Ve stejný den, kdy očekávání ohledně úrokových sazeb ve Spojeném království dosáhla nejvyšší úrovně od roku 1998, vysvětloval guvernér Bank of England Andrew Bailey dětem, jak je to s inflací.
V rozhovoru pro televizní pořad Newsround na stanici CBBC, který je určen dětem od sedmi let, si Bailey posteskl nad tím, že rodiny nyní čelí „velmi obtížným rozhodnutím“ kvůli rostoucím nákladům na hypotéky. V Londýně se na titulních stranách novin objevila varování před úrokovými sazbami a jasně červené čáry mířící k nebi.
Ačkoli se britská krize životních nákladů táhne již několik měsíců, tento týden se zdálo, že se strach z úrokových sazeb stupňuje sám od sebe. Nedošlo k žádnému politickému dramatu, které by trhy zneklidnilo, ani k žádnému velkému ekonomickému překvapení – pouze k pocitu, že se země potýká s nekontrolovatelnou inflací a že úrokové sazby se nevyhnutelně musí dále zvyšovat.
A otázka, která stále vrtá hlavou všem: o kolik mohou úrokové sazby a výnosy dluhopisů ještě vzrůst? Na londýnských obchodních parketech se objevují různé odpovědi. Někteří tvrdí, že britská ekonomika určitě oslabí tak rychle, že BOE nebude muset zvyšovat sazby na 7 %, aby snížila inflaci. Jiní poukazují na odolnost spotřebitelských výdajů jako na důvod, proč budou výpůjční náklady nadále růst.
„Očekáváme, že než BOE přistoupí k zpřísnění, na které se trh připravuje, dojde k uvolnění,“ uvedl Richard McGuire, stratég pro úrokové sazby v Rabobank.
Zatímco výnosy dluhopisů celosvětově prudce vzrostly, ve Spojeném království došlo k nejprudším pohybům kvůli přetrvávající inflaci. BOE od konce roku 2021 provedla již 13 zvýšení, přesto inflace na úrovni 8,7 % překonala odhady již čtyři měsíce po sobě a stále zůstává výrazně nad 2% cílem.

Pro investory to byl náročný týden. Referenční desetiletá sazba dosáhla až 4,7 %. Takto vysoké výnosy byly naposledy v říjnu, kdy národ svíral rozpočtový chaos premiérky Liz Trussové, a v roce 2008, kdy vypukla globální finanční krize. Index blue-chip FTSE 100 se propadl o 3,7 %, což byl největší týdenní výprodej od března.
V jednu chvíli v průběhu týdne obchodníci odhadovali, že klíčová sazba vzroste na 6,75 %, což je úroveň, která byla naposledy zaznamenána v době, kdy britské hudební žebříčky vedly skupiny Spice Girls a Oasis. To je srovnatelné se sázkami na 5% maximum před pouhými několika měsíci.
„Pokud budou údaje i nadále překvapovat směrem vzhůru, mohou se sazby dostat až na 7 %,“ řekl Ales Koutny, vedoucí oddělení mezinárodních sazeb ve společnosti Vanguard. „Zaznamenali jsme velmi silný posun v rétorice BOE. Dříve se snažila najít způsob, jak sazby již nezvyšovat. Jakmile jsme se dostali na 4 % a stále dostávali lepší ekonomické údaje, zdálo se, že se BOE konečně rozhodla udělat, co je třeba.“
Na trhu s bydlením se projevuje napětí. Podle zprávy poskytovatele hypotečních úvěrů Halifax klesají ceny nemovitostí ve Velké Británii nejrychlejším tempem od roku 2011. A panují obavy, že s tím, jak si zvyšování sazeb razí cestu finančním systémem, dostanou se pod tlak i další zranitelné části ekonomiky.
„Riziko, že se něco zlomí a že se to zlomí špatně, je tím větší, čím více rostou sazby,“ řekl Mike Riddell, makroportfolia manažer společnosti Allianz Global Investors.
Mezi investory panují rozpory ohledně toho, zda jsou britské dluhopisy dobrou příležitostí k uzamčení šťavnatých výnosů, nebo zda jsou na pokraji dalšího výprodeje, protože očekávání ohledně úrokových sazeb stále stoupají.
Podle Riddella z tábora býků centrální banky již příliš zpřísnily sazby a zlaté dluhopisy jsou příliš levné na to, aby je bylo možné odmítnout. Samuel Zief, vedoucí globální devizové strategie a trhů v JPMorgan Private Bank, má rád krátkodobé gilty, protože nabízejí vysoké výnosy a poskytují rezervu proti dalším šokům.

„Před několika týdny jsme se přiklonili k býčím dluhopisům, protože si myslíme, že ocenění dluhopisů nyní vypadá velmi zajímavě,“ řekl Riddell. „Právě se staly zajímavějšími.“
Jedním z důvodů, proč je britský trh s dluhopisy tak volatilní, je vyčerpaná likvidita, uvedl Koutny ze společnosti Vanguard. Podle něj mnoho investorů po loňské minibudžetové krizi od trhu ustoupilo a sledují údaje, zda se neobjeví silnější důkaz, že by mohla být na dohled pauza.
Problém podle některých pozorovatelů trhů spočívá v tom, že investoři se opakovaně spálili, když se snažili předvídat úrokové sazby ve Spojeném království. Evelyne Gomez-Liechtiová, stratég pro úrokové sazby ve společnosti Mizuho, říká, že investoři budou vzhledem k nejistotě a volatilitě méně ochotní vlastnit zlaťáky.
Nebo slovy Imogen Bachraové, vedoucí oddělení strategie úrokových sazeb pro Spojené království ve společnosti NatWest Markets: „Britské dluhopisy jsou padajícím nožem, který nikdo nechce chytit.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky