Klíčové body
- Ropa se po dvoudenním růstu ustálila, když průmyslová skupina upozornila na pokles zásob ropy v USA.
- Ceny zlata se ve středu v asijském obchodování příliš nepohnuly.
- Ceny mědi ošetřují prudký pokles z 11měsíčních maxim.
Ropa zůstává stabilní, protože se pozornost přesouvá na zásoby v USA a rozhodnutí Fedu
Ropa se po dvoudenním růstu ustálila, když průmyslová skupina upozornila na pokles zásob ropy v USA a obchodníci odpočítávali do rozhodnutí Federálního rezervního systému o úrokových sazbách, které bude určovat širší tón trhu.
Cena ropy Brent se jen málo změnila nad 87 USD za barel poté, co 2,4% nárůst v prvních dvou seancích týdne vynesl tento benchmark na nejvyšší uzavírací hodnotu od konce října. West Texas Intermediate se pohyboval poblíž 83 USD. Americký ropný institut oznámil, že zásoby ropy v USA klesly o 1,5 milionu barelů, podle osob obeznámených s údaji. Zásoby benzinu byly rovněž zaznamenány v poklesu.
Očekává se, že americká centrální banka bude později ve středu na pátém zasedání v řadě držet sazby na stejné úrovni, ačkoli politici mohou naznačit, kdy budou připraveni přejít k uvolnění. Jeff Currie ze společnosti Carlyle Group LP uvedl, že pokud Fed v nadcházejících měsících přikročí ke snížení úrokových sazeb, ropa vzroste výrazně nad současný konsenzus 70 až 90 dolarů za barel.
Ropa letos vzrostla o zhruba 13 %, když se vymanila z úzkého obchodního pásma, které v prvních týdnech roku 2024 tlumilo volatilitu. Růst podpořilo snížení nabídky, které přinesl OPEC+, a geopolitická rizika, včetně ukrajinských útoků dronů na ruské rafinerie. K růstu přispěly i obecně pozitivní údaje o růstu z Číny ze začátku tohoto týdne.

„Navzdory určitému vybírání zisků před zasedáním Federálního výboru pro volný trh USA se očekává, že případné poklesy budou krátkodobé,“ uvedl Ravindra Rao, vedoucí výzkumu komodit ve společnosti Kotak Securities Ltd. v Bombaji. Podle něj podporují útoky na ruské rafinerie, škrty OPEC+ a pozitivní čínské údaje.
Časové rozpětí naznačuje, že obchodníci počítají s napjatějšími cenami na trhu. Mezi nimi se spread mezi dvěma nadcházejícími prosincovými kontrakty na ropu Brent vyšplhal na více než 5 USD za barel v rámci backwardace, což je býčí vzorec, který se vyznačuje tím, že bližší cena je dražší. Před měsícem činil méně než 4 dolary. Kromě toho je sklon opcí na ropu Brent nejméně medvědí za poslední měsíce.
Ceny zlata jsou stabilní s Fedem v centru pozornosti, měď ustupuje z 11měsíčního maxima
Ceny zlata se ve středu v asijském obchodování příliš nepohnuly a ustálily se z nedávné volatility, když trhy hledaly další náznaky ohledně snížení úrokových sazeb v roce 2024 u Federálního rezervního systému.
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi prudce ustoupily z nedávných jedenáctiměsíčních maxim, a to v kombinaci vybírání zisků a v důsledku toho, že na širší trhy s kovy působil silný dolar.
Ceny kovů zůstaly hluboko pod rekordními maximy dosaženými dříve v březnu. Zdálo se však, že našly podporu kolem úrovně 2 150 USD za unci.
Spotové zlato se pohybovalo kolem 2 159,19 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v dubnu vzrostly do 00:37 SELČ

Na zasedání Fedu se čeká na další náznaky snižování sazeb
Trhy s kovy se nyní soustředily především na závěr zasedání Fedu, které se uskuteční později ve středu a na kterém se všeobecně očekává, že centrální banka ponechá úrokové sazby na stejné úrovni.
Očekává se však, že jakékoli signály o jejích plánech snížit úrokové sazby v roce 2024 budou hnacím motorem dalšího pohybu zlata. V centru pozornosti bude zejména tisková konference předsedy Fedu Jeroma Powella po zasedání.
Centrální banka by mohla potenciálně zpívat jestřábí tón a omezit výhled pro snižování úrokových sazeb v letošním roce, zejména poté, co inflace v posledních dvou měsících vykazovala vyšší hodnoty, než se očekávalo.
Vyšší sazby na delší dobu nevěstí nic dobrého pro zlato a další drahé kovy. Očekávání snížení sazeb v roce 2024 bylo klíčovým motorem nedávné rally zlata, přičemž jakékoli náznaky, které by ukazovaly na opak, předznamenávají krátkodobé oslabení žlutého kovu a jeho vrstevníků.
Ostatní drahé kovy tento týden rovněž zaznamenaly určitou konsolidaci. Futures na platinu klesly o 0,5 % na 893,50 USD za unci, zatímco futures na stříbro se ustálily na 25,148 USD za unci.
Ceny mědi ošetřují prudký pokles z 11měsíčních maxim
Tříměsíční futures na měď na londýnské burze kovů se ustálily pod ostře sledovanou hranicí 9000 dolarů za tunu, zatímco jednoměsíční futures na měď v USA vzrostly o 0,3 % na 4,0793 dolaru za libru.

Oba instrumenty tento týden prudce poklesly z 11měsíčních maxim, protože silný dolar a očekávání Fedu podnítily silné vybírání zisků. Zdá se, že se vyčerpal i počáteční impuls, který přinesla vyhlídka na omezení čínské produkce mědi.
Pozornost se nyní soustředí na řadu klíčových údajů o indexech nákupních manažerů z hlavních světových ekonomik, které mají být zveřejněny v nadcházejících dnech, a které mohou být dalším impulsem pro poptávku po mědi.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky