Čistý zisk po zdanění vzrostl o 1,2 miliardy korun na 82,9 miliardy korun. Vyplývá to z dat, která zveřejnila Česká národní banka. Aktiva bank podle nich činila ke konci září 10,153 bilionu korun, což je o 1,247 bilionu více než na konci roku 2022.
„Banky působící v Česku mají v aktuálním cyklu to nejlepší již za sebou. V prvních devíti měsících roku kvůli propisování rostoucích nákladů na financování depozit klesly čisté úrokové příjmy u všech šesti největších bank působících na tuzemském trhu,“ řekl ČTK analytik XTB Tomáš Cverna. Tlak na úrokové marže kladlo podle něj i ponechání úrokových sazeb České národní banky na stávající úrovni. Navzdory horší meziroční výkonnosti se však bankám podařilo držet svá úvěrová portfolia velmi zdravá, dodal.
Šestice největších tuzemských bank, které budou za letošní rok platit daň z mimořádných zisků, vydělala za letošní tři čtvrtletí celkem 57,1 miliardy Kč. Ve stejném období loni to bylo 58,4 miliardy korun. Hlavním důvodem snížení jejich čistého zisku o 1,3 miliardy je podle analytiků meziroční pokles čistých úrokových výnosů bank.
„Bankám klesly čisté úrokové výnosy,“ doplnil analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Pokles tohoto klíčového ukazatele podle něj způsobila skutečnost, že finanční domy loni navyšovaly úročení depozit, přičemž již nedocházelo k přílišnému zdražování úvěrů. Klesala teda čistá úroková marže. Windfall tax proces zvýšení úročení depozit urychlila, podotkl.
České spořitelně klesl od začátku roku do konce září čistý zisk o 2,9 procenta na 14,6 miliardy korun, ČSOB o pět procent na 13,6 procenta, Komerční bance o 4,9 procenta na 12,4 miliardy Kč, Raiffeisenbank o 27,5 procenta na 3,96 miliardy Kč a v případě Monety Money Bank o 3,7 procenta na čtyři miliardy korun. Naopak česká a slovenská UniCredit Bank vykázala čistý zisk 8,5 miliardy korun, což byl nárůst o více než čtvrtinu.
Těchto bank se týká takzvaná windfall tax, kterou schválila vláda jako 60procentní daňovou přirážku na nadměrný zisk. Ten odpovídá rozdílu mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeného o 20 procent. Výnos z daně má vládě sloužit k pokrytí mimořádných nákladů, které stát bude mít v souvislosti se stanovením maximálních cen energií.
Aktuální výsledky bankovních domů však potvrzují, že tato daň minimálně z hlediska výběru z bankovního sektoru nepřinese slibované příjmy do státního rozpočtu, podotkl Cverna.
Asijský devizový trh je v zisku, dolar je na čtyřměsíčním minimu, protože trhy očekávají snížení sazeb v roce 2024
Většina asijských měn se po nedávné rally v pátek ustálila, zatímco dolar setrval na čtyřměsíčním minimu, protože obchodníci se připravovali na hlubší než očekávané snížení úrokových sazeb Federálním rezervním systémem v roce 2024.
Náladu podpořila také další stimulační opatření v Číně, když Čínská lidová banka prostřednictvím své střednědobé úvěrové facility dodala do ekonomiky 1,45 bilionu jüanů
Tento krok však jüanu poskytl jen malou podporu vzhledem k tomu, že signalizuje, že PBOC bude příští týden udržovat svou základní úrokovou sazbu z úvěrů na rekordně nízké úrovni. Měna se v pátek obchodovala do strany.
Ekonomické údaje také nabídly některé pozitivní signály o Číně. Průmyslová výroba v listopadu vzrostla více, než se očekávalo, ačkoli maloobchodní tržby a investice do fixních aktiv očekávání nenaplnily.
Přesto slabý dolar udržoval jüan v obchodování poblíž šestiměsíčního maxima.
Širší asijské měny se mírně posunuly kupředu v návaznosti na slabší dolar a v důsledku vyhlídky na nižší úrokové sazby v USA, které přiměly investory k investování do rizikových aktiv s vysokým výnosem.
Australský dolar – hlavní ukazatel asijských rizikových nálad – vzrostl o 0,3 % na více než čtyřměsíční maximum.
Japonský jen se ustálil poblíž čtyřměsíčního maxima vůči dolaru, když v posledních seancích vůči dolaru prudce posílil. Další zisky jenu však byly nejisté, neboť se očekává, že Bank of Japan na svém posledním letošním zasedání v úterý zachová svůj ultra-dovish postoj.
Údaje o indexu nákupních manažerů poukázaly na další slabost japonské ekonomiky, přičemž předběžný údaj za prosinec ukázal hlubší než očekávaný pokles výrobní aktivity.
Z několika málo výkyvů dne se po silném vzestupu v tomto týdnu snížil jihokorejský won o 0,2 %, zatímco indická rupie se pohybovala poblíž rekordních minim, když se vůči slabšímu dolaru pohnula jen málo.
Zatímco optimismus ohledně indické ekonomiky vyhnal místní akcie na rekordní maxima, obchodníci zůstávali vůči rupii opatrní kvůli obezřetnosti ohledně obrovského obchodního deficitu Indie. Rezervní banka také signalizovala, že navzdory nedávnému růstu inflace již nebude zvyšovat úrokové sazby.
Dolar se drží na čtyřměsíčním minimu, v centru pozornosti je snižování sazeb
Dolarový index a futures na dolarový index v asijském obchodování mírně klesly a nacházely se na nejslabších úrovních od poloviny srpna.
Americká měna měla tento týden ztratit přibližně 2 % poté, co Fed uvedl, že se zvyšováním úrokových sazeb skončil, a předpokládal hlubší snížení sazeb v roce 2024.
Komentáře Fedu také podnítily hluboké ztráty výnosů amerických státních dluhopisů a snížily atraktivitu dolaru, když obchodníci začali spekulovat, kdy přesně Fed začne úrokové sazby snižovat.
Ceny futures na Fed fond ukazují, že obchodníci oceňují více než 70% šanci na snížení sazeb v březnu 2024. Banka Goldman Sachs očekává, že centrální banka provede tři postupná snížení sazeb o 25 bazických bodů počínaje březnem.
Vylepšete své investování pomocí našich převratných výběrů akcií InvestingPro+ poháněných umělou inteligencí. Použijte kupon INVSPRO2024 a využijte časově omezenou slevu na naše plány předplatného Pro a Pro+. Klikněte sem, abyste se dozvěděli více, a nezapomeňte při odhlášení použít slevový kód!
Asijský FX optimistický, dolar na 4měsíčním minimu, protože trhy vyhlížejí snížení sazeb v roce 2024.
1
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky