Válka s Ruskem narušuje globální pořádek v oblasti zemního plynu
Rok trvající - a stále pokračující - ruská invaze na Ukrajinu vyvolala změnu pořadí globální nabídky a poptávky po zemním plynu, podnítila rekordní poptávku po vývozu zkapalněného zemního plynu z USA a posílila trvalé postavení fosilních paliv ve světovém energetickém mixu.
V reakci na to se domácí produkce plynu vyšplhala na rekordní úroveň.
Válka, jejíž roční výročí připadá na pátek (24. února), rovněž ovlivnila poptávku po americké ropě, což vedlo k nárůstu těžby ropy a posílení dodávek přidruženého plynu k uspokojení poptávky.
Následovala cenová volatilita, přičemž futures na zemní plyn na newyorské komoditní burze prompt month vzrostly v roce 2022 na 14letá maxima poblíž 10,00 USD/MMBtu. Ceny v Evropě vyskočily exponenciálně výše poté, co západní sankce proti Rusku urychlily snahu evropských zemí zbavit se plynu podporovaného Kremlem, na který se po léta spoléhaly při vytápění domácností a pohonu průmyslových závodů.
Rusko na oplátku přerušilo většinu dodávek, které posílalo plynovodem do západní Evropy. Výsledkem je prudký nárůst poptávky po americkém zkapalněném zemním plynu v létě a na podzim roku 2022, aby se zajistily dostatečné zásoby na současnou zimu.
Současně dlouhé záchvaty téměř rekordních veder během vleklého léta vypekly Spojené státy i Evropu. To vyvolalo silnou poptávku po chlazení a spolu s válečnými událostmi odpovědělo na hlavní otázku, která se vznáší nad energetickým průmyslem: Mohou obnovitelné zdroje energie, jako je vítr a slunce, v dohledné budoucnosti nahradit zemní plyn a uspokojit světové energetické potřeby?
Zdroj: Pixabay
„Myslím, že odpověď je jasná, a to na základě poptávky a cen, které jsme viděli v roce 2022,“ řekl NGI Jacob Thomson, výkonný ředitel společnosti Samco Capital Markets.
Ceny ropy West Texas Intermediate dosáhly v loňském roce rovněž mnohaletých maxim a překonaly úroveň 120 USD za barel v roce 2022.
Podle údajů Úřadu pro energetické informace (EIA) dosáhla produkce ropy v USA ve druhé polovině roku 2022 pandemického maxima 12,2 milionu barelů denně. Tento měsíc se produkce ropy vyšplhala o dalších 100 000 b/d. Těžba zemního plynu koncem loňského roku dosáhla rekordní úrovně 102 mld. kubíků denně a v roce 2023 se navzdory mírné zimě udržela poblíž této úrovně.
Silná produkce odráží očekávání trvalé poptávky po americké ropě a ještě více po LNG vyváženém do Evropy. Také asijská poptávka po americkém plynu je stabilní a očekává se, že se udrží, protože se tento hustě osídlený region dále modernizuje a postupně se odklání od uhlí.
Patrick Rau, ředitel pro strategii a výzkum společnosti NGI, uvedl, že obnovitelné zdroje energie budou v nadcházejících letech nevyhnutelně nabývat na významu, zejména s tím, jak se bude rozvíjet technologie a řešit nestálost výroby větrné a solární energie.
„Přerušovaná povaha obnovitelných zdrojů znamená, že plyn bude potřeba po mnoho let,“ řekl Rau. „Vývoj budoucí technologie baterií by mohl tuto dobu ovlivnit, ale vzhledem k tomu, co dnes víme, věříme, že zemní plyn bude významnou součástí globálního energetického mixu i v roce 2040.“
„Nebezpečí přepínání“
Zdroj: Getty Images
Válka s Ruskem zvýšila roli zemního plynu.
„Myslím, že válka pomohla urychlit obavy, které se již objevovaly – nebezpečí příliš rychlého přechodu na obnovitelné zdroje,“ řekl Rau. „Nikdo nezpochybňuje potřebu přechodu,“ ale „obavy pramení z rychlosti, s jakou k tomu dochází. A to je problém, který se netýká pouze Evropy.“
Evropa byla totiž na ruském plynu do značné míry závislá, protože země na kontinentu se odklonily od domácích a jiných zdrojů fosilních paliv ve prospěch obnovitelných zdrojů. Invaze na Ukrajinu a narušení dodávek, které po ní nastalo, ukázaly, že hlavní evropské země, včetně ekonomické velmoci Německa, byly na svět bez zemního plynu špatně připraveny.
Ve Spojených státech se podle Raua hlavní trhy na západním pobřeží potýkají s problémy způsobenými politickými rozhodnutími omezit regionální těžbu zemního plynu ve prospěch obnovitelných zdrojů. Například spotové ceny v Kalifornii jsou často volatilní a trvale nad celostátním průměrem.
Vzhledem k tomu, že Kalifornie a další části Západu přecházejí na obnovitelné zdroje rychleji než jiné oblasti Dolní osmačtyřicítky, spoléhají se při uspokojování energetických potřeb na plyn z Permské pánve dodávaný potrubím. Omezená infrastruktura a poškození klíčového plynovodu však v posledních letech minimalizovaly dodávky plynu na hlavní trhy, jako je Los Angeles.
I když je poptávka po LNG vysoká, výstavba a uvedení do provozu nových exportních zařízení trvá roky, což omezuje společnou schopnost amerických dodavatelů zvýšit objem dodávek a uspokojit rostoucí globální potřeby v blízké budoucnosti. V letošním roce není plánováno zprovoznění žádného nového domácího vývozního zařízení.
V této souvislosti jsou ceny zemního plynu pod tlakem a v letošním roce se ukazují jako volatilní. Ceny futures jsou méně než poloviční oproti úrovni, na které se pohybovaly koncem roku 2022. Sezónně mírná zima ve většině zemí jižní části USA utlumila v lednu a únoru poptávku po vytápění, zatímco Evropa se úspěšně zásobila zásobami LNG pro aktuální sezónu, což dočasně zmírnilo globální poptávku.
„Rychle a zběsile“
Zdroj: Getty Images
Analytici očekávají další výkyvy vzhledem k vysoké úrovni produkce, která by, pokud nenastane mimořádně horké léto, mohla přesáhnout domácí potřeby a kapacity vývozců. Společnost East Daley Analytics odhaduje, že domácí produkce se v průběhu letošního roku zvýší o 5 miliard kubíků denně a koncem roku 2023 dosáhne rekordní úrovně 104,5 miliard kubíků denně.
Robert Wilson, viceprezident analytického oddělení společnosti East Daley, řekl NGI, že v takovém případě bude americký trh pravděpodobně přezásoben – ale ne na dlouho. Několik zařízení na výrobu LNG je ve výstavbě, nové závody by měly být uvedeny do provozu v roce 2024 a další budou následovat v následujících letech.
Ty budou doplněny o zařízení Freeport LNG, které se vrátí do provozu v letošním roce. Po požáru v červnu loňského roku se v současné době závod Freeport v Texasu postupně zprovozňuje a na jaře letošního roku se postupně vrátí na kapacitu 2,38 miliardy kubických stop za den.
„V příštích několika letech bude přírůstek exportní kapacity LNG rychlý a zběsilý. Při tom budou předbíhat růst těžby, který bude stále více záviset na rozšiřování plynovodů a dalších středních proudů,“ uvedl analytik společnosti RBN Energy LLC Sheetal Nasta. „Jinými slovy, rok 2023 bude posledním dozvukem přebytků břidlicové éry. Ochutnali jsme, jak by to mohlo vypadat v roce 2022“ na pozadí ruské války.
Nasta odhaduje, že přírůstky kapacity LNG přinesou na trh v letech 2024-2026 v průměru 3 miliardy kubických stop/d poptávky po surovém plynu ročně a v letech 2027-2028 dalších 1,8-1,9 miliardy kubických stop/d.
„To je přírůstek poptávky o 14 Bcf/d jen z vývozu LNG ve srovnání s úrovní v roce 2022 – a to nezahrnuje navýšení kapacit v Kanadě a Mexiku,“ uvedl Nasta. „V kombinaci s domácí poptávkou to znamená, že celková poptávka v našem středním scénáři vzroste o 18 Bcf/d (v průměru o 3 Bcf/d ročně) z úrovně roku 2022 na 122,2 Bcf/d do roku 2028.
„Jinými slovy,“ dodal, „trh s plynem v jižní části USA čeká období nedostatku plynu, které bude způsobeno růstem exportu a dílčím růstem těžby závislým na rozvoji středního proudu.“ Podtrženo a sečteno: Tlak a volatilita v tomto roce, následované prudkým nárůstem poptávky a dlouhodobým růstem cen v následujících letech.
V reakci na to se domácí produkce plynu vyšplhala na rekordní úroveň.Válka, jejíž roční výročí připadá na pátek , rovněž ovlivnila poptávku po americké ropě, což vedlo k nárůstu těžby ropy a posílení dodávek přidruženého plynu k uspokojení poptávky.Následovala cenová volatilita, přičemž futures na zemní plyn na newyorské komoditní burze prompt month vzrostly v roce 2022 na 14letá maxima poblíž 10,00 USD/MMBtu. Ceny v Evropě vyskočily exponenciálně výše poté, co západní sankce proti Rusku urychlily snahu evropských zemí zbavit se plynu podporovaného Kremlem, na který se po léta spoléhaly při vytápění domácností a pohonu průmyslových závodů.Rusko na oplátku přerušilo většinu dodávek, které posílalo plynovodem do západní Evropy. Výsledkem je prudký nárůst poptávky po americkém zkapalněném zemním plynu v létě a na podzim roku 2022, aby se zajistily dostatečné zásoby na současnou zimu.Současně dlouhé záchvaty téměř rekordních veder během vleklého léta vypekly Spojené státy i Evropu. To vyvolalo silnou poptávku po chlazení a spolu s válečnými událostmi odpovědělo na hlavní otázku, která se vznáší nad energetickým průmyslem: Mohou obnovitelné zdroje energie, jako je vítr a slunce, v dohledné budoucnosti nahradit zemní plyn a uspokojit světové energetické potřeby?„Myslím, že odpověď je jasná, a to na základě poptávky a cen, které jsme viděli v roce 2022,“ řekl NGI Jacob Thomson, výkonný ředitel společnosti Samco Capital Markets.Ceny ropy West Texas Intermediate dosáhly v loňském roce rovněž mnohaletých maxim a překonaly úroveň 120 USD za barel v roce 2022.Podle údajů Úřadu pro energetické informace dosáhla produkce ropy v USA ve druhé polovině roku 2022 pandemického maxima 12,2 milionu barelů denně. Tento měsíc se produkce ropy vyšplhala o dalších 100 000 b/d. Těžba zemního plynu koncem loňského roku dosáhla rekordní úrovně 102 mld. kubíků denně a v roce 2023 se navzdory mírné zimě udržela poblíž této úrovně.Silná produkce odráží očekávání trvalé poptávky po americké ropě a ještě více po LNG vyváženém do Evropy. Také asijská poptávka po americkém plynu je stabilní a očekává se, že se udrží, protože se tento hustě osídlený region dále modernizuje a postupně se odklání od uhlí.Patrick Rau, ředitel pro strategii a výzkum společnosti NGI, uvedl, že obnovitelné zdroje energie budou v nadcházejících letech nevyhnutelně nabývat na významu, zejména s tím, jak se bude rozvíjet technologie a řešit nestálost výroby větrné a solární energie.„Přerušovaná povaha obnovitelných zdrojů znamená, že plyn bude potřeba po mnoho let,“ řekl Rau. „Vývoj budoucí technologie baterií by mohl tuto dobu ovlivnit, ale vzhledem k tomu, co dnes víme, věříme, že zemní plyn bude významnou součástí globálního energetického mixu i v roce 2040.“„Nebezpečí přepínání“Válka s Ruskem zvýšila roli zemního plynu.„Myslím, že válka pomohla urychlit obavy, které se již objevovaly – nebezpečí příliš rychlého přechodu na obnovitelné zdroje,“ řekl Rau. „Nikdo nezpochybňuje potřebu přechodu,“ ale „obavy pramení z rychlosti, s jakou k tomu dochází. A to je problém, který se netýká pouze Evropy.“Evropa byla totiž na ruském plynu do značné míry závislá, protože země na kontinentu se odklonily od domácích a jiných zdrojů fosilních paliv ve prospěch obnovitelných zdrojů. Invaze na Ukrajinu a narušení dodávek, které po ní nastalo, ukázaly, že hlavní evropské země, včetně ekonomické velmoci Německa, byly na svět bez zemního plynu špatně připraveny.Ve Spojených státech se podle Raua hlavní trhy na západním pobřeží potýkají s problémy způsobenými politickými rozhodnutími omezit regionální těžbu zemního plynu ve prospěch obnovitelných zdrojů. Například spotové ceny v Kalifornii jsou často volatilní a trvale nad celostátním průměrem.Vzhledem k tomu, že Kalifornie a další části Západu přecházejí na obnovitelné zdroje rychleji než jiné oblasti Dolní osmačtyřicítky, spoléhají se při uspokojování energetických potřeb na plyn z Permské pánve dodávaný potrubím. Omezená infrastruktura a poškození klíčového plynovodu však v posledních letech minimalizovaly dodávky plynu na hlavní trhy, jako je Los Angeles.I když je poptávka po LNG vysoká, výstavba a uvedení do provozu nových exportních zařízení trvá roky, což omezuje společnou schopnost amerických dodavatelů zvýšit objem dodávek a uspokojit rostoucí globální potřeby v blízké budoucnosti. V letošním roce není plánováno zprovoznění žádného nového domácího vývozního zařízení.V této souvislosti jsou ceny zemního plynu pod tlakem a v letošním roce se ukazují jako volatilní. Ceny futures jsou méně než poloviční oproti úrovni, na které se pohybovaly koncem roku 2022. Sezónně mírná zima ve většině zemí jižní části USA utlumila v lednu a únoru poptávku po vytápění, zatímco Evropa se úspěšně zásobila zásobami LNG pro aktuální sezónu, což dočasně zmírnilo globální poptávku.„Rychle a zběsile“Analytici očekávají další výkyvy vzhledem k vysoké úrovni produkce, která by, pokud nenastane mimořádně horké léto, mohla přesáhnout domácí potřeby a kapacity vývozců. Společnost East Daley Analytics odhaduje, že domácí produkce se v průběhu letošního roku zvýší o 5 miliard kubíků denně a koncem roku 2023 dosáhne rekordní úrovně 104,5 miliard kubíků denně.Robert Wilson, viceprezident analytického oddělení společnosti East Daley, řekl NGI, že v takovém případě bude americký trh pravděpodobně přezásoben – ale ne na dlouho. Několik zařízení na výrobu LNG je ve výstavbě, nové závody by měly být uvedeny do provozu v roce 2024 a další budou následovat v následujících letech.Ty budou doplněny o zařízení Freeport LNG, které se vrátí do provozu v letošním roce. Po požáru v červnu loňského roku se v současné době závod Freeport v Texasu postupně zprovozňuje a na jaře letošního roku se postupně vrátí na kapacitu 2,38 miliardy kubických stop za den.„V příštích několika letech bude přírůstek exportní kapacity LNG rychlý a zběsilý. Při tom budou předbíhat růst těžby, který bude stále více záviset na rozšiřování plynovodů a dalších středních proudů,“ uvedl analytik společnosti RBN Energy LLC Sheetal Nasta. „Jinými slovy, rok 2023 bude posledním dozvukem přebytků břidlicové éry. Ochutnali jsme, jak by to mohlo vypadat v roce 2022“ na pozadí ruské války.Nasta odhaduje, že přírůstky kapacity LNG přinesou na trh v letech 2024-2026 v průměru 3 miliardy kubických stop/d poptávky po surovém plynu ročně a v letech 2027-2028 dalších 1,8-1,9 miliardy kubických stop/d.„To je přírůstek poptávky o 14 Bcf/d jen z vývozu LNG ve srovnání s úrovní v roce 2022 – a to nezahrnuje navýšení kapacit v Kanadě a Mexiku,“ uvedl Nasta. „V kombinaci s domácí poptávkou to znamená, že celková poptávka v našem středním scénáři vzroste o 18 Bcf/d z úrovně roku 2022 na 122,2 Bcf/d do roku 2028.„Jinými slovy,“ dodal, „trh s plynem v jižní části USA čeká období nedostatku plynu, které bude způsobeno růstem exportu a dílčím růstem těžby závislým na rozvoji středního proudu.“ Podtrženo a sečteno: Tlak a volatilita v tomto roce, následované prudkým nárůstem poptávky a dlouhodobým růstem cen v následujících letech.