Investoři se nemohou rozhodnout, zda je to dobře, nebo špatně.
Na první pohled se zdálo, že páteční zpráva o zaměstnanosti má jen velmi málo věcí, které by se finančním manažerům nelíbily. Podle údajů ministerstva práce americká ekonomika v lednu vytvořila neuvěřitelných 517 000 pracovních míst a míra nezaměstnanosti klesla na nejnižší úroveň od roku 1969.
Vzhledem k tomu, že zaměstnavatelé zvyšují nábor zaměstnanců v různých odvětvích od pohostinství přes zdravotnictví až po maloobchod, je podle investorů obtížné si představit, že by Spojené státy brzy upadly do recese – což je pravděpodobně dobrá zpráva pro riziková aktiva, jako jsou akcie.
Přesto, stejně jako tomu bylo po většinu minulého roku, si někteří investoři odnesli jiný příběh. Obávají se, že dobré zprávy pro ekonomiku by mohly být ve skutečnosti špatnou zprávou pro trhy, pokud by přiměly Federální rezervní systém k většímu zpřísnění měnové politiky, než očekávají.
Podle údajů skupiny CME po zveřejnění zprávy obchodníci zvýšili sázky na to, že Fed letos zvýší úrokové sazby ještě dvakrát, a nikoli pouze jednou. Obchodníci také podle společnosti FactSet vsadili na to, že Fed bude tlačit na vyšší úrokové sazby, než si mysleli před zveřejněním zprávy o zaměstnanosti, což by v konečném důsledku mohlo zvýšit tlak na trhy.

Akcie se při pátečním zahájení obchodování propadly, aby pak index Dow Jones Industrial Average tyto ztráty získal zpět – a poté se opět obchodoval na nižší úrovni. Za celý týden index zaznamenal mírný pokles o 0,2 %, čímž snížil své roční zisky na 2,3 %. Širší index S&P 500 v roce 2023 vzrostl o 7,7 %.
Ceny dluhopisů po zprávě o zaměstnanosti klesly, přičemž výnos 10letých amerických státních dluhopisů vzrostl na 3,531 % ze čtvrtečních 3,396 %, což byl největší jednodenní nárůst od října.
„Stále panuje velká nejistota ohledně Fedu, což by mělo investory trochu zarazit,“ řekl Brad Bernstein, výkonný ředitel společnosti UBS Wealth Management.
Tento týden se investoři seznámí s údaji o spotřebitelském sentimentu a vyslechnou si předsedu Fedu Jeroma Powella, který má v úterý vystoupit v Ekonomickém klubu ve Washingtonu.
Sázky na to, že Fed začne do druhé poloviny roku snižovat úrokové sazby, pomohly v lednu prudce vzrůst aktivům od akcií přes rizikové dluhopisy až po kryptoměny. Páteční poklesy znamenaly pro tuto rally jakousi přestávku. Technologické akcie se dostaly pod další tlak po sérii neuspokojivých výsledkových zpráv z předchozího večera.

Akcie společnosti Amazon.com Inc. se propadly o 8,4 %, den poté, co tento gigant v oblasti elektronického obchodování varoval, že jeho růst se v příštích několika čtvrtletích pravděpodobně zpomalí. Společnost Alphabet Inc. klesla o 2,7 % poté, co Google vykázal první pokles příjmů z reklamy od začátku pandemie.
„Když se příliš mnoho lidí dostane na stejnou stranu lodi, má tendenci se převrátit,“ řekl Randy Frederick, výkonný ředitel pro obchodování a deriváty ve Schwabově centru pro finanční výzkum.
Velká část nejistoty kolem toho, kam se bude ubírat politika Fedu, pramení z toho, že centrální banka tvrdí, že nemá přesnou představu o tom, kdy si dá pauzu ve zvyšování úrokových sazeb nebo kdy začne uvolňovat měnovou politiku.
„Nemyslím si, že… dojde k zlepšení situace nebo něčemu podobnému,“ odpověděl Powell na tiskové konferenci minulý týden na otázku, co by pro centrální banku představovalo dostatečný důkaz, že inflace klesá.
Powell dodal, že nechtěl specifikovat počet měsíců, po které by inflace musela klesat, než by se Fed rozhodl změnit svou úrokovou politiku. Údaje ministerstva obchodu z minulého měsíce ukázaly, že index cen výdajů na osobní spotřebu, Fedem preferovaný ukazatel inflace, rostl nejpomalejším meziročním tempem od října 2021, pokud se vyloučí ceny potravin a energií.

Fed nemůže s jistotou předpovídat budoucnost, protože stejně jako investoři může pouze co nejlépe odhadnout, co údaje v nadcházejícím roce ukážou, uvedl Bernstein z UBS Wealth Management. Dodal, že proto se sázení na sázky, které jsou podmíněny tím, že se politika Fedu bude letos vyvíjet tím či oním směrem, jeví jako obzvláště riskantní.
Vzhledem k přetrvávajícím otázkám kolem politiky Fedu se někteří domnívají, že trhy v současné době vypadají příliš sebejistě.
„Jedna věc je pozastavit cyklus zvyšování sazeb. Něco jiného je skutečně začít přinášet snížení sazeb,“ řekl Jeremy Schwartz, hlavní americký ekonom Credit Suisse Group AG. Banka očekává, že index S&P 500 zakončí rok na úrovni 4050, tedy jen 5,5 % nad úrovní, kde skončil v roce 2022. V pátek index S&P 500 uzavřel na úrovni 4136.
Aby Fed letos začal snižovat sazby, musí se podle pana Schwartze naplnit jeden ze dvou scénářů: silná recese nebo přesvědčivý důkaz, že inflace v blízké budoucnosti klesne zpět na 2% cíl centrální banky.
Ani jeden z těchto scénářů se v současné době nezdá být pravděpodobný, uvedl Schwartz.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky