Klíčové body
- Asijské akcie a futures klesly, protože investoři reagují na slabší ekonomická data a zvýšenou nejistotu ohledně americké politiky
- Výnosy státních dluhopisů klesají, zatímco investoři se přesouvají do bezpečnějších aktiv kvůli obavám z ekonomického zpomalení
- Čínská inflace se dostala pod nulu, což zvyšuje obavy z deflačních tlaků a oslabuje čínské akciové indexy
- Trumpova obchodní politika a cla přispívají k poklesu trhů, zatímco analytici diskutují o jeho možné reakci na propad akcií
Asijské akcie klesly a futures kontrakty na akcie S&P 500 se snížily o 0,4 %, zatímco kontrakty na technologický Nasdaq 100 rovněž klesly. Výnosy státních dluhopisů klesly napříč splatnostmi, protože investoři hledali bezpečí aktiv s pevným výnosem.
Ukazatel dolaru se držel jen těsně pod nejnižší hodnotou od listopadu, protože důvěra v další zlepšování ekonomické výkonnosti USA oslabila. Zlato se zvýšilo, zatímco ropa klesla na téměř nejnižší úroveň od září, protože slabé ekonomické údaje z Číny umocnily nepříznivý výhled poptávky.
Cla vůči hlavním obchodním partnerům, vyšší míra nezaměstnanosti a snižování počtu pracovních míst ve federálních úřadech zvyšují vyhlídky na zpomalení růstu největší světové ekonomiky poté, co několik měsíců překonávala výkonnost Číny a Evropy. Obchodníci s dluhopisy signalizují rostoucí riziko, že se americká ekonomika zastaví, zatímco prezident Donald Trump prohlásil, že ekonomiku čeká „přechodné období“.
„Je stále těžší rozeznat podobu ekonomiky skrze mlhu vyhazovů a cel Trumpa 2.0,“ řekl Ed Yardeni, prezident společnosti Yardeni Research. „Není divu, že výchozí pozice akciového trhu je risk-off a akcie korigují.“

Obchodníci se hromadí v krátkodobých státních dluhopisech, což od poloviny února táhne dvouletý výnos prudce dolů, v očekávání, že Federální rezervní systém bude již v květnu pokračovat ve snižování úrokových sazeb, aby zabránil zhoršování ekonomiky. Tento pohyb znamená náhlý obrat na trhu státních dluhopisů, kde dominantní hnací silou posledních několika let byla překvapivá odolnost americké ekonomiky, i když růst v zámoří oslaboval.
Prezidentka Federální rezervní banky v San Francisku Mary Dalyová uvedla, že rostoucí nejistota mezi podniky může zpomalit poptávku v americké ekonomice, ale nevyžaduje změnu úrokových sazeb. Předseda Fedu Powell v pátek rovněž připustil nárůst nejistoty ohledně výhledu americké ekonomiky. Dále očekává, že cesta k 2% inflaci bude pokračovat, což naznačuje, že zvýšení cen v důsledku cel může být dočasné.
„U rizikových aktiv se obracíme k taktické opatrnosti,“ napsali analytici JPMorgan Chase & Co pod vedením Fabia Bassiho. „Nárůst politické nejistoty v posledních několika týdnech, volatilita kolem potenciálního příměří mezi Ruskem a Ukrajinou a bezprecedentní nové informace kolem fiskálních plánů Německa a EU vyvolaly extrémně volatilní čtrnáctidenní období s náhlou úpravou pozic.“
Stratégové na Wall Street diskutovali o tom, zda se Trumpova administrativa nechá zviklat ve svých celních plánech, když akcie klesají. Domnívají se, že Trump od politiky upustí, pokud akciový trh – kterého se dovolává jako vysvědčení – klesne a zneklidní investory. Různé firmy dokonce mapovaly, jak velkou bolest by Trump mohl v indexu S&P 500 tolerovat, než by ustoupil. Tato úroveň indexu se stala známou jako „Trump put“, což je odkaz na prodejní opci.
„Je to Trumpův bezstarostný přístup k hospodářské politice, který otřásá náladou,“ řekl Kyle Rodda, vedoucí analytik společnosti Capital.com v Melbourne. „Skutečně se zaměřuje na významné, strukturální změny v ekonomice – i kdyby to mělo být na úkor krátkodobého růstu. To zcela odporuje dosti zásadnímu axiomu na trzích – že existuje dosti těsný „Trump put“, který by vždy podpořil akciový trh.“
Evropské akciové trhy a společná měna dostaly vzpruhu díky tomu, že Německo ustoupilo od fiskálních úspor a region posílil vojenskou obranu. Futures na Euro Stoxx 50 ukazovaly na vyšší otevření v pondělí.

Růst počtu pracovních míst v USA se minulý měsíc ustálil a počet zaměstnanců mimo zemědělský sektor se v únoru zvýšil o 151 000 po revizi předchozího měsíce směrem dolů, ukázaly páteční údaje. Míra nezaměstnanosti se vyšplhala na 4,1 %.
Cla a Trumpova politika začaly mít svůj „spravedlivý podíl na tlaku na akciové trhy, navíc jsme nyní začali pozorovat velké obavy kolem amerického růstu,“ řekl Rupal Agarwal, asijský kvantitativní stratég společnosti Sanford C. Bernstein, v rozhovoru pro televizi Bloomberg. „Existují očekávání, že by se inflační tlak mohl opět začít plíživě zvyšovat. Takže bych řekl, že je příliš brzy na to, abychom použili slovo na R, ale rozhodně směřujeme ke stagflaci,“ uvedl s odkazem na recesi.
V Asii klesla spotřebitelská inflace v Číně mnohem více, než se očekávalo, a poprvé po 13 měsících se dostala pod nulu, protože v ekonomice přetrvávají deflační tlaky. Investoři nyní budou hledat známky toho, že se vládní stimuly promítají do silnější domácí poptávky.
Ukazatel čínských akcií v Hongkongu se propadl o 2,4 % a index čínských technologických akcií klesl o 3 %.
„Trh je stále znepokojen dezinflačním tlakem Číny, což může být jednou z záminek pro krátkodobé korekce akciových indexů,“ uvedl Jason Chan, hlavní investiční stratég Bank of East Asia. „Myslím, že ve střednědobém horizontu se údaje o inflaci zlepší v souvislosti s fiskálními stimuly a oživením na trhu nemovitostí.“
Samostatně Čína uvedla, že v důsledku eskalace obchodní války zavede odvetná cla na dovoz řepkového oleje, vepřového masa a mořských plodů z Kanady.
V Kanadě zvítězil Mark Carney v boji o post příštího premiéra země.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky