Klíčové body
- Evropské akciové futures rostou, protože se zvyšují sázky na snížení úrokových sazeb Federálního rezervního systému v USA.
- Index Euro Stoxx 50 stoupl o 0,4 %.
- Obchodníci nyní odhadují 80% pravděpodobnost, že snížení sazeb začne v březnu.
- Trh s ropou stagnuje kvůli možnému konfliktu na Blízkém východě.
Tyto spekulace zesílily ve světle pátečního neočekávaného poklesu cen amerických výrobců.
Index Euro Stoxx 50, hlavní ukazatel výkonnosti evropského trhu, zaznamenal nárůst o 0,4 %, zatímco kontrakty na americké akcie zůstaly stabilní. Akciový index MSCI Asia Pacific mezitím rostl již třetí seanci v řadě, což posílilo naděje, že Federální rezervní systém v nadcházejících měsících sníží sazby úvěrů. Je však třeba poznamenat, že celková úroveň obchodování v Asii se zdála být utlumená v reakci na pondělní státní svátek v USA.
Podle údajů agentury Bloomberg obchodníci se swapy nyní odhadují 80% pravděpodobnost, že cyklus uvolňování úrokových sazeb Federálního rezervního systému bude zahájen v březnu, což je výrazný skok oproti 62% pravděpodobnosti předpovídané na začátku minulého týdne.
Win Thin, vedoucí globální měnové strategie ve společnosti Brown Brothers Harriman & Co, zdůraznil, že ekonomické údaje z USA v nadcházejícím týdnu buď sníží, nebo potvrdí tržní předpovědi radikálního snížení sazby fondů Federálního rezervního systému. Vzhledem k současnému extrémnímu nastavení trhu se Thin domnívá, že potenciál dolaru k dalšímu poklesu je omezený, přičemž šance upřednostňují růstovou trajektorii.
Současně došlo k prudkému růstu japonských akcií, když indexy Topix i Nikkei 225 v minulém týdnu dosáhly 34letých maxim, a to díky přílivu zahraničních investic. Tchajwanský akciový trh také zaznamenal růst po vítězství Demokratické pokrokové strany v prezidentských volbách, přestože zisk křesel pro Číně přátelštější stranu Kuomintang nebyl dostatečný k ovládnutí shromáždění.

Naproti tomu index CSI 300 v Číně zaznamenal nekonzistentní výkyvy mezi zisky a ztrátami. Stalo se tak v souvislosti se zvěstmi, že úředníci mohou zpomalit sazbu povinných minimálních rezerv poté, co Čínská lidová banka v pondělí nepředpokládaně ponechala sazbu svých jednoletých půjček na úrovni 2,5 %. To bylo v rozporu s ekonomickou prognózou, která počítala se snížením o 10 bazických bodů u střednědobé zápůjční facility.
V souvislosti s těmito pohyby na trhu Marvin Chen, analytik Bloomberg Intelligence v Hongkongu, naznačuje, že snížení sazeb zůstává pravděpodobné. Nicméně se domnívá, že Čína zřejmě zaujímá opatrnější přístup k uvolňování své politiky.
V podnikové sféře utrpěla čínská nadnárodní technologická společnost Baidu Inc. při obchodování v Hongkongu nejvýraznější propad od roku 2022. Důvodem byla zpráva spojující platformu Ernie AI této společnosti s kritickým výzkumem umělé inteligence v čínské armádě. Pokles akcií společnosti Baidu rezonoval i u dalších technologických akcií kótovaných v Hongkongu.
Nadcházející týden slibuje několik významných událostí, které by měly upoutat pozornost investorů. Mezi ně patří zveřejnění údajů o inflaci v Německu a Velké Británii a projevy politických představitelů různých zemí na každoročním Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu. Za zvláštní pozornost bude stát vystoupení guvernéra Federálního rezervního systému Christophera Wallera poté, co se minulý týden úředníci snažili zmírnit očekávání brzkého snížení sazeb.
Trh s ropou nadále spíše stagnoval, neboť pravděpodobnost, že letecké údery vedené Spojenými státy proti húthijským povstalcům urychlí širší konflikt a potenciálně naruší dodávky ropy na Blízký východ, odrážela oslabující se tržní fundamenty.
Na programu významných tržních událostí v tomto týdnu jsou: Světové ekonomické fórum v Davosu s tématem “Obnovení důvěry”, údaje o průmyslové výrobě v eurozóně, zasedání ministrů financí eurozóny v Bruselu a zveřejnění údajů o růstu Německa v roce 2023 včetně odhadu za čtvrté čtvrtletí.
Mezi další zajímavé události patří: volební shromáždění republikánů v Iowě, které představuje první nominační klání pro prezidentské volby v USA v roce 2024; japonský index cen výrobců a údaje o německém indexu spotřebitelských cen.
Tento týden se očekává také zveřejnění výsledků hospodaření velkých společností, včetně Goldman Sachs Group Inc. a Morgan Stanley. V úterý také vystoupí guvernér Federálního rezervního systému Christopher Waller s projevem, který by měl vzbudit značný zájem.

Spolu s těmito událostmi bylo zaznamenáno několik zásadních pohybů na trhu. Přestože se futures na indexy S&P 500 a Nasdaq 100 v pátek v 6:44 londýnského času příliš nezměnily, futures na Euro Stoxx 50 zaznamenaly nárůst o 0,4 %.
V Asii mezitím japonský index Topix vzrostl o 1,2 %, zatímco hongkongský index Hang Seng klesl o 0,3 %. Současně čínský index Shanghai Composite vzrostl o 0,1 % a australský index S&P/ASX 200 zůstal beze změny.
Na měnovém trhu došlo k malým turbulencím, přičemž Bloomberg Dollar Spot Index byl relativně stabilní a euro zaznamenalo mírný zisk 0,1 %. Japonský jen mezitím klesl o 0,2 % a kryptoměny jako Bitcoin a Ether zaznamenaly menší změny.
Bylo zaznamenáno, že japonský desetiletý výnos klesl o tři bazické body na 0,555 %, zatímco australský desetiletý výnos zůstal beze změny na úrovni 4,08 %. Z komodit spotové zlato vzrostlo o 0,3 % na 2 056,18 USD za unci, zatímco ceny ropy West Texas Intermediate zůstaly na stejné úrovni.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky