Ceny zlata jsou stabilní s CPI na dohled, měď stoupá vzhůru
Ceny kovů našly v posledních seancích určitou úlevu, když dolar ustoupil z téměř šestiměsíčního maxima v důsledku vybírání zisků. V úterý se však zelená bankovka v asijském obchodování ustálila a zůstala na dohled nedávných maxim.
Výhled americké inflace a úrokových sazeb zůstává vysoký, což ukazuje na větší tlak na ceny zlata v nadcházejících měsících. Tento obchod také v průběhu minulého roku zlato potrápil, protože rostoucí úrokové sazby zvyšovaly oportunitní náklady investic do zlata.
Spotové zlato se ustálilo na 1 922,61 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v prosinci klesly o 0,1 % na 1 945,35 USD za unci.
Čeká se na americký index spotřebitelských cen, zasedání Fedu
Pozornost se nyní soustředí na údaj o indexu spotřebitelských cen za srpen, který by měl ukázat, že inflace roste rychlejším tempem než v červenci. Očekává se, že americká inflace se zvýšila v důsledku vyšších nákladů na pohonné hmoty a odolných maloobchodních výdajů.
Očekává se také, že tento údaj udá tón zasedání Federálního rezervního systému příští týden, přičemž vyšší inflace dá centrální bance větší podnět k tomu, aby v letošním roce ponechala sazby na vyšší úrovni, nebo je dokonce dále zvýšila.
I když se všeobecně očekává, že banka v září ponechá sazby na stejné úrovni, silnější údaj o inflaci by mohl vyvolat jestřábí výhled Fedu. Centrální banka je také nastavena udržovat sazby na více než dvacetiletých maximech nejméně do poloviny roku 2024.

Takový scénář představuje pro zlato slabý výhled vzhledem k tomu, že dolar a výnosy státních dluhopisů budou v prostředí vysokých úrokových sazeb pravděpodobně dále růst. Slábnoucí obavy z recese v USA také brzdí poptávku po zlatě jako bezpečném přístavu, ačkoli zhoršující se obchodní napětí mezi USA a Čínou zaznamenalo určité nabídky.
Odraz mědi se drží v prostředí určitého optimismu z Číny
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi v úterý dále rostly, když získaly pokračující podporu z pozitivních ekonomických údajů o Číně.
Futures na měď vzrostly o 0,1 % na 3,8057 USD za libru po více než 1% růstu v předchozí seanci.
Údaje zveřejněné v pondělí ukázaly výrazné zlepšení úvěrové aktivity v Číně do konce srpna, a to při pokračující měnové podpoře ze strany vlády.
Údaje byly rovněž zveřejněny poté, co údaje zveřejněné o víkendu ukázaly, že čínská spotřebitelská inflace se v srpnu dostala z deflačního pásma. To zvýšilo naděje, že se čínská ekonomika po výrazném zpomalení v letošním roce obrací k lepšímu.
Trhy však stále zůstávají vůči největšímu světovému dovozci mědi poněkud kyselé. Průzkum agentury Reuters ukázal, že čínská ekonomika by měla v roce 2023 růst o 5 %, což je v souladu s konzervativní vládní prognózou. Další zpomalení růstu se očekává i v roce 2024.
Ropa Brent se drží nad 90 dolary; obchodníci sledují americké a evropské úrokové sazby jako vodítko pro poptávku
Futures kontrakty na ropu Brent se v úterý držely nad 90 dolary za barel, zatímco investoři očekávali makroekonomické údaje, které by mohly naznačit, zda dojde k dalšímu zvýšení úrokových sazeb v USA a Evropě a jaké to bude mít dopady na poptávku po ropě.
Listopadové futures kontrakty na ropu Brent vzrostly o 28 centů na 90,92 USD za barel, zatímco říjnové futures kontrakty na americkou ropu West Texas Intermediate vzrostly o 35 centů na 87,64 USD.
Cena ropy Brent dosáhla minulý týden poprvé za posledních 10 měsíců 90 dolarů za barel poté, co Saúdská Arábie a Rusko oznámily, že prodlouží dobrovolné omezení dodávek v celkovém objemu 1,3 milionu barelů denně
Obchodníci budou sledovat srpnové údaje o indexu spotřebitelských cen v USA, které budou zveřejněny ve středu a které by mohly rozhodnout o dalším růstu úrokových sazeb v největší světové ekonomice a největším spotřebiteli ropy, uvedla Tina Tengová, analytička trhů ve společnosti CMC.

Všeobecně se očekává, že americký Federální rezervní systém na svém zasedání příští týden ponechá úrokové sazby beze změny, ačkoli názory na to, zda Fed v listopadu sazby zvýší, nebo opět pozastaví, se různí.
Střednědobý výhled pro ropu „zůstává býčí, protože Čína vykazuje lepší ekonomické údaje,“ uvedla Tengová a dodala, že klíčovým faktorem, který stojí za růstovou dynamikou trhu, je také snížení produkce OPEC+.
Mezitím Evropská centrální banka ve čtvrtek oznámí své rozhodnutí o úrokových sazbách. Evropská komise v pondělí předpověděla, že eurozóna poroste v letech 2023 a 2024 pomaleji, než se původně očekávalo.
Investoři také očekávali údaje z průmyslu o zásobách ropy v USA, které mají být zveřejněny v úterý v 2030 GMT. Předběžný průzkum agentury Reuters v pondělí ukázal, že zásoby ropy v týdnu do 8. září klesly přibližně o 2 miliony barelů.
Tento týden také Mezinárodní agentura pro energii
IEA minulý měsíc snížila svůj odhad růstu poptávky po ropě pro rok 2024 na 1 milion barelů denně s odvoláním na nedostatečné makroekonomické podmínky. Srpnová zpráva OPEC mezitím ponechala svůj odhad růstu poptávky pro rok 2024 beze změny na úrovni 2,25 mil. bpd.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky