Ropa se drží blízko tříměsíčního maxima díky známkám snižování nabídky
Říjnový futures kontrakt ropy Brent se nacházel na úrovni 85,25 USD za barel, což bylo o 18 centů neboli 0,2 % méně než v závěru obchodování. Přední měsíc ropy Brent se v pondělí usadil na nejvyšší hodnotě od 13. dubna.
Americká ropa West Texas Intermediate se prodávala za 81,64 USD za barel, což je o 0,2 % neboli 16 centů méně než při vypořádání předchozí seance, kdy byla nejvýše od 14. dubna.
„Ceny ropy mohou čelit riziku korekce, protože trhy mohly být v uplynulém měsíci překoupené. Nicméně změkčený americký dolar a optimistická politika Číny mohou i nadále poskytovat býčí faktory pro futures na ropu,“ uvedla Tina Tengová, analytička společnosti CMC Markets, protože slabší zelená bankovka zlevňuje ropu v dolarové ceně pro držitele jiných měn.
„Známky měkkého přistání americké ekonomiky rovněž zlepšily výhled poptávky po ropě,“ dodala Tengová.
Čínské úřady v pondělí zveřejnily další politické pokyny – i když bez konkrétních opatření – na podporu své ekonomiky a domácí spotřeby poté, co výrobní aktivita v červenci již čtvrtý měsíc klesala.

Průzkum v soukromém sektoru v úterý rovněž ukázal, že aktivita čínských továren se v červenci přehoupla do poklesu, přičemž nabídka, poptávka a exportní zakázky se zhoršily v důsledku pomalých tržních podmínek.
Analytici National Australia Bank očekávají, že ceny ropy dosáhnou cenových maxim pro rok 2023 před zasedáním ministrů Organizace zemí vyvážejících ropu
„Zasedání OPEC tento pátek je potenciálním katalyzátorem výhledu, kde očekáváme prodloužení dobrovolného omezení dodávek ze strany Saúdské Arábie o další měsíc,“ uvedla NAB v úterní zprávě.
V červnu se OPEC+ dohodl na široké dohodě o omezení dodávek ropy do roku 2024 a Saúdská Arábie se zavázala k dalšímu dobrovolnému snížení o 1 milion barelů denně na červenec. Dne 3. července Saúdská Arábie uvedla, že snížení bude zahrnovat i srpen, a dodala, že by mohlo být dále prodlouženo.
Podle pondělního průzkumu agentury Reuters saúdskoarabské škrty mírně zaostaly za stanoveným cílem, když se produkce v červenci snížila o 860 000 barelů denně, zatímco celková produkce OPEC byla nižší o 840 000 barelů denně.
Údaje ukazující na snížení dodávek se shodovaly s údaji zveřejněnými v pondělí v USA, podle kterých poptávka po pohonných hmotách v květnu vzrostla na 20,78 mil. bpd, což je nejvyšší hodnota od srpna 2019. Údaje Úřadu pro energetické informace rovněž ukázaly, že poptávka po benzinu, vyjádřená jako produkt dodaný na trh, vzrostla na 9,11 mil. bpd, což je nejvyšší hodnota od června 2022.
Podle průzkumu agentury Reuters, který v průměru odhadoval, že zásoby ropy a benzinu v USA v týdnu do 28. července poklesly o zhruba 900 000 barelů, se očekávalo, že se zásoby ropy a benzinu v minulém týdnu sníží.
Ceny zlata klesají, měď dosahuje tříměsíčního maxima kvůli sázkám na čínské stimuly
Ceny zlata se v úterý snížily, i když futures zůstaly do značné míry před spotovými kurzy, zatímco ceny mědi podpořila rostoucí očekávání dalších stimulačních opatření v Číně.
Prosincové futures na žlutý kov v pondělí překonaly ostře sledovanou hranici 2 000 USD za unci, a to v souvislosti s rostoucími sázkami, že Federální rezervní systém do konce roku zmírní svůj jestřábí postoj.

Nejistota ohledně krátkodobého výhledu centrální banky – zejména před klíčovými údaji o pracovních místech v USA v tomto týdnu – však udržovala spotové ceny zlata daleko za futures.
Futures na zlato s expirací v prosinci klesly o 0,4 % na 2 002,25 USD za unci, zatímco spotové zlato kleslo o 0,1 % na 1 964,14 USD za unci. Oba instrumenty zaznamenaly v červenci výrazné zisky, protože dolar výrazně ustoupil v naději na méně jestřábí Fed.
Měď překračuje hranici 4 USD, protože Čína jedná o stimulech
Mezi průmyslovými kovy futures na měď poprvé za více než tři měsíce překonaly hranici 4 USD za libru, když optimismus převážil nad dalšími stimulačními opatřeními v Číně, která do značné míry kompenzovala slabé ekonomické ukazatele z této země.
Červený kov se v úterý na začátku obchodování zastavil, přičemž futures klesly o 0,1 % na 4,0113 dolaru za libru.
Čínští představitelé naznačili, že v příštích měsících se chystají další stimulační opatření, což trhům pomohlo přehlédnout údaje, které ukázaly, že obchodní aktivita v největším světovém dovozci mědi v červenci prudce zpomalila.
Peking však navzdory opakovaným ujištěním nejvyšších představitelů zatím nepředstavil žádná konkrétní opatření na podporu místní spotřeby a poptávky.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky