Podle údajů společnosti Refinitiv dosáhly spotové ceny zlata 7. srpna 2020 rekordního intradenního maxima ve výši 2 072,5 USD. Podle analytiků, kteří hovořili s televizí CNBC, by mohly tuto úroveň překonat a posunout se za rekord.
„Jako obchodní úroveň vidím pohyb zlata nad 2 100 USD koncem roku 2023, začátkem roku 2024,“ uvedl výkonný ředitel a globální vedoucí komoditní strategie společnosti TD Securities Bart Melek a svůj optimismus přisuzuje možnému pozastavení cyklu utahování měnové politiky amerického Federálního rezervního systému.
„Jsem pozitivně naladěn na zlato, protože věřím, že Fed odkloní politiku od současného restriktivního režimu. Věřím, že se tak stane ještě před dosažením 2% inflačního cíle,“ uvedl Melek v e-mailu pro CNBC.
Spotové zlato se naposledy obchodovalo za 1 912,26 USD za unci.
Fed zahájil svůj nepřetržitý proud zvyšování sazeb v březnu 2022, kdy inflace vystoupala na nejvyšší úroveň za posledních 40 let. Za necelé dva roky zvýšil výpůjční náklady na 5,25 až 5,5 %.
Zlato v posledních 12 měsících překonalo většinu ostatních hlavních tříd aktiv, napsal Melek v nedávné zprávě a přičítá to schopnosti žlutého kovu odolávat rostoucím úrokovým sazbám a jeho hodnotě jako bezpečné sázky proti inflaci.

Obavy z recese
Někteří analytici jsou vůči zlatu obzvláště optimističtí a požadují, aby do konce příštího roku dosáhlo cílové hodnoty 2 500 USD – to je o více než 26 % více než současná úroveň.
„Můj cíl je 2 500 USD do konce roku 2024 … Hodně to souvisí s tím, že recesní síly mohou začít působit ještě letos a v roce 2024 nabrat na síle,“ řekl David Neuhauser, zakladatel společnosti Livermore Partners. „V roce 2024 vidím, že zlato prorazí a dosáhne nových maxim a dále.“
Neuhauser uvedl, že očekává, že v příštích několika letech bude v globální ekonomice přetrvávat stagflace, protože inflace klesne na 3 až 5 %.
Zlato má tendenci dosahovat dobrých výsledků v obdobích ekonomické nejistoty, jako jsou recese a stagflace, díky svému postavení spolehlivého uchovatele hodnoty a často se používá jako zajištění proti inflaci.
„Jsem si docela jistý, že během několika let uvidíme zlato za 2 500 USD,“ řekl generální ředitel společnosti Wheaton Precious Metals Randy Smallwood.
„Jakýkoli typ recese by byl pro zlato pozitivní,“ dodal s tím, že vidí slabost čínské a americké ekonomiky.
UOB rovněž předpovídá, že ceny zlata dosáhnou nových rekordů, ale až ve druhé polovině roku 2024.
„Klíčovým faktorem našeho pozitivního výhledu pro zlato je očekávaný vrchol cyklu zvyšování sazeb Fedu a také nadcházející vyvrcholení síly amerického dolaru,“ uvedl v e-mailu Heng Koon How, vedoucí oddělení strategie trhů, globální ekonomiky a výzkumu trhů banky.
Zlato by se mělo obchodovat na vyšší úrovni, až se úrokové sazby přestanou zvyšovat a zelená bankovka ustoupí, vysvětlil.

Heng předpověděl, že ve druhém čtvrtletí roku 2024 se bude zlato obchodovat za 2100 USD za unci.
Ceny zlata mají tendenci mít inverzní vztah k úrokovým sazbám.
S růstem úrokových sazeb poptávka po zlatě klesá, protože alternativní investice, jako jsou dluhopisy, se stávají atraktivnějšími a přinášejí lepší výnosy.
Americká inflace v červnu klesla na nejnižší roční míru za více než dva roky a meziměsíčně vzrostla pouze o 0,2 %. Federální rezervní systém v červenci schválil dlouho očekávané zvýšení úrokových sazeb, které zvýšilo referenční výpůjční náklady na nejvyšší úroveň za více než 22 let.
Vyšší spotřebitelská poptávka
Nákupy zlata centrálními bankami byly „trvale silné“, spolu se spotřebitelskou poptávkou po drahém kovu, zdůraznil Heng.
„Vidíme také návrat poptávky po fyzických zlatých špercích z Číny a Indie, protože obě ekonomiky se stabilizují a maloobchodní výdaje se vracejí,“ uvedl Heng.
Čínská maloobchodní poptávka po zlatě byla v roce 2023 odolná, i když spotřeba ostatních komodit zůstala slabá, uvedla Citi v červencové zprávě.
Poptávka po zlatých špercích v Číně v prvním čtvrtletí ″přesáhla 200 t, což je nejsilnější sezónní hodnota od roku 2015,“ uvedli ve zprávě analytici v čele s vedoucím oddělení Citi pro komoditní strategii Aakashem Doshim.
Citi předpokládá, že v letošním roce bude poptávka po špercích z Číny přes 700 tun, což představuje 22% meziroční nárůst, uvedla.
Smallwood ze společnosti Wheaton uvedl, že zaznamenal nárůst spotřebitelské a maloobchodní poptávky. „Ať už se jedná o šperky, pruty nebo mince. Zaznamenali jsme v tomto směru oživení,“ řekl.
Fyzická poptávka po zlatě v některých regionech se vrátila a poptávka centrálních bank po zlatě zůstává silná, uvedl Nicky Shiels, vedoucí oddělení strategie kovů ve společnosti MKS PAMP, která se zabývá drahými kovy.
„Centrální banky rozvíjejících se trhů pokračují v de-dolarizaci a využívají zlato jako alternativu v případě jakýchkoli dalších západních sankcí,“ uvedla.
Země BRICS, tedy Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika, údajně také uvažují o odklonu od amerického dolaru a přechodu na novou měnu krytou zlatem.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky