Klíčové body
- Analytici předpovídají, že ceny mědi by mohly do roku 2025 vzrůst o více než 75 % na rekordní úroveň v důsledku přerušení těžby a silné celosvětové poptávky po mědi v projektech obnovitelných zdrojů energie.
- Očekává se, že vysoké ceny mědi bude ovlivňovat několik faktorů, včetně přechodu na zelenou energii a předpokládaného poklesu amerického dolaru v druhé polovině roku 2024.
- Očekávání, že americký Federální rezervní systém v letošním roce sníží úrokové sazby, by mohlo oslabit dolar, čímž by se měď stala atraktivnější pro mezinárodní kupce.
- Očekává se, že poptávka po mědi dále vzroste, pokud země splní své závazky ztrojnásobit do roku 2030 globální kapacitu obnovitelných zdrojů energie, což by mohlo do roku 2030 zvýšit poptávku o 4,2 milionu tun.
Odborníci předpovídají výrazný nárůst cen mědi v nadcházejících dvou letech, a to o více než 75 %, v důsledku narušení těžebního sektoru a prudké globální poptávky po mědi v projektech obnovitelných zdrojů energie.
Analytici ve zprávě vypracované BMI, výzkumným oddělením v rámci Fitch Solutions, naznačují, že vysoké ceny mědi vyvolá souběh několika faktorů, včetně nárůstu poptávky souvisejícího s přechodem na zelenou energii a předpokládaného poklesu amerického dolaru v druhé polovině roku 2024.
Kromě toho by očekávání, že americký Federální rezervní systém v letošním roce sníží úrokové sazby, mohlo oslabit hodnotu dolaru, což by následně učinilo měď s cenou “zelených bankovek” atraktivnější pro mezinárodní odběratele.
Matty Zhao, vedoucí asijsko-pacifického oddělení základních materiálů Bank of America Securities, označil tyto očekávané úpravy sazeb Federálního rezervního systému a pokles hodnoty amerického dolaru za hlavní “makro faktory”, které jsou příčinou optimistického výhledu trhu s mědí.
Pozoruhodným krokem na nedávné konferenci o změně klimatu COP28 bylo, že více než 60 zemí vyjádřilo podporu návrhu, jehož cílem je ztrojnásobit celosvětovou kapacitu obnovitelných zdrojů energie do roku 2030. Citibank to označila za potenciální spouštěcí faktor a označila to za “extrémně býčí pro měď”.

Prosincová zpráva Citibank naznačuje, že dosažení těchto zvýšených cílů v oblasti obnovitelné energie by mohlo do roku 2030 eskalovat poptávku po mědi o dalších 4,2 milionu tun.
Zpráva rozšířila své prognózy a navrhla, že ceny mědi by se mohly do roku 2025 vyšplhat na 15 000 USD za tunu, což by výrazně překonalo předchozí rekord 10 730 USD dosažený v březnu loňského roku.
Díky zásadní roli mědi při výrobě elektrických zařízení, průmyslových strojů, elektrických vozidel, rozvodných sítí a větrných turbín je její vysoká poptávka zřejmým barometrem hospodářské prosperity a růstu.
Zajímavé je, že měď se na Londýnské burze kovů obchoduje za 8 559 USD za tunu, zatímco ilustrace údajů z března 2024 vykazuje mírný pokles o 0,90 % a její hodnota činí 3,8455 USD.
Goldman Sachs spolu s dalšími analytiky předpovídá býčí pokračování na trhu s mědí, a to především kvůli přerušení těžby. Investiční bankovní gigant předpovídá v roce 2024 deficit mědi přesahující půl milionu tun.
Jako ilustraci těchto těžebních poruch lze uvést, že společnost First Quantum Minerals ukončila těžbu v dole Cobre Panamá v důsledku námitek proti ochraně životního prostředí, které byly financovány Nejvyšším soudem, a celostátních protestů. Podobně i další klíčový producent, společnost Anglo American, hodlá v letech 2024 a 2025 snížit produkci mědi z důvodu řízení nákladů.
Goldmanova prognóza označuje Chile a Peru za pravděpodobné hlavní příjemce nadcházející měděné horečky vzhledem k jejich obrovským zásobám lithia a mědi. Tyto dvě země, které jsou připraveny využít zvýšené poptávky a investic, mají zásadní zásoby “zelených” přechodných nerostných surovin, přičemž v Chile se nachází přibližně 21 % celosvětových zásob mědi.
Rostoucí poptávka po mědi a klesající nabídka představují výzvy a příležitosti, konkrétně nedostatek koncentrátu pro proces tavení. Hlavní analytik společnosti S&P Global pro oblast mědi Wang Ruilin předpovídá, že od roku 2024 dojde k nedostatku nabídky koncentrátu. V následujících letech až do roku 2027 se očekává další prohlubování tohoto deficitu.
Složitý proces výroby mědi začíná těžbou měděných rud, které se následně přeměňují na měděné koncentráty. Tyto koncentráty jsou dodávány do hutí k extrakci na rafinovanou měď, která následně určuje referenční cenu na LME.
S ohledem na současné tendence směřující svět k ekologičtějším energetickým řešením lze s jistotou konstatovat, že měď, která je klíčovou součástí tohoto globálního přechodu, pravděpodobně získá ještě větší důležitost v celosvětové ekonomické krajině. Tento trend ke snižování závislosti na fosilních palivech a zvyšování podílu obnovitelných zdrojů energie si totiž vyžádá rozsáhlé investice do infrastruktury a technologií, které budou umožňovat udržitelnější energetickou produkci a spotřebu. Měď, díky svým vynikajícím vodivým a tepelným vlastnostem, se stane klíčovým materiálem pro výrobu kabelů, transformátorů a dalších zařízení nezbytných pro přenos a distribuci elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Tím pádem lze očekávat, že poptávka po mědi poroste a bude mít významný dopad na globální ekonomiku.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky