Klíčové body
- Fed je připraven zasáhnout, pokud trhy přestanou fungovat stabilně
- Collinsová upozornila na rizika chaosu kvůli Trumpovým clům a recesi
- Výnos desetiletých dluhopisů USA prudce vzrostl, tržní likvidita se zhoršila
- Intervence by se týkaly spíš likvidity než snižování úrokových sazeb
Americká centrální banka je připravena jednat pomocí „různých nástrojů“, říká Susan Collinsová
Federální rezervní systém je podle své představitelky Susan Collinsové, prezidentky bostonského Fedu, připraven v případě potřeby rychle zasáhnout, pokud by se finanční trhy dostaly do stavu nestability. Uvedla, že přestože trhy zatím fungují dobře a neexistují zásadní známky problémů s likviditou, centrální banka má k dispozici nástroje, které může aktivovat, pokud by se situace zhoršila.

Její prohlášení přichází v době, kdy trhy zažívají extrémní volatilitu, a to v důsledku nedávného spuštění globální obchodní války prezidentem Donaldem Trumpem. Výprodeje na amerických akciových trzích, které odstartovaly minulý týden, se totiž začaly přelévat i na trh se státními dluhopisy, jenž je klíčovým pilířem celosvětového finančního systému.
Fed má nástroje a je připraven jednat
Collinsová v rozhovoru pro Financial Times uvedla, že Fed „musel poměrně rychle nasadit různé nástroje“ během předchozích krizí – a to samé by mohl udělat znovu. Připomněla, že zásah centrální banky není omezen pouze na úrokové sazby, a že ke stabilizaci trhů existují i jiné mechanismy, například programy na podporu likvidity, které byly nasazeny například během pandemie covidu-19.
Přesto nepovažuje mimořádné snížení úrokových sazeb za hlavní nástroj pro řešení případného narušení trhu. „Nástroj základní úrokové sazby rozhodně není jediným v našem arzenálu a pravděpodobně ani není nejvhodnějším prostředkem pro řešení problémů s likviditou nebo tržním fungováním,“ zdůraznila Collinsová.
Zatímco Federální rezervní systém pozorně sleduje vývoj, jiný vysoký představitel Fedu – John Williams z newyorského Fedu – varoval, že Trumpova cla mohou vést k prudkému růstu inflace, vyšší nezaměstnanosti a celkovému zpomalení ekonomiky.
Výnosy dluhopisů rostou, trhy se třesou
Turbulence na trhu nejsou pouze hypotetickým rizikem. Výnos desetiletého amerického státního dluhopisu – klíčový referenční ukazatel pro globální aktiva – se za poslední týden zvýšil o 0,5 procentního bodu na 4,5 %, což je na tomto typu aktiva mimořádně velký pohyb. Tak výrazné změny naznačují napětí a ztrátu důvěry investorů.
Podle analytika JPMorgan Jaye Barryho sice stále „fungování trhu jako celku zůstává v pořádku“, ale „likvidita je špatná, protože volatilita je vysoká“. Trhy se sice zatím drží, ale situace je křehká a nevyzpytatelná.
Collinsová poznamenala, že případný zásah bude záviset na tom, „jaké konkrétní tržní podmínky budou pozorovány“. Fed už má podle ní připraveny další nástroje, které může nasadit, včetně stálých programů na podporu trhu, které byly vyvinuty právě pro situace mimořádného napětí.
Fed jako opora v krizových časech
Podobně jako v roce 2020 během pandemické krize, může Fed v případě potřeby rychle aktivovat programy podpory, například formou nákupů státních či podnikových dluhopisů nebo rozšíření likvidity pro klíčové části finančního systému. Tehdy byla centrální banka schopná zajistit uvolnění tlaku na trhy, které čelily bezprecedentní nejistotě.

Nyní je situace jiná, ale výzvy zůstávají. Trumpova obchodní politika, uvalování cel a obavy z globální recese se výrazně podepisují na vývoji trhu. Přestože centrální banka inflaci stále monitoruje, očekávání pro letošní rok ukazují na možný růst nad 3 %, což by mohlo Fed přimět jednat dříve, než by si přál.
Collinsová přitom upozorňuje, že primárním cílem Fedu není pouze udržení inflace pod kontrolou, ale také zajištění stability trhů, což zahrnuje právě schopnost rychlé a cílené intervence, pokud by hrozil větší kolaps.
Zatím se zdá, že americké trhy – a zejména trh se státními dluhopisy – stále fungují, byť za velmi zvýšené volatility. Fed je však připraven zakročit, pokud by se tyto výkyvy proměnily v systémové riziko.
Napětí přetrvává, Fed drží pozice
Současné období turbulence prověřuje schopnost amerického finančního systému ustát šoky, které přicházejí z politické scény. Trumpova cla vyvolala nejistotu, výkyvy na trzích a zvýšily obavy z recese i inflace. Odezva centrální banky je zatím opatrná, ale rozhodná – Fed monitoruje situaci a je připraven zasáhnout, pokud to bude potřeba.
Susan Collinsová i John Williams naznačují, že palebná síla Fedu zůstává nedotčena – a to je pro investory alespoň částečnou zárukou, že pokud se trhy skutečně začnou hroutit, nebude na ně americká centrální banka hledět se založenýma rukama.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky