Klíčové body
- Cena ropy směřuje k týdennímu poklesu, jednání o příměří v Gaze pokročily, což může pomoci ukončit konflikt.
- Ropa West Texas Intermediate klesla během týdne o téměř 5 %.
- Ceny zlata rostou, dolar klesá, a trhy čekají na údaje o pracovních místech mimo zemědělství, které mohou ovlivnit plány Fedu ohledně úrokových sazeb.
- Ceny mědi klesají kvůli obavám z pomalého hospodářského oživení v Číně, největším dovozci tohoto kovu.
Ropa směřuje k týdennímu poklesu, protože jednání o příměří v Gaze pokročila
Ropa zaznamenala největší týdenní ztrátu od začátku listopadu, protože jednání o dohodě o zastavení války mezi Izraelem a Hamásem pokročila, což by mohl být zásadní krok k ukončení konfliktu.
Cena ropy West Texas Intermediate se v pátek dostala nad 74 dolarů za barel, ale za celý týden stále klesla o téměř 5 %. Brent byl rovněž na cestě k týdennímu poklesu. Rozhovory o příměří jsou stále v počáteční fázi a průlom se v nejbližších dnech neočekává, uvedli lidé obeznámení s touto záležitostí.
Stále panují obavy, že doutnající napětí na Blízkém východě by mohlo rychle eskalovat. Jemenští povstalci Hútíové nadále útočí na lodní dopravu v Rudém moři a Adenském zálivu, zatímco trh čeká na reakci USA na útok bezpilotního letounu, při kterém o víkendu zahynuli američtí vojáci v Jordánsku.
„Není žádným překvapením, že prémie za geopolitické riziko kladená na ropu slábne s tím, jak roste naděje na pokrok v jednáních o příměří v Gaze,“ řekl Vishnu Varathan, ekonom banky Mizuho Bank Ltd. „Je však nepravděpodobné, že by takto zakořeněný a polarizovaný konflikt měl lineární, neomezenou a krátkou cestu k řešení.“

Ropa v lednu po útocích na obchodní lodní dopravu v Rudém moři omezila měsíční nárůst, ale silná nabídka a obavy ohledně poptávky ze strany klíčových spotřebitelů zabránily výraznějšímu růstu cen. Organizace OPEC+ ve čtvrtek signalizovala, že v tomto čtvrtletí bude pokračovat ve snižování těžby.
Podle průzkumu agentury Bloomberg OPEC minulý měsíc snížil denní těžbu ropy o 490 000 barelů, když skupina producentů a její spojenci zahájili nové úsilí, aby zabránili globálnímu přebytku a podpořili ceny.
Ceny zlata jsou stabilní na úrovni 2 050 USD, protože dolar před údaji o mzdách mimo zemědělský sektor klesá
Ceny zlata se v pátek ustálily poblíž dvoutýdenního maxima a překonaly klíčové úrovně, protože neochvějné sázky na snížení úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému zatížily dolar, přičemž další náznaky by měly poskytnout údaje o mzdách mimo zemědělství, které budou zveřejněny později během dne.
Žlutý kov do značné míry oprášil signály z Fedu, že snížení úrokových sazeb přijde letos později, než se očekávalo, a místo toho využil ztrát dolaru a přiblížil se k maximům pro rok 2024.
V pátek však zisky cen zlata ochladly, protože trhy se uklidnily před údaji o mzdách, od nichž se do značné míry očekává, že budou mít vliv na plány Fedu ohledně úrokových sazeb.
Spotové zlato vzrostlo o 0,1 % na 2 056,20 USD za unci – poprvé po dvou týdnech překročilo úroveň 2 050 USD, zatímco futures na zlato s expirací v březnu vzrostly do 00:47 SEČ
Oživení zlata přichází také po těžkém začátku roku 2024, kdy žlutý kov klesl o 1,2 %, protože trhy začaly postupně vyčíslovat očekávání březnového snížení úrokových sazeb.

Trhy se s blížícími se údaji o pracovních místech staví do očekávání pro květnové snížení sazeb
Zatímco Fed do značné míry odstřelil očekávání snížení sazeb v březnu, nástroj CME Fedwatch ukázal, že obchodníci nyní oceňují možnost snížení sazeb o 25 bazických bodů v květnu – což prospělo cenám kovů.
Podle analytiků Goldman Sachs se také očekává, že centrální banka po květnu sníží sazby ještě nejméně čtyřikrát.
Ačkoli se očekává, že sazby v USA zůstanou v nejbližší době vysoké, vyhlídka na jejich případné snížení – na kterou upozornil i předseda Fedu Jerome Powell na zasedání na začátku tohoto týdne – je pro ceny slitků dobrou vizitkou.
Přesto Fed jasně nenaznačil načasování a rozsah plánovaného snižování sazeb a prezentoval přístup k případnému snižování sazeb, který se do značné míry řídí údaji.
Za tímto účelem se očekává, že údaje o pracovních místech mimo zemědělský sektor, které budou zveřejněny později v pátek, budou do značné míry ovlivňovat výhled Fedu. Centrální banka signalizovala, že při snižování úrokových sazeb bude brát v úvahu také ochlazující se trh práce.
Očekává se, že páteční údaje ukáží určité ochlazení trhu práce do ledna. Čtení však soustavně překvapuje směrem vzhůru.
Ceny mědi se propadají a směřují k týdenním ztrátám kvůli problémům v Číně
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi v pátek klesly a měly nakročeno k zakončení týdne poklesem, a to kvůli přetrvávajícím obavám z pomalého hospodářského oživení v Číně, která je největším dovozcem.

Futures na měď s expirací v březnu klesly o 0,5 % na 3,8342 USD za libru a tento týden se snížily o 0,3 %.
Ke ztrátám mědi přispěly především neuspokojivé údaje o indexu nákupních manažerů z Číny, přičemž oficiální údaje ukázaly, že výrobní aktivita zůstala v lednu v útlumu. To posílilo obavy ze zpomalení poptávky v zemi.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky