Soutěž krásy centrálních bank pokračuje i tento týden, kdy se očekává, že Bank of England bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb.
1. USA a Čína jednají
Americký ministr zahraničí Antony Blinken se v neděli setkal se svým čínským protějškem Čchin Kchangem, přičemž oba hovořili otevřeně a konstruktivně s cílem urovnat četné rozdíly mezi oběma světovými hospodářskými velmocemi.
Jednání by pravděpodobně zahrnovala stížnosti týkající se obchodu, stavu světového polovodičového průmyslu, jakož i statusu samosprávného Tchaj-wanu a stavu lidských práv v Pekingu.
I když je nepravděpodobné, že by toto setkání, první návštěva amerického ministra zahraničí v Číně po pěti letech, přineslo konkrétní pokrok, doufáme, že skutečnost, že obě strany spolu hovoří, by měla zabránit tomu, aby neshody mezi soupeřícími mocnostmi přerostly v konflikt.
2. Goldman snižuje prognózy růstu v Číně

Goldman Sachs se připojila k rostoucímu počtu velkých bank, které mají pesimističtější pohled na sílu čínského postpandemického oživení, a snížila své prognózy hospodářského růstu této asijské velmoci.
Vlivná investiční banka snížila celoroční prognózu růstu reálného hrubého domácího produktu druhé největší ekonomiky světa z 6 % na 5,4 % a prognózu růstu do roku 2024 z 4,6 % na 4,5 %.
Goldman následuje Bank of America, JPMorgan, UBS a Standard Chartered, které snížily své prognózy růstu a jako hlavní důvod uvedly pokles trhu s nemovitostmi v zemi.
„Domníváme se, že prorůstové faktory pravděpodobně přetrvají, zatímco tvůrci politik jsou při poskytování smysluplných stimulů omezováni ekonomickými a politickými úvahami,“ uvedli analytici Goldman v poznámce zveřejněné v neděli pozdě večer.
3. Evropa a Asie klesají; obavy o růst
Evropské a asijské akciové trhy v pondělí zamířily dolů, protože investory nadále znepokojuje globální ekonomický výhled, ačkoli aktivita na amerických trzích je slabá, protože v USA jsou prázdniny kvůli svátku Juneteenth.
Německý index DAX klesl o 0,5 %, britský FTSE 100 o 0,3 % a francouzský CAC 40 o 0,5 %.
Následovaly ztráty v Asii, kde japonský index Nikkei 225 klesl o 1 %, hongkongský Hang Seng o 0,7 % a čínský index Shanghai Composite o 0,5 %.
V pondělí není k dispozici dostatek významných údajů o hospodářských výsledcích, ale investoři se i nadále obávají zpomalení růstu, a to nejen v Evropě, kde se eurozóna v prvním čtvrtletí roku dostala do recese, ale také v Číně, která je hlavním tahounem regionálního růstu.
Federální rezervní systém navíc naznačil, že v letních měsících by mohlo dojít k dalšímu zvýšení sazeb, protože se snaží potlačit inflaci, což by mohlo největší světovou ekonomiku uvrhnout do recese.
4. Centrální banky zůstávají v centru pozornosti

Tento týden jsou v centru pozornosti další centrální banky, počínaje úterní Čínskou lidovou bankou.
Čínská lidová banka minulý týden snížila několik úvěrových sazeb ve snaze povzbudit svou skomírající ekonomiku a očekává se, že v návaznosti na to sníží svou hlavní úvěrovou sazbu o 10 bazických bodů, čímž se pokusí snížit tlak na problémový trh s nemovitostmi.
Na druhé straně se všeobecně očekává, že Bank of England bude pokračovat ve svém dlouhodobém cyklu zvyšování úrokových sazeb a ve čtvrtek zvýší úrokové sazby o dalších 25 bazických bodů, přičemž míra inflace v zemi je nejvyšší z celé skupiny G7 a více než čtyřikrát převyšuje její 2% cíl.
Zvýšení sazeb se tento týden očekává také v Norsku a Švýcarsku, zatímco Hafize Gaye Erkan bude hostit své první zasedání, na kterém bude určovat měnovou politiku jako nově jmenovaný guvernér turecké centrální banky.
Prezident Tayyip Erdogan byl minulý měsíc zvolen do svého třetího funkčního období a jmenování Erkana, bývalého bankéře z Wall Street, vyvolalo očekávání, že Turecko upustí od neortodoxní politiky, kvůli níž se lira propadla na historické minimum.
5. Ropa klesá a vrací část zisků z minulého týdne
Ceny ropy se v pondělí snížily v důsledku obav, že slábnoucí hospodářské oživení v Číně zasáhne ve druhé polovině roku poptávku největšího světového dovozce ropy.
Futures kontrakty na americkou ropu klesly o 0,3 % na 71,72 USD za barel, zatímco kontrakt na ropu Brent klesl o 0,3 % na 76,61 USD za barel.
Oba benchmarky zaznamenaly minulý týden svůj první týdenní růst v tomto měsíci, k čemuž přispělo pozastavení zpřísňování měnové politiky ze strany Federálního rezervního systému a očekávání, že Čína bude dále stimulovat svou ekonomiku, která se potýká s problémy.
Řada významných bank však tento týden snížila své prognózy růstu hrubého domácího produktu v Číně na rok 2023, včetně Goldman Sachs [viz výše], kvůli obavám z oživení druhé největší světové ekonomiky po skončení COVID.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky