Tato kalamita je jasnou připomínkou toho, jak se správci aktiv snaží posoudit dopad takových fyzikálních klimatických rizik na svá investiční portfolia.
Matthew Wright, analytik společnosti Impax Asset Management Group Plc, která spravuje jedno z největších investičních portfolií zaměřených na nízkouhlíkovou ekonomiku, říká: „Nemyslím si, že trh chápe přímé a nepřímé riziko“, kterému čelí aktiva podniků v důsledku katastrof souvisejících s klimatem.
Portfolio společnosti Impax obecně vylučuje mnoho společností, které mají přímé příjmy nebo zisky z energetického uhlí, ropy nebo plynu, a zaměřuje se na společnosti působící v oblastech, jako je obnovitelná energie, ochrana vody a snižování množství potravinového odpadu. Ale i fyzický majetek těchto společností může být ohrožen vysokými teplotami, nedostatkem vody a dalšími fyzickými dopady.
Podle společnosti Impax je problém v tom, že toto riziko nelze snadno změřit. „Nedostatek údajů o umístění aktiv je skutečnou překážkou,“ říká Wright. Například v případě exponované infrastruktury „některé geografické oblasti nejsou nastaveny na teplotní rozsahy, které můžeme v budoucnu očekávat“.
Podle předběžných údajů, které zveřejnila Světová meteorologická organizace, byl právě na světě nejteplejší týden v historii. Následoval nejteplejší červen v historii, který byl zčásti způsoben bezprecedentními teplotami mořské hladiny. Nedávné vlny veder, které lze přičíst globálnímu oteplování způsobenému emisemi skleníkových plynů, byly zhoršeny vývojem počasí známým jako El Niño.
„Situace, které jsme nyní svědky, je důkazem toho, že se změna klimatu vymkla kontrole,“ uvedl generální tajemník OSN António Guterres ve svém příspěvku na sociálních sítích 7. července.

Vysoké teploty jsou příčinou úmrtí a přinášejí utrpení milionům lidí po celém světě. Vytvářejí také problémy pro pracovní síly podniků, infrastrukturu a dodavatelské řetězce.
Indická produkce řepky a španělská úroda jahod utrpěla újmu. Výpadky proudu jsou v Asii stále častější, protože se zvyšuje používání klimatizací a chladicích zařízení. Napjaté jsou také elektrické sítě v USA a britský regulátor pracovního prostředí připomněl společnostem, aby chránily své zaměstnance, ať už pracují uvnitř nebo venku.
Rostoucí teploty se nejvíce dotýkají různých průmyslových odvětví, od stavebních firem, které jsou závislé na manuální práci, přes zemědělství, kde se zvyšujícími se teplotami často klesá výnos, až po dopravu, která může být ovlivněna silnicemi ovlivněnými teplem, nízkou hladinou vody v řekách a prohýbajícími se vlakovými kolejemi.
Podle výzkumu společnosti S&P Global Sustainable1, která je součástí S&P Global, bude mít do roku 2050 více než 90 % největších světových společností alespoň jedno aktivum finančně vystavené klimatickým rizikům, jako je nedostatek vody, lesní požáry nebo záplavy. Mezi aktiva mohou patřit továrny, sklady a datová centra.
Oteplování je pro správce aktiv hádankou, protože obecně neumějí dobře modelovat krátkodobá investiční rizika spojená s vlnami veder a dalšími katastrofami specifickými pro danou lokalitu.
V roce 2020 se společnost Impax se sídlem v Londýně spojila se Společným penzijním fondem státu New York a požádala americké společnosti z indexu S&P 500, aby dobrovolně zveřejnily umístění klíčových aktiv – jako jsou budovy, zařízení a instalace – jejichž ztráta nebo znehodnocení by ovlivnily jejich finanční výsledky.

Pouze 13 % společností odpovědělo. Z těch, které odpověděly, pouze tři prokázaly, že vážně zvážily své potenciální závazky vyplývající ze škod souvisejících s klimatem a mají plány na snížení těchto rizik nebo na přizpůsobení se těmto rizikům, uvádí Impax. Většina z nich pouze uvedla „občasnou šablonovitou větu ve finanční zprávě, že přírodní katastrofy mohou v budoucnu způsobit blíže nespecifikované škody,“ uvedl správce aktiv.
„Jsme zklamáni úrovní porozumění a informovanosti,“ říká Wright.
Obavy společnosti Impax z vln veder se projevily loni v létě, kdy prudký nárůst teplot narušil provoz londýnských datových center, která využívají společnosti Alphabet Inc. a Oracle Corp. Správce aktiv tvrdí, že se zajímal o svou vlastní expozici vůči dalším společnostem, které provozovaly datová centra nebo na ně spoléhaly. Týkalo se to zejména Asie, kde vysoké průměrné teploty mohou snížit dostupnost vody a ztížit chlazení serverů.
„Jedná se o obrovská fyzická aktiva, která jsou tam prostě zaseknutá – upevněná na místě,“ říká Wright. „To je pro nás riziko.“
Společnost Impax ve spolupráci s britským Centrem pro ekologičtější financování a investice při Oxfordské univerzitě zveřejnila v dubnu zjištění o dvou asijských datových centrech ve svém portfoliu. Správce aktiv vypočítal, že vlny veder mohou jedné z neidentifikovaných společností způsobit do roku 2050 předpokládanou průměrnou ztrátu ve výši přibližně 30 milionů dolarů ročně, zatímco u druhé společnosti byla předpokládaná roční ztráta o něco nižší.
Podle Wrighta je pravděpodobné, že odhady neodpovídají skutečnosti a že skutečná čísla jsou pravděpodobně mnohem vyšší.
„Myslíme si, že všechny společnosti jsou nějakým způsobem vystaveny fyzickému riziku,“ říká Wright. „Je frustrující, když tvrdí, že se jich to netýká.“
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky