Paul Christopher, vedoucí globální tržní strategie investičního institutu Wells Fargo, říká, že není přesvědčen o tom, že americký Federální rezervní systém sníží sazby, nebo je dokonce udrží.
„Trhy se snažily přesvědčit, že sazby půjdou dolů, že Fed a centrální banky po celém světě nebudou zvyšovat sazby o tolik, o kolik je zvyšovaly,“ řekl ve čtvrtek v pořadu „Squawk Box Asia“ na CNBC.
„I kdyby Fed příští týden zůstal v klidu, nemyslíme si, že Fed zůstane v klidu příliš dlouho – inflace je prostě příliš ustálená.“
Christopher dodal, že nevěří, že Fed letos sníží sazby. Příští zasedání centrální banky se uskuteční 13. a 14. června.
Stratég také upozornil na řadu přetrvávajících problémů v ekonomice: narůstá problémové zadlužování, úroveň zásob je v některých segmentech stále příliš vysoká a klopýtnutí zisků není ve většině cyklicky orientovaných sektorů plně oceněno.
Dodal, že ke zpomalení úvěrové aktivity přispívají také přísnější úvěrové podmínky po bankovní krizi.

„V tuto chvíli pravděpodobně existuje u akcií větší riziko poklesu
Historie ukazuje, že index S&P 500 nedosahuje svého dna v průměru dříve než šest měsíců po prvním snížení sazeb Fedu, uvedl Christopher.
Americké indexy v letošním roce rostou a index S&P 500 ve čtvrtek dosáhl nového maxima pro rok 2023. V letošním roce zatím vzrostl o téměř 13 %, zatímco technologický Nasdaq vzrostl o 27 %.
Rally však byla úzce zaměřená, přičemž zisky byly taženy jen několika hlavními technologickými akciemi.
Christopher zaznamenal „skutečně silnou nabídku“ směřující do akcií spojených s umělou inteligencí a technologiemi, ale uvedl, že pro tyto akcie bude špatnou zprávou, když Fed bude pokračovat ve zvyšování sazeb.
„Co se tedy stane, až dojde k dalšímu zvýšení sazeb? … Co se stane, až ministerstvo financí začne odstraňovat likviditu? Tím, že bude vydávat spoustu a spoustu nových pokladničních poukázek, aby doplnilo svou pokladnu,“ řekl pro CNBC. „Růst úrokových sazeb, zejména na dlouhém konci, plus likvidita opouštějící trh, a to zanechá mnohem méně spekulativní energie pro těch několik málo akcií, které se v této sféře objeví.“

Nižší sazby bývají dobré pro růstové akcie, jako jsou například technologické, protože se spoléhají na půjčování velkého množství peněz, aby podpořily svůj budoucí růst, a jsou považovány za aktiva s delší dobou splatnosti. Čím vyšší jsou sazby, tím nižší je současná hodnota jejich budoucího toku zisků.
„Právě tyto technologické akcie nebo velká jména, která si skutečně užívala nižších sazeb, chtějí dlouhý konec a veškerou tuto likviditu, a my si myslíme, že to končí,“ řekl Christopher.
Jak zaujmout pozici
Christopher proto říká, že investoři by měli zůstat defenzivní v oblasti akcií a pevných výnosů. Vyzval je, aby vybírali zisky v technologických odvětvích a reinvestovali do sektorů, jako je zdravotnictví a energetika.
„Nedávno jsme podnikli další defenzivní kroky, konkrétně ke snížení celkového rizika portfolia realokací části kapitálu z amerických akcií do krátkodobých akcií s pevným výnosem a akcií rozvinutých trhů,“ řekl.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky