Klíčové body
- Americká ekonomika v roce 2024 čelí výzvám jako vysoké ceny a geopolitická nejistota, i když úroveň nezaměstnanosti zůstává nízká.
- Centrální banka se snaží o „měkké přistání“ a snižuje inflaci, ale nadále čelí tlaku udržet ekonomický růst.
- Někteří odborníci věří, že USA mohou uniknout recesi, zatímco jiní varují před riziky spojenými se zvyšováním úrokových sazeb.
- Klíčovým faktorem pro ekonomiku v roce 2024 bude schopnost udržet křehké vyvážení při překonávání potenciálních problémů.
Tato snaha však nemusí být tak jednoduchá, jak se zdá. I kdyby se USA úspěšně vyhnuly přímé recesi, vymanit se ze současných omezení se může ukázat jako obrovská výzva.
Zásadní problémy, jako jsou vysoké ceny, zefektivněná měnová politika a nepředvídatelná geopolitická situace, nadále vrhají dlouhé stíny na trajektorii ekonomiky v postpandemické fázi oživení.
“Máme tu klesající dopad všech fiskálních stimulů v kombinaci se zpožděným dopadem veškerého zpřísňování měnové politiky,” řekla Kathy Jonesová, hlavní stratég pro pevný výnos ve společnosti Charles Schwab. Ačkoli nutně nepředpovídala hrozící recesi, Jonesová nezanedbala možnost, že mírná recese zesílí ekonomická omezení vzhledem k tuhému zpřísňování politiky Fedu.
Federální rezervní systém se v posledních dvou letech intenzivně snaží zpomalit expanzivní americkou ekonomiku v hodnotě 27,6 bilionu dolarů. Inflaci, která je hlavním faktorem motivujícím politiku centrální banky, se podařilo výrazně snížit ze svého vrcholu v polovině roku 2022 na přibližně 3,2 % podle příslušného indexu Federálního rezervního systému. I přes tento pokrok však zůstává nad 2% cílem centrální banky.

I když scénář vývoje zaměstnanosti není tak silný jako bezprostředně po pandemii, je stále poměrně robustní – v letošním roce přibylo dalších 2,5 milionu pracovních míst mimo zemědělský sektor a míra nezaměstnanosti činí solidních 3,7 %. Federální rezervní systém také v uplynulém roce zvýšil úrokové sazby o celý procentní bod, takže od roku 2022 celkem o 5,25 procentního bodu.
Navzdory těmto údajům existují jen slabé známky blížící se recese. V očekávání snížení sazeb Federálního rezervního systému v příštím roce sílí naděje, že by se USA mohly opět vyhnout hrozbě recese.
“Před rokem byli všichni ve střehu, vstávaly vlasy na hlavě,” prohlásil Mark Zandi, hlavní ekonom Moody’s Analytics. “Pesimismus se vytrácí.” Zandi nicméně dodal, že mnozí ekonomové stále považují riziko recese za hlavní obavu pro americkou ekonomiku v roce 2024.
Z nadějnějšího pohledu představitelé Fedu do značné míry věří, že se USA kontrakci vyhnou. Federální výbor pro volný trh v polovině prosince odhadl, že hrubý domácí produkt v příštím roce poroste tempem 1,4 % anualizovaně, což je znatelný pokles oproti 2,6% prognóze pro rok 2023.
Tato projekce utlumeného růstu odpovídá scénáři “měkkého přistání”, o který se centrální banka snažila, když v březnu 2022 vyhlásila válku inflaci zvýšením úrokové sazby. Projekce je v nápadném rozporu s tím, co předpovídala většina ekonomů – mírnou recesi v důsledku zesílené měnové politiky a škrtů v rozvaze Fedu v celkové výši téměř 1,2 bilionu USD.
Zdá se však, že Wall Street jede na vlně víry, že Fed se vzepře historickým trendům a zkrotí inflaci, aniž by poškodil ekonomiku.
V tomto duchu se optimisticky vyjádřili ekonomové Goldman Sachs Alec Phillips a David Mericle v nedávné zprávě pro klienty: “Naše prognóza růstu pro rok 2024 se nejvíce vymyká konsensu. Ta odráží náš názor, že růstové impulsy plynoucí ze změn finančních podmínek by měly být mírné a zhruba neutrální… reálné příjmy by měly růst přibližně o 3 % a čisté jmění domácností se blíží historickému maximu.”
Čisté jmění domácností od konce roku 2022 skutečně vzrostlo o více než 7 bilionů USD a prudce se zvýšilo na 151 bilionů USD, a to podle údajů Fedu zejména v důsledku dobré výkonnosti akciového trhu. Navzdory rostoucím zůstatkům na kreditních kartách, které v roce 2023 přesáhly 1 bilion dolarů, se zadlužení domácností za první tři čtvrtletí letošního roku zvýšilo o méně než 2 %.
Společnost Goldman Sachs je ohledně ekonomických vyhlídek do roku 2024 optimistická a očekává minimální rizika recese a obnovení globálního ekonomického růstu podpořeného silným růstem reálných příjmů domácností, menší brzdou v podobě zpřísňování měnové a fiskální politiky, oživením výrobní aktivity a aktivním přístupem centrálních bank ke snižování pojistek v případě zpomalení růstu.

Trhy v podstatě nadále doufají, že vhodně spolupracující Federální rezervní systém připraví půdu pro silnější ekonomiku a solidní investiční prostředí. Podle nástroje FedWatch skupiny CME obchodníci na trhu s futures na federální fondy očekávají v roce 2024 šest snížení sazeb o čtvrt procentního bodu.
Tento výhled však nemá odezvu u všech.
“Trhy odrážejí scénář ‘Goldilocks’ v roce 2024… My tento optimistický výhled nesdílíme,” napsal ekonom Citigroup Andrew Hollenhorst. Domnívá se, že prudké zvýšení základních úrokových sazeb v posledních dvou letech a nutnost jejich udržení za účelem snížení inflace povede v příštím roce k recesi.
Předchozí předpovědi recese na roky 2022 a 2023 se nenaplnily, ekonomičtí optimisté doufají, že údaje o inflaci budou vykazovat pozitivní trendy, což umožní Fedu zpomalit svou agresivní politiku a ekonomice se následně přizpůsobit opožděným účinkům zvyšování sazeb.
Jak sdělil Zandi, ačkoli současné ekonomické ukazatele vypadají slibně, může být ještě předčasné tvrdit, že je vyhráno. Tento názor vystihuje křehké vyvažování, které bude muset americká ekonomika udržet při překonávání potenciálních problémů v roce 2024.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky