Klíčové body
- Snížení cel nepřineslo malým podnikům dostatečnou úlevu
- Podnikatelé čelí nepředvídatelným nákladům a ztrátě důvěry v plánování
- Náhlé změny obchodní politiky narušují výrobní i dodavatelské řetězce
- I po uvolnění zůstává celní režim pro mnohé existenční hrozbou
Navzdory nedávnému dočasnému uvolnění celní politiky, které přineslo 90denní snížení cel mezi USA a Čínou, zůstávají obavy, nejistota i finanční tlak silné. Pro mnoho podnikatelů se situace stala existenční otázkou.
Trumpova administrativa oznámila snížení amerických cel na čínské zboží ze 145 % na 30 %, což přineslo krátkodobou úlevu. Trhy reagovaly pozitivně a prognózy recese se zmírnily. Ale pro majitele malých podniků to v praxi znamenalo jen částečné zlepšení. Jedním z výrazných hlasů se stala Beth Fynbo Benike, zakladatelka společnosti Busy Baby, která na TikToku s ironickým úsměvem komentovala, že její firma sice nyní zaplatí „jen“ o 48 000 dolarů více, než by platila před dvěma měsíci, ale stále to považuje za těžko udržitelnou situaci.

Nestálá cla ničí plány i vztahy
Pro mnoho malých podniků není problém jen výše samotných cel, ale jejich nestálost a rychlost, s jakou se mění pravidla hry. Elizabeth Renterová ze společnosti NerdWallet označila současné uvolnění za „nutné“, ale rozhodně ne dostatečné. Varuje, že obchodní válka nejvíce dopadne na menší firmy, které nemají takovou míru odolnosti jako velké korporace. Pro ilustraci zmínila generálního ředitele Walmartu, který přiznal, že i pro největšího maloobchodníka na světě jsou cla příliš vysoká a povedou ke zvýšení cen. Pokud to tvrdí Walmart, tlak na menší podniky musí být extrémní.
Francine Farkas Sears, zakladatelka společnosti vyrábějící tašky a doplňky pro Červený kříž a Girl Scouts, uvedla, že cla přímo ohrožují životaschopnost jejího podnikání. „Pokud bych musela přesunout výrobu zpět do USA, cena výrobků by vzrostla z 39 dolarů na 200,“ řekla. Dodala také, že současný vývoj je jako „facka a polibek“ – náhlé šoky následují po náznaku úlevy, což podnikatelům ztěžuje plánování i přežití.
Strategie přežití: změna směru a plán B
Beth Fynbo Benike se snažila najít alternativní cesty k přežití. Přestože se již dlouho snaží přesunout výrobu dětských produktů do USA, narazila na limity – vysoké náklady, chybějící infrastrukturu a technologické bariéry. Aby přežila, Busy Baby přepracovalo svou strategii: připravuje mezinárodní distribuční plán, který má omezit závislost na americkém trhu.
Snížení cel znamenalo, že firma může spustit expedici aktuální zásilky, avšak většina prostředků na pokrytí zvýšených nákladů pochází z crowdfundingové kampaně. Fynbo Benike se zároveň snaží upravit své produkty tak, aby odpovídaly standardům Evropské unie – připravuje se tak na možnost, že by se cla opět dramaticky změnila.
I přes aktuální úlevu zůstávají obavy z budoucnosti silné. „Říkají, že to bude na 90 dní. Ale opravdu to bude jen na 90 dní?“ ptá se s obavami a dodává, že americká vláda má historii náhlých a radikálních rozhodnutí. Tato volatilita je pro malé podniky jedním z největších rizik.
Mezi nadějí a přežitím: příběh Purryfuls
Podobně dramatickou zkušeností prošla i Katharine Burke, zakladatelka startupu Purryfuls, který vyrábí plyšové hračky pro mladé dospělé. Po dvou letech vývoje měla její firma konečně spustit výrobu. Jenže v dubnu, kdy byla cla ještě na 145 %, se celý projekt ocitl na hraně přežití. „Celý duben bylo přežití mé společnosti ohroženo,“ popsala své obavy.
V květnu se cla snížila, což umožnilo plánované odeslání zásilky z Číny. Burke nicméně upozorňuje, že i 30% clo je značná zátěž a její celní deklarant stále prochází tisíce položek, aby vypočítal přesnou výši dovozních poplatků. Navíc se objevují další komplikace – přeplněné námořní trasy, rostoucí náklady na dopravu a obavy z opožděných dodávek.
Burkeová dodává, že dodavatelé se snaží obnovit zrušené objednávky, což vyvolává obavy z nedostatku výrobních kapacit pro nové zakázky. To by mohlo vážně ovlivnit plánované uvedení produktů na trh během vánoční sezóny, která je klíčová pro celý rok.

Celkově je zřejmé, že přestože snížení cel přineslo určitou úlevu, nejistota zůstává. Majitelé malých podniků čelí ekonomickému stresu, logistickým komplikacím i psychickému vypětí. Pro mnohé z nich není problémem jen výše cla, ale jeho nepředvídatelnost a politizace celého systému.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky