Klíčové body
- Čínské akcie rostou díky agresivním krokům Pekingu ke zmírnění ztrát na trhu a zdvojnásobení úsilí o stabilizaci akciového trhu.
- Asijské trhy reagují opatrně na očekávání ohledně snížení úrokových sazeb ze strany Fedu.
- Australský dolar posílil poté, co Australská rezervní banka potvrdila tendenci k zpřísňování a varovala před rychlým snižováním sazeb.
- Americký dolar zůstává stabilní díky vyhlídce na dlouhodobější vyšší sazby, což má vliv na trhy státních dluhopisů a měnový sentiment.
Děje se tak v době, kdy trhy po celém světě odrážejí zvýšenou míru opatrnosti a tlumenější očekávání ohledně brzkého snížení úrokových sazeb ze strany amerického Federálního rezervního systému.
Čínské úřady, včetně tamního regulátora cenných papírů a prezidenta Si Ťin-pchinga, v posledních dnech zdvojnásobily své úsilí o kompenzaci stagnujícího akciového trhu v zemi, který se dostal na několikaletá minima. Státem spravovaný fond Central Huijin Investment současně oznámil rozšíření svých investic do burzovně obchodovaných fondů
Tyto kroky byly urychleny poklesem čínského indexu blue-chip na pětileté minimum v minulém týdnu. To bylo přičítáno zpomalování čínské ekonomiky, které vede státem sponzorované investory, známé jako “národní tým”, k posílení podpory akciových indexových fondů blue-chip ve snaze stabilizovat trh.
V důsledku toho se index CSI300 v důsledku úterní aktivity dočkal skoku o více než 3 %. Šanghajský index Composite, který v pondělí dosáhl nejnižší úrovně za posledních pět let, rovněž zaznamenal nárůst o více než 3 %. Oba indexy nyní zaznamenávají nejvýraznější jednodenní procentuální nárůst od roku 2022.

Khoon Goh, vedoucí asijského výzkumu ve společnosti ANZ, uvedl: “Vypadá to, že se opravdu snaží vytáhnout všechny trumfy, aby se pokusili zvrátit vývoj na akciovém trhu.” Dodal, že nedávné rozhovory mezi prezidentem Si a finančními regulátory naznačují, že sám prezident bere situaci vážně.
Hongkongské trhy rovněž zaznamenaly výrazné zisky, když index Hang Seng vzrostl o 3,78 %, zatímco index Hang Seng Tech se vyšplhal o 6,5 %.
V širším kontextu vzrostl index asijsko-pacifických akcií MSCI mimo Japonsko o 1,2 %. Japonský index Nikkei však klesl o 0,5 %. Zdá se, že evropské akcie jsou připraveny udržet asijskou býčí tendenci, futures na EUROSTOXX 50 vzrostly o 0,45 %. Futures na indexy Nasdaq a S&P 500 se rovněž zvýšily, a to o 0,19 %, resp. 0,05 %.
Pokud se zaměříme na měny, australský dolar zaznamenal nárůst poté, co Australská rezervní banka
Americký dolar byl stabilní a zůstal blízko tříměsíčního maxima vůči hlavním srovnatelným měnám, což bylo umocněno vyhlídkou, že sazby v USA vydrží na vyšších úrovních déle, než se původně předpokládalo. V současné době se dolar nachází na úrovni 148,39 jenu.
Údaje zveřejněné v pondělí ukázaly, že růst v americkém sektoru služeb v lednu zrychlil, k čemuž přispěly posílené nové zakázky a oživení zaměstnanosti. Tyto údaje vyvolaly skepsi ohledně předpokládané četnosti snižování sazeb Fedu v letošním roce, které již bylo přehodnoceno po odhalující zprávě o zaměstnanosti v USA z minulého pátku.
V Austrálii ponechala RBA v úterý úrokové sazby na stejné úrovni, jak se předpokládalo, ale naznačila, že je možné další zvýšení. V důsledku toho australský dolar vzrostl přibližně o 0,4 % na 0,6508 USD a futures upravily pravděpodobné načasování prvního uvolnění na pozdější období tohoto roku.
Matt Simpson, hlavní analytik trhu ve společnosti City Index, poznamenal: “I když málokdo tuší, že by mohlo následovat další zvýšení, pomohlo to [australskému dolaru] zvednout se z pravděpodobně přeprodaných úrovní po silných ekonomických údajích z USA.”
Nálada na trhu se v současné době soustředí na to, kdy dojde k prvnímu snížení sazeb RBA, což je vyvoláno změnami v očekáváních Fedu a rostoucí pravděpodobností, že vysoké sazby ve Spojených státech vydrží déle, než se původně předpokládalo.
Tyto posuny udržují výnosy amerických státních dluhopisů na vzestupu, přičemž dvouletý výnos se drží poblíž pondělního jednoměsíčního maxima na úrovni 4,4306 %. Současné tržní ceny naznačují v letošním roce přibližně 115 bazických bodů uvolnění ze strany Fedu, což je pokles oproti více než 150 bazickým bodům na konci loňského roku.

Předpoklad březnového snížení sazeb se snížil a možnost snížení v květnu se nyní zdá být méně pravděpodobná.
Thierry Wizman, globální devizový a úrokový stratég společnosti Macquarie, vyjádřil obavy, že silný americký trh práce podkopává trend dezinflace tím, že posiluje sílu spotřebitelů a podporuje trvalejší zpřísnění měnové politiky.
V sektoru komodit byly ceny ropy stabilní, protože trhy sledovaly dění na Blízkém východě po návštěvě amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena, který jednal o nabídce příměří v regionu. Americká ropa si připsala sedm centů na 72,85 USD za barel, zatímco futures na ropu Brent vzrostly o osm centů na 78,07 USD.
Zlato zaznamenalo mírný nárůst o 0,12 % na 2 027,09 USD za unci.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky