Klíčové body
- Ropa zůstává stabilní navzdory napětí v Rudém moři, přestože útoky Hútíů zvyšují rizika na trhu.
- Ceny zlata mírně klesly, když se dolar odráží ode dna a investoři očekávají signály z Federálního rezervního systému.
- Ceny mědi klesly kvůli silnějšímu dolaru a očekáváním dalších informací od Číny, největšího světového dovozce mědi.
- Napětí na Blízkém východě má omezený vliv na ceny ropy, ačkoli trhy sledují možný vývoj situace s Íránem a Hútíi v regionu.
Ropa byla stabilní, protože pokračující útoky Hútíů na lodě v Rudém moři, které udržují vysoké napětí na Blízkém východě, byly kompenzovány nejistým globálním ekonomickým výhledem a růstem dolaru.
Globální ropný benchmark Brent se po pondělním poklesu o 0,2 % držel nad 78 dolary za barel, zatímco West Texas Intermediate se obchodoval pod 73 dolary. Íránem podporovaní jemenští ozbrojenci v pondělí zasáhli balistickou střelou obchodní loď ve vlastnictví USA, což zdůraznilo varování, že životně důležitá vodní cesta zůstává příliš riziková. Na jiném místě v regionu odpálily íránské Islámské revoluční gardy rakety na cíle v severním Iráku a Sýrii.
Navzdory skokovému nárůstu napětí v regionu, který dodává třetinu světové ropy, čelí futures kontrakty tlaku na pokles ze strany širších finančních trhů. Představitelé Evropské centrální banky signalizovali, že vzhledem k přetrvávající inflaci a geopolitickým rizikům může být na snižování sazeb v letošním roce příliš brzy. Americký dolar v úterý vzrostl, což zdražilo komodity pro zámořské kupce.
„Pokračující ignorace ropy vůči nejnovějšímu nárůstu napětí na Blízkém východě se zdá být poněkud překvapivá,“ uvedla Vandana Hari, zakladatelka společnosti Vanda Insights v Singapuru. „Svědčí to o tom, do jaké míry se pohled na globální ropné fundamenty zhoršil.“

V souvislosti s konfliktem mezi Izraelem a Hamásem byla do ropy započítána prémie za válečné riziko, která však po několika týdnech vyprchala. Útok vedený Spojenými státy na cíle Hútíů minulý týden, který byl odvetou za pokračující údery na plavidla, nyní opět zvýšil napětí. Hlavním rizikem je, že do konfliktu bude přímo zatažen Írán, ale zdá se, že trhy s ropou tuto možnost v tuto chvíli vylučují.
Více tankerů s ropou a zemním plynem se nyní odklání od Rudého moře a některé společnosti a producenti se této trase vyhýbají. Mezi posledními se zdá, že Katar posílá lodě se zkapalněným zemním plynem do Evropy delší trasou kolem Afriky.
Ačkoli nedošlo ke ztrátě produkce, odklony „nepřímo omezují trh tím, že nutí k hromadění zásob ropy na vodě“, uvedla Citigroup Inc. ve své poznámce. Přesto „není naším základním předpokladem, že údery USA a Velké Británie na cíle Hútíů v Jemenu a problémy v Rudém moři povedou k podstatnému růstu,“ uvedla.
Ceny zlata klesají, protože dolar se odráží od dna před dalšími signály z Fedu a ekonomiky
Ceny zlata v úterý po silném růstu v posledních seancích mírně klesly, zatímco na ceny před dalšími nadcházejícími ekonomickými údaji a signály z Federálního rezervního systému tlačilo také oživení dolaru.
Žlutý kov v posledních seancích těžil ze zvýšené poptávky po bezpečném přístavu v souvislosti s eskalací vojenských akcí na Blízkém východě. Zlevnění dolaru rovněž prospělo cenám kovů.
V úterý se však dolar odrazil ode dna, protože trhy se uklidnily před vystoupeními představitelů Fedu v tomto týdnu, od nichž se očekává, že nabídnou další náznaky ohledně toho, kdy centrální banka začne v tomto roce snižovat úrokové sazby.
Spotové zlato kleslo o 0,3 % na 2 049,41 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v únoru klesly do 23:35 SELČ

Představitelé Fedu, ekonomické údaje v centru pozornosti pro náznaky snižování sazeb
Dolarový index v úterý vzrostl o 0,5 %, přičemž poptávka po zelených bankovkách se zvýšila před pozdějším úterním vystoupením guvernéra Fedu Christophera Wallera. Jeho komentáře ohledně možnosti jarního snížení sazeb budou pozorně sledovány poté, co údaje o spotřebitelské a výrobní inflaci za prosinec nabídly trhům poněkud smíšené signály.
Ve středu budou zveřejněny údaje o průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách v USA, které by měly poskytnout další signály o ekonomice. Jakékoli známky ekonomické odolnosti dávají Fedu větší prostor pro delší udržování vyšších sazeb.
Podle nástroje CME Fedwatch obchodníci mírně snížili sázky na snížení sazeb v březnu 2024. Očekávání brzkého snížení úrokových sazeb bylo v posledních týdnech hlavním motorem rallye zlata, vzhledem k tomu, že žlutý kov těží z prostředí nízkých sazeb.
Měď klesá před dalšími náznaky z Číny
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi v úterý klesly, když se dostaly pod tlak silnějšího dolaru a obchodníci se připravovali na další signály od největšího světového dovozce mědi v tomto týdnu.
Futures na měď s expirací v březnu klesly o 0,7 % na 3,7572 USD za libru.

Čína ve středu zveřejní údaje o hrubém domácím produktu za čtvrté čtvrtletí, čímž završí rok ochablé hospodářské aktivity. HDP by měl sice stále překonat vládní 5% roční cíl, ale nárůst je do značné míry způsoben nižší srovnávací základnou z roku 2022.
Ve středu budou rovněž zveřejněny údaje o čínské průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách.
Obavy z Číny byly v posledních dvou letech klíčovou zátěží pro ceny mědi, neboť trhy se obávaly, že ochlazení růstu v největším světovém dovozci sníží poptávku po červeném kovu.
Vzhledem k tomu, že čínská ekonomika v posledních měsících vykazuje jen malé známky zlepšení, očekává se, že tento trend bude přetrvávat. Ceny mědi však mohou zaznamenat určitou sílu díky rostoucí poptávce z jiných zdrojů, zejména díky prosazování zelené energie.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky