Plyne to z vyjádření ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) na twitteru a informací na webu ministerstva. Podle Síkely jsou tak zásoby plynu v Česku rekordní, a to i bez jeho dovozu z Ruska.
„S velkým předstihem jsme tedy splnili nařízení Evropské unie, ze kterého tato povinnost kvůli posílení energetické bezpečnosti před zimou vyplývá,“ doplnil ministr.
Minulý týden Síkela uvedl, že Česko v letošním prvním pololetí nečerpalo žádný plyn z Ruska. Od počátku roku se do ČR veškerý plyn dováží přes Německo. Zatímco v minulých letech dodávky tvořil především ruský plyn, po uzavření plynovodu Nord Stream ho nahradily dodávky plynu z Norska a zkapalněný zemní plyn (LNG) z Belgie a Nizozemska.
„Kapacita LNG terminálu v Nizozemsku, kterou se nám loni podařilo zajistit, nám pokryje až 40 procent roční spotřeby plynu. Zkapalněný zemní plyn tak hraje nenahraditelnou roli v posilování naší energetické bezpečnosti,“ řekl minulou středu ministr. Stát bude podle něj v jednáních o navyšování dodávek a využívání LNG terminálů pro zásobování ČR pokračovat.
Před rokem byly zásobníky plynu podle údajů na webu ministerstva plné z necelých 80 procent a bylo v nich zhruba o 400 milionů metrů krychlových plynu než nyní.
To, že Česko dosahuje vysokých zásob plynu, ministerstvo již dřív odůvodnilo tím, že výrazně klesla spotřeba plynu v zemi. Podle úřadu celková spotřeba plynu letos od ledna do července byla 3,96 miliardy metrů krychlových, což bylo o 12 procent méně než v roce 2022 a o 20 procent oproti průměru let 2019 až 2022.
Zdroj: Getty Images
Zástupci až 30 zemí budou v srpnu jednat o Ukrajině, Rusko není pozváno
V saúdskoarabské Džiddě budou na začátku srpna jednat zástupci až 30 západních a klíčových rozvojových zemí o Ukrajině. S odvoláním na diplomaty o tom dnes informuje americký list The Wall Street Journal (WSJ). Spojené státy a Evropa se podle něj snaží získat širokou mezinárodní podporu pro mír, jehož podmínky si stanoví Ukrajina. Rusko pozváno není.
Schůzka, které se zúčastní i zástupci Indie či Brazílie, se uskuteční 5. a 6. srpna, uvádí WSJ. Bude se konat v době, kdy mezi Západem a Ruskem narůstá rivalita o podporu ze strany nejdůležitějších rozvojových zemí. Mnoho z nich dosud ohledně ruské agrese na Ukrajině zaujímá neutrální postoj.
Představitelé Ukrajiny a západních zemí doufají, že snahy získat na svou stranu rozvojové státy by mohly vyvrcholit mírovým summitem, který by se konal ještě letos a na kterém by se světoví lídři přihlásili ke společným zásadám pro vyřešení konfliktu na Ukrajině. Podle nich by takové principy mohly být základem pro možná budoucí jednání o míru mezi Ruskem a Ukrajinou, která by byla ve prospěch Kyjeva.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj několikrát řekl, že jeho země nebude jednat s Ruskem o míru, dokud se ruská vojska nestáhnou z okupovaných ukrajinských území. Moskva pak trvá na svých požadavcích a nehodlá se vzdát ani těch částí Ukrajiny, které sice loni anektovala, ale pak nad nimi kontrolu ztratila.
Plyne to z vyjádření ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely na twitteru a informací na webu ministerstva. Podle Síkely jsou tak zásoby plynu v Česku rekordní, a to i bez jeho dovozu z Ruska.„S velkým předstihem jsme tedy splnili nařízení Evropské unie, ze kterého tato povinnost kvůli posílení energetické bezpečnosti před zimou vyplývá,“ doplnil ministr.Minulý týden Síkela uvedl, že Česko v letošním prvním pololetí nečerpalo žádný plyn z Ruska. Od počátku roku se do ČR veškerý plyn dováží přes Německo. Zatímco v minulých letech dodávky tvořil především ruský plyn, po uzavření plynovodu Nord Stream ho nahradily dodávky plynu z Norska a zkapalněný zemní plyn z Belgie a Nizozemska.„Kapacita LNG terminálu v Nizozemsku, kterou se nám loni podařilo zajistit, nám pokryje až 40 procent roční spotřeby plynu. Zkapalněný zemní plyn tak hraje nenahraditelnou roli v posilování naší energetické bezpečnosti,“ řekl minulou středu ministr. Stát bude podle něj v jednáních o navyšování dodávek a využívání LNG terminálů pro zásobování ČR pokračovat.Před rokem byly zásobníky plynu podle údajů na webu ministerstva plné z necelých 80 procent a bylo v nich zhruba o 400 milionů metrů krychlových plynu než nyní.To, že Česko dosahuje vysokých zásob plynu, ministerstvo již dřív odůvodnilo tím, že výrazně klesla spotřeba plynu v zemi. Podle úřadu celková spotřeba plynu letos od ledna do července byla 3,96 miliardy metrů krychlových, což bylo o 12 procent méně než v roce 2022 a o 20 procent oproti průměru let 2019 až 2022.Zástupci až 30 zemí budou v srpnu jednat o Ukrajině, Rusko není pozvánoV saúdskoarabské Džiddě budou na začátku srpna jednat zástupci až 30 západních a klíčových rozvojových zemí o Ukrajině. S odvoláním na diplomaty o tom dnes informuje americký list The Wall Street Journal . Spojené státy a Evropa se podle něj snaží získat širokou mezinárodní podporu pro mír, jehož podmínky si stanoví Ukrajina. Rusko pozváno není.Schůzka, které se zúčastní i zástupci Indie či Brazílie, se uskuteční 5. a 6. srpna, uvádí WSJ. Bude se konat v době, kdy mezi Západem a Ruskem narůstá rivalita o podporu ze strany nejdůležitějších rozvojových zemí. Mnoho z nich dosud ohledně ruské agrese na Ukrajině zaujímá neutrální postoj.Představitelé Ukrajiny a západních zemí doufají, že snahy získat na svou stranu rozvojové státy by mohly vyvrcholit mírovým summitem, který by se konal ještě letos a na kterém by se světoví lídři přihlásili ke společným zásadám pro vyřešení konfliktu na Ukrajině. Podle nich by takové principy mohly být základem pro možná budoucí jednání o míru mezi Ruskem a Ukrajinou, která by byla ve prospěch Kyjeva.Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj několikrát řekl, že jeho země nebude jednat s Ruskem o míru, dokud se ruská vojska nestáhnou z okupovaných ukrajinských území. Moskva pak trvá na svých požadavcích a nehodlá se vzdát ani těch částí Ukrajiny, které sice loni anektovala, ale pak nad nimi kontrolu ztratila.