Fúze mezi STAAR Surgical Company a Alcon Inc. nabírá na obrátkách. Po odmítnutí nabídky ve výši 58 dolarů za akcii v dubnu 2024, byla STAAR nakonec donucena souhlasit s fúzí za 28 dolarů na akcii, což je téměř polovina její původní hodnoty. Tento krok vyvolal u investorů vážné obavy a dotazy ohledně hodnoty akcií.
Společnost Broadwood Partners, největší akcionář STAAR s podílem 27,3 %, se ve svém prohlášení vyjádřila znepokojeně, že proces prodeje byl nedostatečně veden a neprováděl se významný tržní audit.
V proxy žádosti firma oznámila, že krátce před podpisem dohody byla oslovena dvěma nepojmenovanými stranami ohledně alternativní nabídky. Ředitel společnosti Stephen Farrell vedl jen dvoudenní jednání, což vyvolává otázky o tom, zda akcionáři měli šanci získat plnou hodnotu skrze konkurenceschopný prodejní proces.
Za nejvyšší možnou cenu v současnosti požaduje Alcon dodatečné poplatky za případné alternativní nabídky, což dodává na naléhavosti situace. Tržní výhled pro STAAR je ohrožen, protože jejich prodeje v Číně v prvním čtvrtletí 2025 dramaticky klesly o 99 %.
Chcete využít této příležitosti?Broadwood také upozorňuje, že Alcon se rozhodl akviziční nabídku učinit těsně před zveřejněním druhých čtvrtletních výsledků, které ukázaly na pozitivní pokrok STAAR v redukci nákladů. Tento časový tlak vyvolává obavy o férovost celého procesu.
STAAR, světový lídr v oblasti phakických IOL, čelí rozsáhlým otázkám ohledně prodeje a celkové budoucnosti firmy. Hlavní aktéři na trhu stále sledují vývoj, zakládající se jak na dostupnosti alternativních nabídek, tak na vlivu Alconu v tomto klíčovém segmentu zdravotní péče.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky