Klíčové body
- Ropa získala díky eskalaci geopolitických nepokojů po útocích v Rusku a pozitivním komentářům ohledně výhledu komodit
- Ceny zlata rostou, ale zůstávají pod rekordními hodnotami, protože síla dolaru přetrvává
- Ceny mědi se odrazily ode dna, ale 11měsíční maxima zůstávají nedosažitelná
Ropa zaznamenala třídenní pokles, protože ruské útoky zvýšily globální napětí
Ropa získala díky eskalaci geopolitických nepokojů po útocích v Rusku a pozitivním komentářům ohledně výhledu komodit.
Ropa Brent vzrostla směrem k 86 dolarům za barel poté, co v posledních třech dnech minulého týdne ztratila více než 2 %, zatímco West Texas Intermediate se pohybovala poblíž 81 dolarů. Teroristický útok v Moskvě si o víkendu vyžádal více než 130 mrtvých. K útoku se přihlásil Islámský stát, ačkoli prezident Vladimir Putin naznačil zapojení Ukrajiny. Kromě toho pokračující nálety bezpilotních letounů ze strany Ukrajiny rovněž omezují ruské možnosti zpracování ropy.
Ropa směřuje ke třetímu měsíčnímu růstu, protože OPEC+ pokračuje v omezování těžby a USA zpřísňují sankce proti ruským tokům. Zatímco nejistý výhled poptávky v Číně byl negativním vlivem, premiér Li Čchiang uvedl, že Peking zvyšuje politickou podporu, aby podpořil růst. V odrazu býčí nálady vzrostly čisté dlouhé pozice peněžních manažerů na ropě Brent na nejvyšší úroveň za více než rok.

„Na jedné straně se zdá, že poptávka a nabídka jsou vyrovnané, Saúdové udržují volné kapacity, ale na druhé straně jsou narušení za rohem“ v souvislosti s riziky nabídky, uvedl Stefano Grasso, senior portfolio manažer singapurského fondu 8vantedge Pte. „Vzhledem k příznivému makroobrázku a dvěma válkám v blízkosti zemí produkujících ropu zůstáváme překvapeni, jak nízké ceny ropy byly.“
Společnost Goldman Sachs Group Inc. mezitím uvedla, že komodity budou v letošním roce růst, protože centrální banky snižují úrokové sazby, což pomáhá podporovat průmyslovou a spotřebitelskou poptávku. Tento opatrně býčí výhled odrážel nedávné komentáře dalších pozorovatelů trhu, včetně společností Macquarie Group Ltd. a Carlyle Group LP.
Ceny zlata rostou, ale zůstávají pod rekordními hodnotami, protože síla dolaru přetrvává
Ceny zlata se v pondělí v asijském obchodování zvýšily, ale zůstaly hluboko pod nedávnými rekordními hodnotami, protože na trhy s kovy působila přetrvávající síla dolaru.
Očekávání dalších signálů ohledně americké inflace a úrokových sazeb také udržovalo investory silně nakloněné dolaru, ačkoli na trzích s kovy se po pátečních prudkých ztrátách stále nakupovalo.
Spotové zlato vzrostlo o 0,2 % na 2 169,77 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v dubnu vzrostly do 01:13 SEČ
Ceny kovů se obchodovaly výrazně pod rekordními maximy dosaženými minulý týden, kdy signály o snížení úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému podnítily silné zisky žlutého kovu.

Ke konci týdne však zlato z rekordních maxim prudce kleslo, protože holubičí signály z ostatních centrálních bank způsobily, že se investoři převážně přiklonili k dolaru jako jediné vysoce výnosné a málo rizikové měně.
Dolarový index v pondělí vzrostl o 0,4 % na měsíční maximum. K posílení dolaru přispělo také očekávání údajů o indexu cen PCE – preferovaném ukazateli inflace Fedu -, které mají být zveřejněny koncem tohoto týdne, a také komentáře řady představitelů Fedu v průběhu týdne.
Ostatní drahé kovy měly v pondělí smíšený charakter po prudkém poklesu v předchozí seanci. Futures na platinu vzrostly o 0,6 % na 913,40 USD za unci, zatímco futures na stříbro klesly o 0,1 % na 24,812 USD za unci.
Ceny mědi se odrazily ode dna, ale 11měsíční maxima zůstávají nedosažitelná
Mezi průmyslovými kovy se ceny mědi v pondělí po prudkých ztrátách v předchozí seanci prudce odrazily ode dna. Díky pátečním ztrátám se ceny mědi rovněž obchodovaly hluboko pod 11měsíčními maximy dosaženými minulý týden.

Tříměsíční futures na měď na Londýnské burze kovů vzrostly o 0,6 % na 8911,0 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures na měď v USA vzrostly o 0,8 % na 4,0315 USD za libru.
Červený kov se minulý týden propadl z 11měsíčních maxim poté, co páteční údaje naznačily, že globální zásoby mědi nemusí být tak omezené, jak se původně očekávalo. Nedávný růst mědi byl způsoben především očekáváním omezenějších dodávek poté, co hlavní čínské rafinerie signalizovaly plány na snížení produkce.
Páteční čínské údaje však ukázaly, že zásoby mědi v zemi v posledních měsících vzrostly na čtyřletá maxima, což naznačuje, že zásoby v zemi, která je největším světovým dovozcem mědi, zůstávají robustní.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky