Klíčové body
- Ropa stabilizuje ceny poté, co zásoby v USA rostou.
- Ceny ropy Brent zůstávají poblíž 83 dolarů, zatímco WTI se pohybuje nad 77 dolary.
- Obavy z inflace podporují zlato, ale pokles pod 2 000 USD za unci a vyhlídky na vyšší úrokové sazby snižují jeho výhled.
- Ceny mědi klesají kvůli silnějšímu dolaru a obavám z poklesu poptávky v důsledku zvyšujících se úrokových sazeb a objevu nových ložisek.
Ropa se stabilizuje díky vývoji zásob v USA a omezením ze strany OPEC+
Ropa se po smíšené zprávě o zásobách v USA ustálila, zatímco organizace OPEC a IEA nabídly kontrastní výhledy pro globální trh s ropou.
Ropa Brent se obchodovala poblíž 83 dolarů za barel poté, co v úterý vzrostla o téměř 1 %. West Texas Intermediate se po sedmidenním nárůstu pohybovala nad 77 dolary. Podle osob obeznámených s údaji, které jsou financovány průmyslem, American Petroleum Institute oznámil, že zásoby ropy v USA minulý týden vzrostly o 8,5 milionu barelů. Přesto zpráva upozornila i na nižší zásoby benzinu a destilátů.
Nejvyšší představitel OPEC v úterý uvedl, že globální poptávka po ropě bude silně růst, zatímco měsíční výhled skupiny odhalil omezené dodržování posledního kola omezení dodávek ze strany členů. Mezinárodní energetická agentura se sídlem v Paříži zase uvedla, že trhy jsou v letošním roce spokojené a očekávaný růst nabídky více než uspokojí celosvětovou spotřebu.
Ropě se nedaří vymanit z desetidolarového pásma, v němž se letos pohybuje, ačkoli nedávný růst WTI ukazuje na růstový moment. Snížení produkce ze strany členů Organizace zemí vyvážejících ropu a jejich spojenců a napětí na Blízkém východě podpořily ceny. Přesto vyšší dodávky mimo OPEC+ a obavy z růstu poptávky v Číně omezily růst.

„Ekonomická výjimečnost USA při silné spotřebě do jisté míry podporuje názor OPEC o silné poptávce, která podporuje ropu,“ uvedl Vishnu Varathan, vedoucí asijského oddělení ekonomiky a strategie v Mizuho Bank Ltd. To je „navzdory optimističtějšímu pohledu IEA na rovnováhu mezi poptávkou a nabídkou“, dodal.
Rozdíly naznačují, že se podmínky zpřísnily. Rozpětí promptní ceny ropy Brent – rozdíl mezi dvěma nejbližšími kontrakty – činilo 65 centů za barel při zpětném pohybu, což je pozitivní trend. To je přibližně dvojnásobek rozdílu před měsícem.
Na souvisejících trzích posilovaly rafinované produkty. Benchmarkové futures na naftu a benzin se posunuly na nejvyšší úrovně od října a v roce 2024 zatím zaznamenaly dvouciferné procentní zisky. Naopak ropa je v letošním roce zhruba o 7 % výše.
Ceny zlata prolomily hranici podpory 2 000 dolarů, když horký index spotřebitelských cen vyvolává obavy ze sazeb
Ceny zlata se ve středu v asijském obchodování propadly pod klíčovou úroveň podpory poté, co horký údaj o lednové inflaci, který byl vyšší, než se očekávalo, podnítil další obavy, že Federální rezervní systém bude držet sazby na vyšší úrovni delší dobu.
Žlutý kov zaznamenal rozsáhlé ztráty poté, co spotové ceny v úterý sklouzly pod ostře sledovanou úroveň podpory 2 000 USD za unci, přičemž analytici varovali před dalším možným poklesem po ztrátě klíčové úrovně podpory.
Obchodníci také postupně oceňovali brzké snížení úrokových sazeb ze strany Fedu, což ponechává zlatu v nejbližší době jen malý prostor pro zotavení. Dolar po úterním čtení vystřelil na tříměsíční maximum, což dále tlačilo na zlato.
Spotové zlato mírně pokleslo na 1 992,64 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v dubnu klesly do 00:06 ET
Spotové zlato se také poprvé od poloviny prosince nacházelo pod úrovní 2 000 USD za unci.

James Stanley, senior stratég FOREX.com, uvedl, že 1 975 až 1 978 USD za unci bude pravděpodobně další úrovní podpory pro zlato – vzhledem k tomu, že se jednalo o poslední úroveň podpory, kterou žlutý kov zaznamenal v období před prosincovým zasedáním Fedu.
Ustálená inflace snižuje sázky na květnové a červnové snížení sazeb, výhled zlata je zamlžený
Úterní údaje o vývoji indexu spotřebitelských cen
Nástroj CME Fedwatch ukázal, že obchodníci snižují sázky na snížení sazeb v květnu a červnu, ačkoli obchodníci stále počítali s 51% šancí na snížení sazeb o 25 bazických bodů v červnu.
Přesto vyhlídka na vyšší sazby po delší dobu nevěstí pro zlato nic dobrého, vzhledem k tomu, že vyšší sazby zvyšují oportunitní náklady investice do žlutého kovu. Tento trend v posledních dvou letech omezil jakékoli výraznější zisky cen zlata.
Žlutý kov se v posledních seancích jen omezeně dostal nad hranici 2 050 USD, ačkoli v roce 2023 ještě získal přibližně 10 %.
Ceny mědi míří k tříměsíčnímu minimu pod tlakem dolaru
Mezi průmyslovými kovy zaznamenaly ceny mědi ve středu delší ztráty a vrátily se na dohled tříměsíčního minima, protože je zatížil silnější dolar a vyhlídky na zpomalení hospodářského růstu.

Futures na měď s expirací v březnu klesly o 0,5 % na 3,6922 USD za libru a přiblížily se nejslabším hodnotám od poloviny listopadu.
Vyhlídka vyšších a dlouhodobějších sazeb se rovněž promítla do obav ze zpomalení poptávky po mědi vzhledem k tomu, že ekonomická aktivita se v prostředí vysokých sazeb obvykle ochlazuje.
Ceny mědi se také stále vzpamatovávaly z objevu masivního ložiska v Zambii, který by měl nakonec zvýšit celosvětovou nabídku. Očekává se však, že přeměna ložiska na důl s plnou kapacitou potrvá dlouho.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky