Klíčové body
- Trumpova administrativa naznačila, že plánovaná cla se budou týkat pouze omezeného počtu zemí, což podpořilo růst trhů
- Termín „špinavých 15“ označuje 15 % zemí, které prý dlouhodobě narušují obchodní rovnováhu s USA
- Investoři reagovali pozitivně, ale zůstávají opatrní kvůli nejistotám ohledně skutečného rozsahu cel a dalších hrozeb z Washingtonu
- Prezident Trump připustil možnost určité „flexibility“, ale trvá na reciprocitě a tvrdém postupu vůči hlavním obchodním partnerům
Je to snaha, která přichází v souvislosti s rostoucími obavami, že investory může čekat šok, až se 2. dubna, což je datum, které prezident Trump začal nazývat „dnem osvobození“.
Tato snaha o uklidnění trhů však naráží na spoustu otevřených otázek – od toho, zda je Trump ochoten připustit případné „zúžení“ svých bezprostředních celních plánů, až po to, jak moc se tyto nejnovější signály skutečně liší od oficiálních plánů představených před několika týdny.
Tato snaha pokračovala o víkendu články – nejprve v sobotu v Bloombergu a poté v neděli ve Wall Street Journal -, v nichž představitelé administrativy oznamovali užší soubor cel, který má být představen 2. dubna.
Podstatou této změny je, že některé země a mnoho odvětví by mohly mít příští týden, kdy budou oznámena reciproční cla, větší úlevu, než se očekávalo – a to i přesto, že spousta klíčových zemí je nadále připravena na tvrdší zacházení.

Je to jasný obrat Trumpova týmu, ale také takový, který mnozí odborníci na obchod dlouho považovali za silnou možnost, přičemž šetření, které má formálně skončit 1. dubna, se zaměřuje na národy, nikoli na průmyslová odvětví.
Nová odvětvová cla – navzdory záplavě Trumpových výhrůžek – byla dlouho považována za pravděpodobnější, že se jejich zavedení odloží kvůli zákonným požadavkům na věci, jako jsou lhůty pro veřejné připomínky nebo další šetření administrativy.
Ať tak či onak, trhy v pondělí ráno zajásaly a indexy S&P 500, Dow Jones Industrial Average a NASDAQ Composite se v pondělí ráno posunuly vzhůru.
Mnozí pozorovatelé trhu však stále pohlížejí na nadcházející termín s obavami vzhledem k tomu, že cla jsou v současnosti pravděpodobně klíčovým motorem akcií.
Terry Haines ze společnosti Pangaea Policy o víkendu poznamenal, že investoři se nadále soustředí na 2. duben a „existuje potenciál, že dopady na trh se budou v jednotlivých sektorech/odvětvích značně lišit“.
Napsal také, že Washington bude v nadcházejících týdnech pro trhy výzvou na několika frontách, přičemž klíčovými faktory jsou také hrozící dluhový strop a nejistý osud daňových škrtů.
To dohromady vytváří prostředí, kde se „tento příští tříměsíční úsek rýsuje – většinou záměrně – jako nejobtížnější úsek Trumpova prezidentství jak na poli hospodářské politiky, tak na poli geopolitickém“.
„Trhy musí změnit svá očekávání“
Snahy Bílého domu o nastavení nových očekávání začaly již minulý týden.
„Jednou z věcí, kterou vidíte na trzích, je, že očekávají, že budou tato opravdu velká cla na každou zemi, ale je celá řada zemí, které s námi jednají férově,“ řekl ředitel Národní ekonomické rady Kevin Hassett již minulou středu televizi Fox Business.
„Myslím, že trhy musí změnit svá očekávání,“ dodal s tím, že cla mají přijít ‚jen na několik málo zemí‘, které považují za podvodníky.

Ministr financí Scott Bessent se o den dříve také možná snažil bagatelizovat rozsah, když minulé úterý zavedl nový termín a řekl, že administrativa se zaměřuje na takzvanou „špinavou patnáctku“ – což představuje 15 % zemí, které podle administrativy vykazují přetrvávající nerovnováhu vůči USA.
Problém je v tom, že v podstatě podle jakéhokoli scénáře, dokonce i podle scénáře předloženého samotnou administrativou, mohou být země, na které se zaměřuje, relativně málo početné, ale tvoří naprostou většinu hlavních obchodních partnerů Ameriky.
V únorovém oznámení ve federálním registru, které je jedním z kroků v procesu šetření, jež vyvrcholí 1. dubna, úřad Trumpova obchodního zmocněnce jasně uvedl, že v hledáčku je široká škála světových ekonomik.
V oznámení bylo jmenovitě uvedeno 20 zemí, jakož i celá Evropská unie a země G20. Celkově, jak upozorňuje samotné oznámení, „tyto země pokrývají 88 % celkového obchodu se zbožím se Spojenými státy“.
A jak sám Bessent minulý týden v rozhovoru pro Fox Business přiznal, „existuje velká skupina zemí, kde máme malý přebytek, ale moc s nimi neobchodujeme“.
Jak se k tomu všemu staví Trump?
Možná větší otázkou uprostřed všech těch tahanic je, jak se k tomu staví sám Trump.
Prezident pozoruhodně nereagoval na víkendové příběhy okamžitým popřením – což v minulosti dělal -, i když se v průběhu nedělního večera vyjadřoval k celé řadě příběhů z administrativy.
V pátek také nabídl tržně vstřícnější pohled na cla, když uvedl, že při nadcházejících úvahách je důležitým faktorem „flexibilita“.
„Slovo flexibilita je důležité slovo,“ řekl novinářům v Oválné pracovně, i když tvrdil, že výjimky budou vzácné a že mnoho předních obchodních partnerů považuje za podvodníky, u nichž nemá velký zájem na zmírnění nadcházejících cel.
„Takže bude existovat flexibilita, ale v zásadě je to reciproční,“ dodal.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky