Klíčové body
- Trumpova cla a geopolitické napětí zvyšují šance na nový komoditní supercyklus
- Zlato může podle analytiků dosáhnout až 4 000 USD, stříbro a měď výrazně porostou
- Globální obchodní válka žene ceny komodit vzhůru, ale zvyšuje riziko recese
- Káva, kakao a kukuřice mohou růst i kvůli klimatu a populačnímu vývoji
Světové trhy v uplynulém týdnu zachvátila volatilita, přičemž investoři byli v napětí, když americký prezident Donald Trump zavedl a poté pozastavil svá tzv. reciproční cla.
Když čínsko-americké obchodní napětí dosáhlo tento týden bodu varu, globální trhy obnovily výprodeje, při nichž se hlavní indexy již dostaly na několikaletá minima a z technologických megakapitolů byly vymazány biliony dolarů hodnoty.
Philippe Gijsels, ředitel pro strategii ve společnosti BNP Paribas Fortis, pro CNBC uvedl, že se již před volbami domníval, že začíná komoditní supercyklus – ale Trumpův návrat do Oválné pracovny a jeho následná řada cel jeho názor posílily.
Komoditní supercyklus je termín, který se používá k popisu delšího období růstu cen, které přesahuje rámec toho, co je považováno za normální. Jeden z minulých supercyklů se odehrál v polovině roku 2000, přičemž vrcholu dosáhl v roce 2008, kdy se rozšířila role Číny na komoditních trzích.

Gijsels však uvedl, že příští supercyklus by mohl být největším, jaký pamatujeme. Tento stratég, který studoval historické ekonomické trendy pro svou knihu „Nová světová ekonomika v 5 trendech“, uvedl, že současné makroekonomické pozadí naznačuje, že nabídkové a poptávkové šoky budou pravděpodobně ovlivňovat ceny komodit až po dobu deseti let.
„Kovové šoky“ podle něj brzy vstoupí do hry, čímž se cena některých kovů dostane na vzestupnou trajektorii.
„Toto je prostředí, ve kterém potřebujete zlato, protože zlato je skutečným aktivem. Potřebujete stříbro. Potřebujete měď,“ řekl.
Gijsels vidí, že spotové zlato dosáhne během několika příštích let hodnoty 4 000 dolarů za unci. Zlato, které je obvykle považováno za bezpečné aktivum v dobách ekonomické nebo geopolitické nejistoty, v posledních dnech podlehlo následnému šoku z Trumpovy politické houpačky, než v pátek vzrostlo o 1,7 % na přibližně 3 228 USD za unci.
Mezitím Gijsels očekává, že stříbro, které podle něj „silně zaostává“, vyskočí oproti páteční spotové ceně o přibližně 59 %. Předpovídá, že měď by mohla zdvojnásobit nebo ztrojnásobit svou cenu. Předběžné měsíční kontrakty na měď, které jsou obecně považovány za zvěstovatele stavu světové ekonomiky, se v pátek v New Yorku obchodovaly o 3 % výše na úrovni 4,64 USD za libru.

„V krátkodobém horizontu vidíme určitý tlak na měď a stříbro,“ řekl Gijsels. „Měď je cyklická a bude trpět obavami, že cla způsobí vážné hospodářské zpomalení, zejména v Číně, která je stále velkým uživatelem červeného kovu.“
Gijsels dodal, že navzdory nervozitě na trhu kolem možné obchodní války vidí podmínky pro tyto komodity i nadále „velmi příznivé“.
„Každý pullback bych viděl jako pěkný vstupní bod,“ řekl. „U všech tří komodit jsem stále býčí. Půjdou mnohem výš, než bude většina lidí ochotna věřit.“
Globální obchodní válka
Ne všechny komodity porostou, připustil Gijsels a mezi komoditami, které pravděpodobně nezaznamenají výrazný nárůst hodnoty, jmenoval kobalt a nikl. Očekává však, že měkké komodity včetně kávy a kakaa se posunou výše.
„Kvůli klimatickým změnám půjdou nahoru,“ řekl Gijsels televizi CNBC. „Pokud se podíváte na kakao, 51 % se produkuje jen na Pobřeží slonoviny, takže jste v dodávkách velmi zranitelní. A z dlouhodobého hlediska půjdou měkké komodity nahoru, protože máte také rostoucí populaci.“
Pat Kennedy, spoluzakladatel společnosti AllSource Investments, uvedl, že většina společností nebude schopna absorbovat zvýšené náklady vyplývající z Trumpových „ohromujících“ cel a odvetných opatření ze strany Číny a případně dalších zemí.
„Před výrobními linkami jsou skutečné materiály/komodity, které se používají při výrobě produktů,“ řekl pro CNBC. „Cena těchto komodit se bude muset drasticky zvýšit, aby udržela krok s globální obchodní válkou.“
„Současná celní hrozba v dohledné době nezmizí, což znamená, že přecenění klíčových komodit bude muset být neustále revidováno směrem nahoru, aby udrželo krok s pokračující eskalací této globální obchodní války,“ řekl Kennedy.

Podle Kennedyho názoru bude třeba v důsledku Trumpovy obchodní politiky „neustále revidovat směrem nahoru“ celou řadu aktiv. Patří mezi ně ocel, hliník, vzácné zeminy, zemědělské produkty, organické chemikálie a textilní materiály.
„Bezprostředních dopadů tohoto zvýšení cen budeme svědky u elektroniky, jako jsou notebooky, chytré telefony, tablety a další gadgety,“ uvedl. „Kromě toho se to dotkne i oblečení, hraček a potravin. Pokud jde o potenciální „plus“, které můžeme od těchto cen komodit očekávat, měli bychom vzít v úvahu výši cel uvalených na země, z nichž pocházejí… Doufáme, že se celá výše cel nepřenese na spotřebitele, ale alespoň polovina této částky by byla rozumným předpokladem.“
Ve čtvrteční poznámce analytici BMI uvedli, že sílící americko-čínská obchodní válka nadále vytváří problémy pro výhled poptávky po komoditách. Stále však očekávají, že některé komodity v letošním roce porostou.
BMI vidí, že ceny kávy a kukuřice letos vzrostou o 3,2 %, resp. 3,4 %, zatímco ceny mědi by podle nich měly do konce roku vzrůst o 7,9 % a cín si připsat 5,8 %. Zlato podle analytiků společnosti do roku 2025 vzroste o 29,7 %.
André Castro Silva, profesor ekonomie na Nova School of Business and Economics, však pro CNBC uvedl, že je skeptický ohledně toho, že by obchodní válka měla pro komodity přínos.
„Clo obvykle poškodí pouze zemi, která ho zavede, a nezměnilo by mezinárodní ceny komodit, ale rozdíl je v rozsahu změny a signálu, že USA si již mezinárodního obchodu neváží,“ řekl CNBC prostřednictvím e-mailu. „Tato změna zvyšuje riziko recese. Globální recese snižuje ceny všech komodit. U komodit souvisejících se stavebnictvím, jako je měď, by byl pokles výraznější.“
Připustil, že nestabilita trhu – jako například otřesy, které v posledních týdnech zasáhly akciové trhy – může zvýšit poptávku po komoditách.
„Tento pohyb však pravděpodobně nebude stačit proti poklesu cen. Vliv globální recese je silnější,“ řekl Silva.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky