Klíčové body
- Dolar prudce oslabil po zprávách o možném odvolání Powella
- Investoři se obávají narušení nezávislosti centrální banky
- Výnosy dluhopisů naznačují očekávání rychlého snížení sazeb
- Signály z Bílého domu zůstávají nejednoznačné a trh znervózňují
Obavy o nezávislost Federálního rezervního systému pohánějí pohyb měny
Dolar oslabil kvůli Trumpovým výrokům o šéfovi Fedu
Americký dolar zaznamenal ve středu výrazný pokles poté, co prezident Donald Trump naznačil možnost odvolání předsedy Federálního rezervního systému Jaye Powella. Na neveřejném setkání s republikánskými zákonodárci v Oválné pracovně měl prezident položit přímou otázku, zda by měl šéfa centrální banky propustit. Tato zpráva okamžitě vyvolala silné reakce na trzích, protože možnost zásahu do nezávislosti měnové politiky je vnímána jako rizikový faktor pro stabilitu americké ekonomiky.
Trump se podle vyjádření úředníka Bílého domu zajímal o politickou podporu tohoto kroku. Ačkoli byla později informace o bezprostředním odvolání popřena, samotná diskuse stačila k tomu, aby americká měna oslabila o 0,9 % vůči koši hlavních měn. Jednalo se o nejvýraznější jednodenní propad dolaru za poslední týdny. Dočasná ztráta důvěry investorů vedla rovněž k poklesu hlavních amerických akciových indexů, které se propadly na nejnižší úroveň za dva týdny.

Reakce trhů na zpochybnění nezávislosti centrální banky
Investoři vnímají nezávislost centrální banky jako základní pilíř důvěry v americký finanční systém. Jakmile vznikne podezření, že by měnová politika mohla být ovlivněna politickými tlaky, trhy reagují prodejem aktiv. Tentokrát se tento odliv týkal nejen akcií, ale i státních dluhopisů a samotné měny. I bezpečnější aktiva, která bývají v turbulentních časech považována za stabilní, se dostala pod tlak.
Důležitým ukazatelem vývoje očekávání investorů jsou výnosy státních dluhopisů. Dvouleté výnosy, které jsou úzce propojené s výhledem na pohyb základní úrokové sazby, v reakci na zprávu poklesly. Trhy tím daly najevo, že očekávají uvolnění měnové politiky v případě, že by došlo ke změně ve vedení Federálního rezervního systému. Obavy spočívají v tom, že nový předseda by mohl být méně odolný vůči přímému tlaku z Bílého domu na rychlejší snižování sazeb.
Prohlášení zákonodárců rozvířilo spekulace
Napětí kolem celé situace zvýšila i veřejná prohlášení některých politiků. Republikánská kongresmanka Anna Paulina Luna zveřejnila na sociální síti X
Bílý dům se následně snažil uklidnit situaci a odmítl, že by Powellovo odvolání bylo na pořadu dne. Přesto tento vývoj vnesl do trhů novou dávku nejistoty, která může mít dlouhodobější dopad na vnímání americké ekonomické politiky v očích investorů. Centrální banka, která čelí vnějšímu politickému tlaku, může být vnímána jako méně schopná jednat na základě čistě ekonomických dat, což ohrožuje její kredibilitu.

Riziko oslabení měnové politiky zůstává
Ačkoli předseda Fedu Jay Powell zůstává formálně ve funkci, celá situace ukazuje na rostoucí napětí mezi exekutivní mocí a centrální bankou. Tento konflikt není v americké historii nový, ale opakované výpady prezidenta vůči vedení Fedu přitahují pozornost trhů i veřejnosti. Powell byl do funkce jmenován ještě předchozím prezidentem a v minulosti čelil kritice i za zpomalené reakce na inflační tlaky.
Z ekonomického hlediska zůstává hlavní otázkou, zda bude Federální rezervní systém schopen udržet svou politiku nezávislou na politických cyklech. Pokud by došlo ke změně ve vedení, která by vedla k agresivnějšímu snižování sazeb, může to vyvolat další oslabování dolaru, růst inflace a odliv kapitálu do stabilnějších jurisdikcí. I přes oficiální ujištění ze strany Bílého domu tak nejistota zůstává vysoká a bude dál ovlivňovat vývoj na devizových i kapitálových trzích.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky