Klíčové body
- Japonské akcie prudce rostly díky úvahám USA o zmírnění cel na auta
- Toyota a Honda zaznamenaly výrazné zisky, trhy čekají na další signály
- Dolar kolísá, protože investoři se obávají dopadu cel na ekonomiku
- Ropa i zlato rostou, investoři hledají bezpečí uprostřed globální nejistoty
Indexy v Japonsku vzrostly o více než 1 % a společnosti jako Toyota Motor Corp. a Honda Motor Co. vyskočily. Akcie v Číně a Hongkongu kolísaly, zatímco futures kontrakty pro USA a Evropu snížily předchozí ztráty. Státní dluhopisy vzrostly a ukazatel dolaru se posunul výše, čímž snížil část svého pondělního poklesu.
Trhy se konsolidují, protože výjimky zvýšily naději, že by mohl existovat prostor pro jednání poté, co prezidentova reciproční cla tento měsíc vymazala 10 bilionů dolarů z globálních akcií a podnítila pokles státních dluhopisů. Přesto jsou investoři kvůli těmto obratům v napětí a vedoucí představitelé podniků včetně Jamieho Dimona z JPMorgan Chase & Co. varovali, že Trumpova snaha o přetvoření globálního obchodního řádu může USA uvrhnout do recese.
„Trump projevuje známky flexibility ohledně své celní politiky, a to vrátilo na trh určitý klid,“ řekl Yusuke Sakai, senior trader ve společnosti T&D Asset Management.

Spojené státy také pokračovaly v plánech na zavedení cel na dovoz polovodičů a léčiv tím, že zahájily obchodní šetření pod vedením ministerstva obchodu. Tyto kroky hrozí rozšířením prezidentovy rozsáhlé obchodní války.
Na znamení toho, že se investoři obávají, že cla pošlou americkou ekonomiku do recese, klesl ukazatel dolarového indexu na dva týdny. Výnosy desetiletých státních dluhopisů minulý týden vyskočily o 50 bazických bodů, což je nejvíce za více než dvě desetiletí. Představitelé Federálního rezervního systému snížili výhled růstu a zvýšili prognózy inflace.
Christian Nolting, CIO Deutsche Bank Global, uvedl, že existují příležitosti k nákupu akcií, pokud se index S&P 500 dostane pod úroveň 5 000 bodů. Banka před oznámením cel „trochu“ snížila hodnotu amerických akcií, ale „klientům jsme také řekli, aby nepanikařili“ kvůli volatilitě, uvedl.
„Budeme nakupovat pokles trhu, pokud se bude blížit recesním úrovním,“ řekl Nolting v rozhovoru pro televizi Bloomberg. V USA „stále existuje určité potenciální tempo růstu a to je něco, co je pro investory stále zajímavé“.
V dalších pohybech v Asii se akcie některých výrobců luxusního zboží propadly poté, co tržby společnosti LVMH v prvním čtvrtletí klesly více, než se očekávalo, a to kvůli slabé poptávce po luxusním zboží v Číně a USA.
V Japonsku se prémie, kterou investoři požadují za držení 30letých státních dluhopisů oproti pětiletým, zvýšila na nejvyšší hodnotu za více než dvě desetiletí, protože globální volatilita a fiskální obavy zvyšují superdlouhé výnosy. K tomuto pohybu došlo poté, co se japonské superdlouhé dluhopisy propadly v důsledku spekulací, že úřady připravují dodatečný rozpočet na podporu ekonomiky v tomto fiskálním roce dříve než obvykle.
Další japonské společnosti včetně Tepco Power Grid Inc. zastavily plánované prodeje dluhopisů v jenech, protože volatilita na dluhových trzích vyvolaná globální obchodní válkou způsobila, že investoři nechtějí riskovat.
Podle bývalého výkonného ředitele Bank of Japan bude zvyšování úrokových sazeb pravděpodobně prozatím ponecháno stranou kvůli nejistotě. Asijská země bude tento týden jednat s USA.

„Prostředí, ve kterém se nyní nacházíme, je mimořádně složité,“ uvedla Christina Woonová, portfolio manažerka společnosti Eastspring Investments. „Téměř denně se mění rétorika ze strany USA, což značně ztěžuje umístění.“
Strateg Markets Live Garfield Reynold říká: Obchodní válka prezidenta Donalda Trumpa podkopává roli americké měny jako základního kamene globálního finančního systému. Poškození statusu dolaru jako útočiště je natolik závažné, že měna pravděpodobně zahájí trvalý pokles.
Oči budou upřeny také na první letošní zahraniční cestu čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který v pondělí přistál ve Vietnamu a má naplánované také návštěvy Malajsie a Kambodže. Očekává se, že bude svou zemi prezentovat jako stabilnějšího partnera než USA za Trumpa.
Přesto se banka UBS AG přidala k sérii snížení prognózy růstu Číny s nejpesimističtější prognózou mezi velkými bankami a předpověděla, že ekonomika letos vzroste jen o 3,4 %, protože americká cla dusí vývoz.
Na komoditním trhu ropa po pondělní vlažné seanci vzrostla v souvislosti s vyhlídkou na uvolnění restrikcí na íránskou ropu. Zlato vzrostlo a obchodovalo se těsně pod rekordní hodnotou v důsledku poptávky po bezpečných přístavech.
Některé hlavní pohyby na trzích:
Akcie

- Futures na index S&P 500 klesly ve 13:42 tokijského času o 0,1 %.
- Japonský index Topix vzrostl o 1,2
- Australský index S&P/ASX 200 vzrostl o 0,3 %.
- Hongkongský Hang Seng vzrostl o 0,2 %.
- Šanghajský index Composite se příliš nezměnil
- Futures na Euro Stoxx 50 se příliš nezměnily
Měny
- Bloomberg Dollar Spot Index se změnil jen nepatrně
- Euro se změnilo jen nepatrně na 1,1357 USD
- Japonský jen se změnil jen málo a činil 143,02 za dolar
- Offshore jüan se změnil jen málo a činil 7,3120 za dolar
Kryptoměny
- Bitcoin vzrostl o 0,4 % na 85 220,1 USD
- Ether se změnil jen nepatrně na 1 633,43 USD
Dluhopisy
- Výnos desetiletých státních dluhopisů klesl o tři bazické body na 4,35 %.
- Výnos australských desetiletých dluhopisů klesl o sedm bazických bodů na 4,33 %.
Komodity
- Cena ropy West Texas Intermediate vzrostla o 0,4 % na 61,75 USD za barel.
- Spotové zlato vzrostlo o 0,6 % na 3 228,80 USD za unci.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky