A jak ho můžeme získat zpět? Autor Pedram Shojai spojuje praktické principy time managementu s filozofickými myšlenkami ala „mindfulness“ a ukazuje nám, jak můžeme svůj omezený čas na Zemi využít co nejlépe.
O autorovi
Pedram Shojai je vysvěceným knězem kláštera Žlutého draka v Číně, mistrem čchi-kungu a doktorem orientální medicíny. Mezi jeho předchozí knihy patří The Urban Monk, bestseller New York Times. Je také moderátorem stejnojmenného podcastu.
Zjistěte, jak co nejlépe využít svůj čas
Jaký je nejcennější zdroj na Zemi? Zlato to rozhodně není. Platina a rhodium jsou ve skutečnosti cennější – ale ani jedno z nich to není. Nejsou to ani peníze.
Odpovědí je čas. Chcete vykopat vzácné kovy nebo vydělat nějaké peníze? Potřebujete k tomu čas. Ostatně, čas potřebujete na cokoli. Je to nejvyšší zdroj.

Bohužel je ho také velmi málo – zejména v těchto dnech. Od náročných zaměstnání až po nekonečné kanály na sociálních sítích se zdá, že všechno a všichni nás chtějí připravit o náš omezený čas.
Kdyby tak existoval způsob, jak zastavit čas. Alespoň v přeneseném slova smyslu existuje.
To, co ze svého času získáte, závisí na tom, jak ho trávíte, kolik máte energie a jak jste pozorní
Představte si, že byste mohli zastavit čas – nejen obrazně, ale doslova. Lusknete prsty a hodiny přestanou tikat. Gratulujeme. Nyní máte neomezený čas na dokončení pracovního projektu, napsání pamětí nebo na cokoli jiného.
Ale co kdybyste si místo toho jen hráli s telefonem? A co kdybyste byli příliš unavení nebo roztěkaní na to, abyste se soustředili na něco užitečnějšího? V tom případě byste mohli všechen nově vytvořený čas rovnou spláchnout do záchodu.
Klíčové poselství je následující: To, co získáte ze svého času, závisí na tom, jak ho trávíte, kolik máte energie a jak jste pozorní.
Na jedné straně je čas něco velmi pevného a konečného. Den, týden i celý život má jen tolik hodin. Hodina je přitom hodina, ať už ji krájíte jakkoli: 60 minut, 3600 sekund – je to pořád totéž. A s jednou hodinou se toho dá udělat jen tolik. Dobrý trénink? Jistě. Dovolená? Zřejmě ne.

Na jiné úrovni je však čas mnohem proměnlivějším jevem. To, co z něj získáte, závisí na třech faktorech.
Zaprvé, jak je utrácíte? Děláte se svým časem něco zajímavého, užitečného, smysluplného nebo příjemného? Pokud je odpověď kladná, získáte z hodiny mnohem více, než když je odpověď záporná. Jdete si zaběhat? Více vytrvalosti. Pracujete na vedlejším podnikání? Více peněz. Čtení knihy? Více znalostí. Ale jen tak sedět a prohlížet si fotky ze života jiných lidí na sociálních sítích? Za to toho moc neukážete.
Dobrá, nyní druhý faktor: Kolik máte energie? Pokud se cítíte nabuzení a připravení, můžete tuto hodinu strávit příjemně a produktivně. Pokud jste však vyčerpaní, sotva budete schopni cokoli dělat, natož si to užívat. Možná nakonec skončíte rozvalení na pohovce, kde se propadnete před televizí.
A konečně třetí faktor: Jak jste pozorní? Všímáte si toho, co prožíváte? Pokud je odpověď záporná, v podstatě tuto hodinu ztrácíte. I když děláte něco úžasného, například procházíte krásným lesem, čas vám uteče, jako byste ho sotva prožili.
Takže ne, ve skutečnosti nemůžeme zastavit čas. A nemůžeme změnit skutečnost, že náš čas je omezený. Ale můžeme z něj získat více. A můžeme ho přestat tolik ztrácet.

Máte mnohem větší svobodu v tom, jak trávíte svůj čas, než si myslíte
Možná si říkáte, že počkejte. Opravdu máme tolik možností, jak trávit svůj čas?
Koneckonců většina z nás má mnoho povinností, které musí splnit, a nabitý rozvrh. Chodit do práce, plnit termíny, vyzvedávat nákupy, vyřizovat telefonáty – seznam je dlouhý. Zdá se, že ani v takzvaném „volném čase“ nemáme mnoho svobody.
Do jisté míry je to pravda. Ale také chybí důležitá část rovnice.
Ano, některé povinnosti nám ukládá realita. Daně se musí platit. Psy je třeba venčit. Ale kdybyste si prošli seznam všech časových závazků, které v současné době věnujete jiným lidem, událostem a činnostem, zjistili byste, že spousta z nich jsou právě jen závazky, které si dáváte.
Pokud vás na chodbě zastaví kolega a chce si s vámi jen tak popovídat, nemusíte s ním vést dlouhý rozhovor. Pokud vás přítel pozve na lyžařský výlet, nemusíte na něj jet. Pokud se připojíte ke knižní skupině, nemusíte v ní zůstat. Tyto věci si vybíráte sami – a to je skvělé, pokud z nich něco máte. Ale často to tak není. Místo toho se může stát, že do nich jdete jen z nemístného pocitu zdvořilosti nebo povinnosti.
Musíme s tím přestat. Všechny tyto zbytečné, nevděčné závazky by samy o sobě nemusely zabírat tolik času. Ale všechny dohromady tvoří spoustu ztracených hodin týdně.

To neznamená, že byste se k lidem měli začít chovat hrubě. Existují zdvořilé způsoby, jak přerušit konverzaci, odmítnout výlet nebo odejít z knižní skupiny. Jde jen o to, že byste tyto možnosti měli využít, pokud by váš čas bylo lepší strávit jinde.
Další zajímavé kapitoly z knihy:
- I když musíte něco udělat, máte stále velkou volnost v tom, jak to uděláte.
- Musíte přestat ztrácet čas technologickými rozptýleními.
- Všímavost vám pomůže více si užívat přítomný okamžik.
- Všímavost dokáže zpomalit vnímání času, což vám umožní ho prodloužit, a dokonce i zastavit.
- Musíte si na sebe udělat více času.
Závěrečné shrnutí
Možná nemůžete čas doslova zastavit, ale můžete ho zpomalit a získat z něj více energie tím, že ho budete trávit moudřeji, budete pozornější a dodáte si energii. To vyžaduje hospodaření s časem – využívat ho produktivněji, příjemněji a smysluplněji. Konečným výsledkem je něco, co lze nazvat časovou prosperitou, kdy vám váš omezený čas zde na Zemi slouží, jak nejlépe může.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky