Vláda země zavedla během hospodářského kolapsu Venezuely přísné požadavky na poskytování úvěrů – bankám povolila půjčovat maximálně 27 % jejich peněžních toků – a poslala místní podnikatele hledat půjčky v zahraničí.
A přestože vláda prezidenta Nicoláse Madura v roce 2019 uvolnila měnové kontroly a umožnila místním bankám otevřít účty vedené v dolarech, řada úvěrových omezení zůstává zachována.
„Jsou k ničemu,“ řekla administrátorka Lina Pereirová z centrálního města Valencie o svých dvou kreditních kartách, které mají obě nízké limity. „Moji rodiče si za kreditní karty koupili spotřebiče a počítače, ale to je pro Venezuelany už jen vzpomínka.“
S poklesem příjmů a růstem životních nákladů se kreditní karty staly pro mnoho lidí životně důležitými při každodenních nákupech v supermarketech a lékárnách, a to i přesto, že úvěrové limity stagnují a některé banky karty úplně zrušily.
„Banky nemají jak půjčovat a my ty úvěry potřebujeme,“ řekla 36letá Pereirová a dodala, že celkový limit na jejích kartách je nyní 2 dolary měsíčně, takže už je nemůže používat na nákup potravin jako před rokem.
Podle údajů bankovního dohledu země tvořily karty na konci prosince 2022 pouhá 2 % – což odpovídá přibližně 16 milionům dolarů – úvěrového portfolia venezuelských bank.

V roce 2012 to bylo ve Venezuele 12 %, zatímco v zemích, jako je Dominikánská republika a Bolívie, tvoří kreditní karty v současné době podle regulátorů těchto zemí 5 % úvěrového portfolia bank.
„Hyperinflace a regulace ukončily poskytování spotřebitelských úvěrů,“ uvedl jeden z venezuelských bankovních manažerů, který si z bezpečnostních důvodů přál zůstat v anonymitě. „Tento druh financování přestal být pro banky byznysem. Bolivary, které mohou dát na úvěry, jdou do jiných sektorů“, například do podniků.
Ačkoli některé místní kreditní karty mají vyšší limity v rozmezí 30 až 100 dolarů, stále nedosahují ani těch – podle nezávislé venezuelské finanční observatoře činily v prosinci průměrné měsíční náklady na výživu rodiny asi 370 dolarů.
„Spotřebitelské úvěry jsou tím, co je trestáno. Je nejméně pravděpodobné, že bude poskytnut,“ řekl ekonom Luis Arturo Barcenas z analytické společnosti Ecoanalitica. „Často tyto úvěry nebyly určeny jen na nákup spotřebičů, ale také na běžné výdaje.“
Madurova vláda podnikla řadu kroků ke snížení inflace zvýšením nabídky zahraniční hotovosti, omezením úvěrů, snížením veřejných výdajů a zvýšením daní.
V rámci těchto snah centrální banka nařídila finančním institucím zmrazit 73 % vkladů v bance.
„Pokud není dostatek zdrojů, nemůžete poskytnout tolik úvěrů,“ řekl další bankovní manažer.

Navzdory těmto opatřením ceny na konci roku 2022 vzrostly a meziroční inflace tak dosáhla 234 %.
V lednu Maduro vyzval banky, aby poskytovaly podnikům úvěry indexované podle směnného kurzu, aby mohly „vyrábět zboží, bohatství“, ale nezmínil se o jiných úvěrech nebo spotřebitelských úvěrech.
Centrální banka ani bankovní regulátor na žádosti o komentář pro agenturu Bloomberg nereagovaly.
„S limitem na kartách nemůžete zaplatit ani za oběd,“ řekl Gregorio Afonso, 53letý univerzitní profesor, který má dvě místní kreditní karty a příjem 20 dolarů měsíčně. „Od roku 2013 jsme ve volném pádu, bez úvěru, bez sociální ochrany a pracujeme ve více zaměstnáních.“
Venezuelská ekonomika
Venezuelská ekonomika se v posledních letech nachází v úpadku a chaosu. Důvodem je kombinace několika faktorů, včetně klesajících cen ropy, která je hlavním zdrojem příjmů země, a také špatné hospodaření a korupce.
Venezuelská vláda zavedla řadu opatření zaměřených na řešení těchto problémů, včetně devalvace měny, kontroly cen a zvýšené kontroly státu nad ekonomikou. Tato opatření však byla z velké části neúčinná a vedla k vysoké míře inflace, rozsáhlému nedostatku základního zboží a léků a poklesu životní úrovně většiny obyvatel.
Země se také potýká s vysokou mírou zadlužení a s nedostatkem investic do infrastruktury a dalších klíčových odvětví. To vedlo k poklesu celkového hospodářského výkonu i schopnosti poskytovat svým občanům základní služby.

Současná politická situace ve Venezuele rovněž přispívá k hospodářským potížím země, neboť vláda a opozice vedou boj o moc, který se v blízké budoucnosti pravděpodobně nevyřeší. Tato nejistota ztěžuje fungování podniků a oživení ekonomiky.
Celkově se venezuelská ekonomika potýká se značnými problémy a bude pravděpodobně vyžadovat významné reformy a investice, aby se v budoucnu zotavila a rostla.
A průměrná mzda? Kolem 20 dolarů. Jaká ironie v zemi s největšími zásobami ropy.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky