámení 25% cel na dovoz oceli a hliníku
- Domácí výrobci oceli získali výhodu díky očekávanému růstu cen a nižší konkurenci ze zahraničí
- Akcie společností Cleveland-Cliffs, Nucor a United States Steel vykázaly růsty v rozmezí 5,7 % až 9,6 %
- Globální reakce zahrnovala poklesy akcií německých výrobců oceli a čínská odvetná cla na americké zboží
Prezident potvrdil, že tato cla se budou vztahovat na všechny země vyvážející uvedené kovy do USA, přičemž tuto informaci sdělil během své cesty na nedělní Super Bowl.
Tento krok zavedení cel by nevyhnutelně ztížil zámořským společnostem prodej oceli za nižší ceny na americkém trhu, čímž by poskytl výhodu domácím výrobcům. Z oznámení rovněž vyplývá, že američtí výrobci oceli by v důsledku těchto cel mohli potenciálně zvýšit své ceny.
Akcie společnosti Cleveland-Cliffs vykázaly výrazný skok o 9,6 % a obchodovaly se za 11 USD za akcii.
Cleveland-Cliffs Inc.
Současně akcie společnosti Nucor vzrostly o 8,3 % a obchodovaly se za 141,03 USD.
Nucor Corporation
Mezitím akcie Steel Dynamics vzrostly o 5,8 % a dosáhly obchodní ceny 133,99 USD. a akcie výrobce hliníku Alcoa vzrostly o 4,7 % a obchodovaly se za 37,80 USD.
Steel Dynamics, Inc.
A konečně, akcie výrobce hliníku Alcoa vzrostly o 4,7 % a obchodovaly se za 37,80 USD.
Alcoa Corporation
Oznámení rovněž posunulo vzhůru futures na indexy S&P 500 a Dow Jones Industrial Average o 0,4 %, resp. 0,3 %. Současně akcie United States Steel vzrostly o 5,7 % a obchodovaly se za 39,10 USD, čímž téměř pokryly předchozí páteční ztrátu 5,8 %. K tomuto propadu došlo v reakci na Trumpovo prohlášení, že společnost Nippon Steel bude do U.S. Steel investovat, místo aby ji koupila.
Společnost Nippon Steel, která vstoupila do podnikové sféry, usilovala o získání U.S. Steel za pozoruhodnou cenu 55 USD za akcii. Obchod však narazil na tvrdý politický odpor, což vedlo prezidenta Bidena k tomu, že jej začátkem ledna zablokoval. Společnost Nippon se rozhodla toto prezidentovo rozhodnutí nekomentovat.
Akcie německých výrobců oceli Thyssenkrupp a Salzgitter se projevily prudkým poklesem, ale nakonec se jim v počáteční fázi evropského obchodování podařilo ztráty snížit. Akcie společnosti Thyssenkrupp klesly v zámořském obchodování přibližně o 0,1 %, zatímco akcie společnosti Salzgitter se propadly přibližně o 0,6 %.
Referenční ceny oceli zaznamenaly od konce ledna nárůst o přibližně 60 USD za tunu, což činí zhruba 750 USD. Navzdory tomuto nárůstu zůstává cena nižší než v rozmezí 1 000 až 1 500 USD za tunu v období 2021-2022, tedy v éře relativně zvýšených zisků ocelářských společností. Ceny oceli ovlivňuje více faktorů, mezi nimiž vyniká slabá výrobní ekonomika a vliv dovozu.

Ve snaze podpořit domácí ocelářský průmysl byla v nedávné minulosti několikrát použita cla. Nejprve je zavedl prezident George W. Bush v letech 2002 a 2003, poté prezident Trump v roce 2018 a nakonec prezident Joe Biden v roce 2024 na řadu čínských výrobků včetně oceli. Některé případy výjimek byly zdokumentovány za Trumpova působení, včetně zemí jako Kanada a Mexiko.
Vyhodnocení trvalého účinku cel na ekonomiku zůstává náročným úkolem. Ačkoli akcie ocelářských firem dosáhly v posledních pěti letech působivých výsledků, výchozí bod se shodou okolností shoduje s minimy souvisejícími s Covid-19.
United States Steel Corporation
Podle strojírenského analytika společnosti Baird Miga Dobreho tvoří ocel téměř 20 % nákladů na těžké stroje. Obvykle společnosti zavádějí příplatky za vyšší ceny kovu a přenášejí jeho váhu na spotřebitele. “V důsledku cel z roku 2018 došlo ke zvýšení cen v rozmezí 4-6 %,” citoval Dobre.
Po pondělním plánu prezidenta Trumpa oznámit tato cla následovaly plány na představení “recipročních cel” – poplatků uvalených na země, které předkládají poplatky na výrobky vyrobené v USA – v následujících dvou dnech.
V pondělí vstoupila v platnost čínská odvetná cla na americké zboží, což prohloubilo obchodní napětí mezi dvěma největšími ekonomikami světa. Čína v předchozím týdnu oznámila 15% daň na dovoz uhlí a zkapalněného zemního plynu z USA, čímž reagovala na Trumpovo dodatečné 10% clo na čínské zboží.
Kromě toho se do jednání mohou znovu zapojit odložená 25% cla na Mexiko a Kanadu. Ačkoli Trump minulý týden souhlasil s 30denním odkladem těchto dovozních cel, v neděli pro Fox News uvedl, že snahy sousedů USA vyhnout se těmto clům “nejsou dost dobré”.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky