Je odpuštění dluhu pro Srí Lanku cestou vpřed? Začíná se nová éra?
Více než 180 významných ekonomů a rozvojových expertů z celého světa vydalo globální výzvu věřitelům Srí Lanky, aby jí odpustili dluh, i když jiní odborníci nejsou přesvědčeni, že je to pro ostrovní stát nejlepší cesta vpřed.
Podle odhadů Světové banky činilo v prosinci zahraniční zadlužení Srí Lanky více než 52 miliard dolarů. Z toho téměř 40 % dluží soukromým věřitelům, včetně finančních institucí, zatímco zbytek dluží bilaterálním věřitelům, kde největšími jsou Čína (52 %), Japonsko (19 %) a Indie (12 %).
Kolombo v dubnu nesplácelo své dluhy a vyjednalo s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) záchranu ve výši 2,9 miliardy dolarů.
MMF však neuvolní peníze, dokud nebude mít pocit, že je dluh ostrovní země udržitelný.
Nyní několik významných akademiků a ekonomů, včetně Thomase Pikettyho, který napsal bestseller Kapitál, ekonoma z Harvardovy univerzity Daniho Rodrika a indické ekonomky Jayati Ghoshové, vydalo prohlášení, v němž vyzývají všechny zahraniční věřitele Srí Lanky k odpuštění dluhu a k přijetí opatření, která by zastavila nezákonný odliv kapitálu ze země. Prohlášení sestavila skupina kampaně „Spravedlnost dluhu“, celosvětové hnutí za „ukončení nespravedlivého zadlužování a jím udržované chudoby a nerovnosti“.
Soukromí investoři, kteří půjčovali za vysoké úroky zkorumpovaným politikům, musí nést důsledky svých riskantních půjček tím, že dluh zruší, uvedli akademici v prohlášení.
Akademici obvinili soukromé věřitele, že přispěli k historicky prvnímu selhání státního dluhu na Srí Lance, protože si účtováním přirážky za půjčku připsali „obrovský zisk“. Soukromí věřitelé, kteří profitovali z vyšších výnosů, proto podle nich musí být „ochotni nést důsledky“ svého jednání, což znamená zrušení dluhu a propadnutí půjček.
Ne všichni však s tímto návrhem souhlasí.
Zdroj: Shutterstock
WA Wijewardene, bývalý zástupce guvernéra centrální banky Srí Lanky, říká, že pokud by plán na zrušení dluhu skutečně prošel, mohlo by to vést ke zhroucení současného globálního finančního systému.
Mnozí z akademiků, kteří podepsali zmíněné prohlášení, nejsou ekonomové, řekl pro Al-Džazíru.
„Je to plejáda akademiků, kteří patří do oblasti společenských věd. Jako takovou je třeba ji kriticky zhodnotit, protože pokud bude přijata pro Srí Lanku, ve skutečnosti poskytuje plán nového světového ekonomického řádu.“
Dodal: „Současný hospodářský řád je vzájemně závislý a propojený systém. Pokud jej porušíte, svět se zhroutí. Nevíte, co by se stalo potom.“
Wijewardene pro Al Džazíru uvedl, že ho překvapilo, že Dani Rodrik, „který byl silným zastáncem Washingtonského konsensu, tj. neoliberální ekonomické reformy na celém světě“, a Thomas Piketty, „který je z opačného tábora“, jsou na stejné platformě a vyzývají ke zrušení dluhu.
Místo toho by se podle něj tito akademici a ekonomové „měli zasadit o zavedení odpovědnosti“.
„Vypůjčené peníze byly promrhány nebo si je vládci přivlastnili a nechali [mimo] lidi, kteří z nich neměli žádný prospěch. Tito vládci by se měli zodpovídat za ztráty a my bychom měli bojovat za zavedení systému správy, v němž by měli být stíháni za své zločiny,“ řekl.
Wijewardene dodal, že ze zrušení dluhu nebudou mít prospěch lidé, ale „zkorumpovaní, despotičtí“ vůdci.
Zdroj: Shutterstock
„Zkorumpovaní despotové již z vypůjčených peněz profitovali. Když se dluh zruší, nemusí ho splácet a mohou si dál půjčovat další peníze a využívat je k soukromým ziskům. Tomu se v ekonomii říká problém morálního hazardu; když někdo převezme odpovědnost za vaše závazky, nemáte motivaci přijmout ani minimální opatření k jejich minimalizaci,“ řekl.
Je čas, aby se dvoustranní věřitelé aktivizovali
Šéf srílanské centrální banky Nandalal Weerasinghe prozatím vyzval Čínu a Indii, aby se dohodly na snížení dluhu země.
„Nechceme být v takové situaci, kdy neplníme závazky, příliš dlouho. To není dobré pro zemi ani pro nás. Není to dobré ani pro důvěru investorů ve Srí Lanku,“ řekl Weerasinghe nedávno BBC.
V pátek indický ministr zahraničí S. Jaishankar během dvoudenní návštěvy Srí Lanky uvedl, že Nové Dillí poskytlo MMF finanční záruky, aby Srí Lance uvolnilo cestu vpřed, ale neupřesnil, o jaké záruky se jedná.
Podle srílanských novin Sunday Times Čína v návaznosti na ujištění Indie nabídla dvouleté moratorium.
V dopise prezidentu Ranilu Wickremesinghemu čínská Exim Bank, která je zodpovědná za většinu půjček poskytnutých Srí Lance, uvedla, že dvouleté moratorium by znamenalo krátkodobé pozastavení splácení dluhů vůči Číně a zároveň požádala všechny věřitele Srí Lanky, aby se sešli a vypracovali střednědobé a dlouhodobé závazky.
Čína zatím v této souvislosti neučinila žádné oficiální prohlášení.
Zdroj: Shutterstock
Ujištění přicházejí před setkáním věřitelů Srí Lanky v rámci Pařížského klubu, na kterém se bude jednat o opatřeních na restrukturalizaci dluhu, jež jsou předstupněm k získání prostředků od MMF.
Šance, že Čína vyhoví žádostem o prominutí půjčky, je malá, protože podobné požadavky pak přijdou i z jiných částí rozvojového světa, kde je Čína aktivním věřitelem, uvedl Dhananath Fernando, výkonný ředitel Advocata Institute, think tanku pro hospodářskou politiku na Srí Lance.
„Když nabídnete odpuštění dluhu jedné zemi, je to jako soudní příkaz. Stejnou úlevu budou chtít získat i další země,“ řekl pro Al-Džazíru.
Daňoví poplatníci v jakékoli zemi by navíc nebyli rádi, kdyby se zcela odepsaly půjčky nabídnuté jiné zemi, na což upozornila výkonná ředitelka MMF Kristalina Georgievová.
„Je to představa, a ve skutečnosti ji velmi široce sdílí mnoho úředníků a občanů v Číně, že Čína je stále rozvojovou zemí, a proto… očekávají, že bude splacena, protože je rozvojovou zemí,“ řekla na začátku tohoto měsíce u kulatého stolu pro média.
„Snížení dluhu je tedy v čínském kontextu politicky velmi obtížné,“ ale Čína chápe, že ekvivalentu lze dosáhnout prodloužením splatnosti, snížením nebo odstraněním úrokových sazeb a plateb, aby se v konečném důsledku snížilo břemeno dluhu, dodala.
Fernando z institutu Advocata odmítl výzvu ke zrušení dluhu jako „nepraktickou“ a uvedl, že všichni věřitelé se nakonec budou muset dohodnout buď na haircutu (snížení splátek dluhu), kuponovém clippingu (požádání věřitelů o snížení nebo prominutí úrokových sazeb z dluhopisů), prodloužení splatnosti půjček nebo na kombinaci všech tří způsobů.
Zdroj: Shutterstock
Japonské velvyslanectví v Kolombu na žádost Al-Džazíry o komentář do doby tisku nereagovalo.
Odbory se připojují k výzvě ke zrušení dluhu
Mezitím odborová organizace zastupující pracovníky oděvních továren, kteří jsou na Srí Lance klíčovým zaměstnavatelem a zdrojem příjmů, podpořila výzvu ke zrušení dluhu a uvedla, že opatření na restrukturalizaci ekonomiky, která požaduje MMF v rámci plánu na odpuštění dluhu, přimějí srílanskou vládu privatizovat státní podniky, zavést nové daně a zvýšit daňové sazby.
Žádné z těchto opatření „nepřinese odpověď na současnou dluhovou krizi Srí Lanky“, uvedl v prohlášení Anton Marcus, spolutajitel Svazu zaměstnanců svobodných zón a všeobecných služeb. Za výzvu akademiků „by měli dále lobbovat všichni bojovníci za práva pracujících a světové odborové federace, když srílanský exportní výrobní sektor a sektor služeb tvrdě tlačí na zakázky, které ohrožují zaměstnanost ve velkém měřítku, v zemi, která je zatížena spirálovitě rostoucími životními náklady,“ uvedl Marcus.
Světový potravinový program odhaduje, že 8 milionů Srílančanů – z 22 milionů obyvatel – trpí „nedostatkem potravin“, přičemž hlad se soustřeďuje zejména ve venkovských oblastech.
Podle odhadů Světové banky činilo v prosinci zahraniční zadlužení Srí Lanky více než 52 miliard dolarů. Z toho téměř 40 % dluží soukromým věřitelům, včetně finančních institucí, zatímco zbytek dluží bilaterálním věřitelům, kde největšími jsou Čína , Japonsko a Indie .Kolombo v dubnu nesplácelo své dluhy a vyjednalo s Mezinárodním měnovým fondem záchranu ve výši 2,9 miliardy dolarů.MMF však neuvolní peníze, dokud nebude mít pocit, že je dluh ostrovní země udržitelný.Nyní několik významných akademiků a ekonomů, včetně Thomase Pikettyho, který napsal bestseller Kapitál, ekonoma z Harvardovy univerzity Daniho Rodrika a indické ekonomky Jayati Ghoshové, vydalo prohlášení, v němž vyzývají všechny zahraniční věřitele Srí Lanky k odpuštění dluhu a k přijetí opatření, která by zastavila nezákonný odliv kapitálu ze země. Prohlášení sestavila skupina kampaně „Spravedlnost dluhu“, celosvětové hnutí za „ukončení nespravedlivého zadlužování a jím udržované chudoby a nerovnosti“.Soukromí investoři, kteří půjčovali za vysoké úroky zkorumpovaným politikům, musí nést důsledky svých riskantních půjček tím, že dluh zruší, uvedli akademici v prohlášení.Akademici obvinili soukromé věřitele, že přispěli k historicky prvnímu selhání státního dluhu na Srí Lance, protože si účtováním přirážky za půjčku připsali „obrovský zisk“. Soukromí věřitelé, kteří profitovali z vyšších výnosů, proto podle nich musí být „ochotni nést důsledky“ svého jednání, což znamená zrušení dluhu a propadnutí půjček.Ne všichni však s tímto návrhem souhlasí.WA Wijewardene, bývalý zástupce guvernéra centrální banky Srí Lanky, říká, že pokud by plán na zrušení dluhu skutečně prošel, mohlo by to vést ke zhroucení současného globálního finančního systému.Mnozí z akademiků, kteří podepsali zmíněné prohlášení, nejsou ekonomové, řekl pro Al-Džazíru.„Je to plejáda akademiků, kteří patří do oblasti společenských věd. Jako takovou je třeba ji kriticky zhodnotit, protože pokud bude přijata pro Srí Lanku, ve skutečnosti poskytuje plán nového světového ekonomického řádu.“Dodal: „Současný hospodářský řád je vzájemně závislý a propojený systém. Pokud jej porušíte, svět se zhroutí. Nevíte, co by se stalo potom.“Wijewardene pro Al Džazíru uvedl, že ho překvapilo, že Dani Rodrik, „který byl silným zastáncem Washingtonského konsensu, tj. neoliberální ekonomické reformy na celém světě“, a Thomas Piketty, „který je z opačného tábora“, jsou na stejné platformě a vyzývají ke zrušení dluhu.Místo toho by se podle něj tito akademici a ekonomové „měli zasadit o zavedení odpovědnosti“.„Vypůjčené peníze byly promrhány nebo si je vládci přivlastnili a nechali [mimo] lidi, kteří z nich neměli žádný prospěch. Tito vládci by se měli zodpovídat za ztráty a my bychom měli bojovat za zavedení systému správy, v němž by měli být stíháni za své zločiny,“ řekl.Wijewardene dodal, že ze zrušení dluhu nebudou mít prospěch lidé, ale „zkorumpovaní, despotičtí“ vůdci.„Zkorumpovaní despotové již z vypůjčených peněz profitovali. Když se dluh zruší, nemusí ho splácet a mohou si dál půjčovat další peníze a využívat je k soukromým ziskům. Tomu se v ekonomii říká problém morálního hazardu; když někdo převezme odpovědnost za vaše závazky, nemáte motivaci přijmout ani minimální opatření k jejich minimalizaci,“ řekl.Je čas, aby se dvoustranní věřitelé aktivizovaliŠéf srílanské centrální banky Nandalal Weerasinghe prozatím vyzval Čínu a Indii, aby se dohodly na snížení dluhu země.„Nechceme být v takové situaci, kdy neplníme závazky, příliš dlouho. To není dobré pro zemi ani pro nás. Není to dobré ani pro důvěru investorů ve Srí Lanku,“ řekl Weerasinghe nedávno BBC.V pátek indický ministr zahraničí S. Jaishankar během dvoudenní návštěvy Srí Lanky uvedl, že Nové Dillí poskytlo MMF finanční záruky, aby Srí Lance uvolnilo cestu vpřed, ale neupřesnil, o jaké záruky se jedná.Podle srílanských novin Sunday Times Čína v návaznosti na ujištění Indie nabídla dvouleté moratorium.V dopise prezidentu Ranilu Wickremesinghemu čínská Exim Bank, která je zodpovědná za většinu půjček poskytnutých Srí Lance, uvedla, že dvouleté moratorium by znamenalo krátkodobé pozastavení splácení dluhů vůči Číně a zároveň požádala všechny věřitele Srí Lanky, aby se sešli a vypracovali střednědobé a dlouhodobé závazky.Čína zatím v této souvislosti neučinila žádné oficiální prohlášení.Ujištění přicházejí před setkáním věřitelů Srí Lanky v rámci Pařížského klubu, na kterém se bude jednat o opatřeních na restrukturalizaci dluhu, jež jsou předstupněm k získání prostředků od MMF.Šance, že Čína vyhoví žádostem o prominutí půjčky, je malá, protože podobné požadavky pak přijdou i z jiných částí rozvojového světa, kde je Čína aktivním věřitelem, uvedl Dhananath Fernando, výkonný ředitel Advocata Institute, think tanku pro hospodářskou politiku na Srí Lance.„Když nabídnete odpuštění dluhu jedné zemi, je to jako soudní příkaz. Stejnou úlevu budou chtít získat i další země,“ řekl pro Al-Džazíru.Daňoví poplatníci v jakékoli zemi by navíc nebyli rádi, kdyby se zcela odepsaly půjčky nabídnuté jiné zemi, na což upozornila výkonná ředitelka MMF Kristalina Georgievová.„Je to představa, a ve skutečnosti ji velmi široce sdílí mnoho úředníků a občanů v Číně, že Čína je stále rozvojovou zemí, a proto… očekávají, že bude splacena, protože je rozvojovou zemí,“ řekla na začátku tohoto měsíce u kulatého stolu pro média.„Snížení dluhu je tedy v čínském kontextu politicky velmi obtížné,“ ale Čína chápe, že ekvivalentu lze dosáhnout prodloužením splatnosti, snížením nebo odstraněním úrokových sazeb a plateb, aby se v konečném důsledku snížilo břemeno dluhu, dodala.Fernando z institutu Advocata odmítl výzvu ke zrušení dluhu jako „nepraktickou“ a uvedl, že všichni věřitelé se nakonec budou muset dohodnout buď na haircutu , kuponovém clippingu , prodloužení splatnosti půjček nebo na kombinaci všech tří způsobů.Japonské velvyslanectví v Kolombu na žádost Al-Džazíry o komentář do doby tisku nereagovalo.Odbory se připojují k výzvě ke zrušení dluhuMezitím odborová organizace zastupující pracovníky oděvních továren, kteří jsou na Srí Lance klíčovým zaměstnavatelem a zdrojem příjmů, podpořila výzvu ke zrušení dluhu a uvedla, že opatření na restrukturalizaci ekonomiky, která požaduje MMF v rámci plánu na odpuštění dluhu, přimějí srílanskou vládu privatizovat státní podniky, zavést nové daně a zvýšit daňové sazby.Žádné z těchto opatření „nepřinese odpověď na současnou dluhovou krizi Srí Lanky“, uvedl v prohlášení Anton Marcus, spolutajitel Svazu zaměstnanců svobodných zón a všeobecných služeb. Za výzvu akademiků „by měli dále lobbovat všichni bojovníci za práva pracujících a světové odborové federace, když srílanský exportní výrobní sektor a sektor služeb tvrdě tlačí na zakázky, které ohrožují zaměstnanost ve velkém měřítku, v zemi, která je zatížena spirálovitě rostoucími životními náklady,“ uvedl Marcus.Světový potravinový program odhaduje, že 8 milionů Srílančanů – z 22 milionů obyvatel – trpí „nedostatkem potravin“, přičemž hlad se soustřeďuje zejména ve venkovských oblastech.
Společnost AppLovin, významný hráč v oblasti reklamních technologií, znovu přitáhla pozornost investorů i analytiků poté, co ve středu oznámila výsledky...