B&M European Value Retail SA v úterý oznámila, že její akcie klesly o více než 15 % poté, co společnost zveřejnila nižší zisk za první polovinu fiskálního roku 2026. Celkové tržby dosáhly hodnoty 2,75 miliardy liber, což představuje nárůst o 4 % ve srovnání s předchozím rokem.
Významný pokles byl zaznamenán v UK divizi, která přinesla tržby 2,2 miliardy liber od konce března do konce září. Prodeje srovnatelného zboží rostly během prvního pololetí o pouhých 0,1 %, a ve druhém čtvrtletí dokonce poklesly o 1,1 %. Tento pokles je podle analýz způsoben nízkou poptávkou po rychloobrátkovém zboží, ačkoliv prodeje v oblasti obecného zboží vykázaly lepší výsledky.
Ve srovnání s britskými výkony se francouzské obchody pochlubily 5,2 % ročním nárůstem porovnatelných prodejů a 19,4 % nárůstem tržeb za druhé čtvrtletí. Generální ředitel Tjeerd Jegen, jenž se ujal vedení v červnu, uvedl nový plán „Zpět k základům B&M“, jehož cílem je obnovit stabilní růst společnosti. Plán zahrnuje zúžení sortimentu produktů, zlepšení dostupnosti výrobků na polici a úpravy cen na klíčové položky.
B&M dnes otevřela 23 nových obchodů ve Velké Británii, 5 ve Francii a 3 outletové prodejny Heron Foods. Plány společnosti na přesun z Lucemburska do Spojeného království mají usnadnit provoz a umožnit větší návrat kapitálu. EBITDA upravený za první pololetí klesl na přibližně 198 milionů liber z 239 milionů liber v roce předchozím, což ovlivnily nižší marže z britského obchodování a vliv inflace mezd.
Pro rok 2026 B&M očekává plné upravené EBITDA mezi 510 miliony a 560 miliony liber, přičemž se předpokládá, že růst ve Velké Británii bude v druhé polovině roku mírně negativní až na úrovni nízkých jednociferných hodnot. Zejména důsledky těchto operativních změn se mají projevit během následujících 12 až 18 měsíců.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky