Klíčové body
- Negativní dynamika růstu zisků u amerických akcií se konečně začíná obracet
- Indikátor revizí zisků od Citigroup se poprvé za šest měsíců vrátil do pozitivního pásma
- Pozitivní výsledková sezóna a zmírnění obchodního napětí zvedly náladu na trzích
- Slabší dolar a nižší cla zlepšují výhled ziskovosti amerických firem ve srovnání s jinými regiony
Po delším období negativních revizí firemních zisků se začíná situace obracet k lepšímu – a to nejen díky solidní výsledkové sezóně, ale především vlivem zmírňování cel a obecného zlepšení globálního ekonomického sentimentu. Po týdnech nejistoty a obav z recese nyní přicházejí signály, že firmy i investoři začínají znovu věřit v pozitivní vývoj.
Jedním z klíčových ukazatelů, který naznačuje obrat trendu, je revizní ukazatel společnosti Citigroup, jenž sleduje poměr zvýšení a snížení analytických odhadů zisků. Ten se poprvé po šesti měsících přehoupl do pozitivního pásma. Znamená to, že analytici opět častěji upravují své předpovědi směrem nahoru, což je důležitý psychologický impuls pro investory.
Optimismus se vrací, výsledky překvapují
Pozitivní náladu podpořily i konkrétní čísla. V rámci indexu S&P 500 překvapilo 77 % firem pozitivními výsledky, což je nejvyšší hodnota od druhého čtvrtletí loňského roku. Původní očekávání růstu zisků na úrovni 6,6 % byla výrazně překonána, když se výsledný růst za první čtvrtletí dostal až na 13,1 %. To je dvojnásobný nárůst oproti předpokladům a jasný důkaz, že analytici zřejmě situaci podcenili.

Největší zlepšení bylo zaznamenáno u cyklických akcií, tedy u společností, jejichž výkonnost úzce souvisí s ekonomickým cyklem. Podle stratégů z HSBC se zdá, že právě tyto firmy již dosáhly dna, a díky rostoucím očekáváním mohou být tahounem příštích měsíců.
Změny přicházejí i ze strany velkých investičních domů. Goldman Sachs zvýšila odhady růstu zisku na akcii
Role cel a mezinárodního obchodu
Jedním z největších brzd růstu v posledních měsících byla nejistota ohledně cel. Morgan Stanley upozornila, že během výsledkové sezóny dosáhly zmínky o clech v konferenčních hovorech rekordní úrovně. Přibližně 30 firem muselo kvůli nejasné celní politice dokonce pozastavit nebo stáhnout své výhledy. Nejvíce se to týkalo odvětví, jako je automobilový průmysl, výroba zboží dlouhodobé spotřeby nebo průmyslová výroba obecně.
Napětí však pomalu polevuje. Oznámení o dočasném zmírnění cel mezi USA a Čínou, stejně jako nové dohody s Velkou Británií, přispívají ke zklidnění situace a podporují víru, že cla nakonec nebudou tak tvrdá, jak se dříve obávalo. To odstraňuje jedno z hlavních rizik, které investoři zohledňovali při svých rozhodnutích.
Pokud by se cla i nadále držela na nižší úrovni, mohlo by to mít přímý dopad na ziskovost amerických firem, zejména těch exportně orientovaných. Slabší dolar navíc zvyšuje konkurenceschopnost amerických výrobků na zahraničních trzích, což může dále podpořit růst tržeb a zisků.
Změna nálady mezi investory
Nejen výsledky a obchodní politika, ale i celková nálada na trhu se výrazně změnila. Podle průzkumu Bank of America mezi fondovými manažery očekává v květnu pokles světové ekonomiky pouze 59 % respondentů. Ještě minulý měsíc to bylo rekordních 82 %. Tato změna vnímání znamená, že investoři jsou opět ochotní více riskovat a hledat příležitosti k růstu.

Tým vedený Michaelem Hartnettem označil zlepšení globálního růstového sentimentu za velmi příznivé pro akcie. Především proto, že po měsících přehnaného pesimismu začínají portfolio manažeři přehodnocovat svou strategii a více zvažují návrat do akciových pozic. A pokud by tento trend přetrval, mohl by se stát samonosným impulsem pro další růst trhů.
Ačkoli rizika přetrvávají – včetně geopolitických napětí, inflace či měnové politiky – základní výhled pro americké akcie se výrazně zlepšil. Spojení pozitivní výsledkové sezóny, snižujících se cel a zlepšující se nálady investorů může být tím, co konečně prolomí dlouhodobou stagnaci.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky