Zlato, měď zaznamenávají mírný pokles s blížícími se údaji o pracovních místech mimo zemědělství
Zlato bylo do značné míry podpořeno oživením sázek, že Federální rezervní systém na červnovém zasedání ponechá úrokové sazby na stabilní úrovni, přičemž slabé údaje z oblasti práce a výroby tato očekávání ještě podpořily.
Dolar tak ve čtvrtek zaznamenal nejprudší pokles za téměř tři měsíce, protože někteří představitelé Fedu vyzvali centrální banku, aby zvážila ponechání sazeb na stejné úrovni i v červnu. Poptávku po dolaru jako bezpečném přístavu zatížil také pokrok směrem ke zvýšení dluhového stropu USA.
Slabší výhled pro dolar podnítil určité toky do zlata, což pomohlo cenám zotavit se z více než dvouměsíčních minim. V pátek však žlutý kov zaznamenal určitou konsolidaci, protože před květnovými údaji o mzdách mimo zemědělský sektor se dostavila opatrnost.
Spotové zlato kleslo o 0,1 % na 1 976,36 USD za unci, zatímco futures na zlato klesly o 0,1 % na 1 993,60 USD za unci poté, co ve čtvrtek krátce překonaly hranici 2 000 USD. Oba instrumenty v tomto týdnu vzrostly o 1,5 až 2,5 %.
Očekává se, že údaje o pracovních místech ukáží, že trh práce se v květnu ochladil, což bude pro Fed dalším impulsem k udržení stabilních úrokových sazeb. Ale vzhledem k tomu, že údaje překvapily směrem nahoru ve 12 z posledních 13 měsíců, investoři zůstali v napětí.

Přesto ceny futures na Fed Fund ukazují, že trhy počítají s téměř 74% pravděpodobností, že Fed 14. června sazby ponechá. Vysoké úrokové sazby zvyšují oportunitní náklady držby nevýnosových aktiv, jako jsou kovy, a snižují tak jejich atraktivitu.
Očekává se, že poptávka po zlatě jako bezpečném přístavu se zvýší i později v tomto roce, kdy se zhorší globální ekonomické podmínky.
Tato představa silně zatížila ceny průmyslových kovů, přičemž měď nedávno klesla na šestiměsíční minima v důsledku slabších než očekávaných oficiálních údajů o výrobní aktivitě v Číně.
Ve čtvrtek však červený kov prudce vzrostl poté, co soukromý průzkum ukázal určité známky odolnosti výrobního sektoru země, což by mohlo být předzvěstí oživení v letošním roce.
Futures na měď v pátek klesly o 0,3 % na 3,7030 USD za libru poté, co v předchozí seanci vzrostly o 2 %.
Výhled červeného kovu na letošní rok však zůstává chmurný vzhledem k tomu, že celosvětová výrobní aktivita pod tlakem vysokých úrokových sazeb a inflace neustále klesá.
Ceny ropy rostou, protože Kongres schválil návrh zákona o dluhovém stropu USA

Ceny ropy v pátek vzrostly díky býčí náladě po schválení zákona o dluhovém stropu USA ve Washingtonu, zatímco trhy zvažovaly pravděpodobnost, že OPEC+ o víkendu sníží produkci, což podpoří ceny.
Futures na ropu Brent vzrostly o 71 centů, tj. 0,96 %, na 74,99 USD za barel, zatímco americká ropa West Texas Intermediate
Trhy uklidnilo schválení zákona Kongresem, který pozastavil platnost dluhového stropu americké vlády ve výši 31,4 miliardy USD, a také dřívější signály o možném pozastavení zvyšování úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému.
Senát ve čtvrtek večer amerického času návrh zákona schválil a zabránil tak katastrofálnímu selhání státu, které by otřáslo světovými finančními trhy.
Náladu na trhu podpořily také čtvrteční údaje o zásobách ropy v USA od Úřadu pro energetické informace, podle nichž dovoz ropy minulý týden vzrostl.
Pozornost investorů se nyní soustředí na zasedání Organizace zemí vyvážejících ropu a jejích spojenců včetně Ruska, které se bude konat 4. června pod souhrnným názvem OPEC+.
Ministři klíčových zemí těžících ropu budou rozhodovat o dalším snížení těžby, aby podpořili vládní příjmy.
Další snížení produkce zemí OPEC+ po jejich překvapivém dubnovém snížení o 1,16 milionu barelů denně by bylo pro ceny ropy příznivé.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky