Klíčové body
- Cena ropy Brent klesla pod 87 dolarů za barel poté, co minulý týden ztratila 3,5 %
- Ceny zlata v pondělí v asijském obchodování klesly, protože slábnoucí obavy z větší války na Blízkém východě oslabily poptávku
- Ceny mědi a hliníku v pondělí mírně vzrostly a zaznamenaly nová maxima
Ropa po týdenních ztrátách klesá, obchodníci se zaměřují na riziko Středního východu
Ropa po svém prvním týdenním poklesu v tomto roce klesla, protože obchodníci zvažovali možné další kroky Íránu a Izraele v situaci, kdy na Blízkém východě panuje napětí.
Cena ropy Brent klesla pod 87 dolarů za barel poté, co minulý týden ztratila 3,5 %, což je největší pokles od začátku února. Nad trhem zavládl po pátečním výkyvu cen, kdy Írán bagatelizoval reakci Izraele na bezprecedentní útok islámské republiky drony a raketami na židovský stát, neklid.
Americká Sněmovna reprezentantů v návaznosti na nepřátelské akce schválila nové sankce vůči íránskému ropnému sektoru, čímž se toto opatření dostalo na cestu, aby v nejbližších dnech prošlo Senátem. Země rovněž schválila nové financování Ukrajiny v její válce proti Rusku.
Přesto jsou peněžní manažeři na ropě Brent nejvíce optimističtí od března 2021, protože skupují kontrakty, aby vydělali na případném nárůstu ceny v souvislosti se zvýšeným napětím. Býčí náladu signalizují i další trhy, přičemž kupní opce na ropu – které přinášejí zisk při růstu cen – se obchodují s prémií oproti opačným opcím.

„Co je docela překvapivé, je to, že navzdory zvýšenému riziku a napětí na Blízkém východě se ceny ropy nezdají být příliš znepokojeny,“ řekl Warren Patterson, vedoucí komoditní strategie společnosti ING Groep NV. Dodal, že trh bude muset před reakcí zjistit, zda americké sankce ovlivní íránské toky.
Ropa je v letošním roce zhruba o 13 % dražší kvůli geopolitickému napětí a omezení dodávek ze strany OPEC+, které napnulo trh. Investoři se tento týden zaměří na řadu ekonomických údajů z USA, včetně Federálním rezervním systémem preferovaného měření inflace, které napoví více o dalším směřování měnové politiky.
Tento týden budou zveřejněny také hospodářské výsledky největších světových ropných společností, včetně TotalEnergies SE, Chevron Corp. a Exxon Mobil Corp. a asijských společností Reliance Industries Ltd. a Cnooc Ltd., které budou zveřejněny v průběhu týdne. Růst produkce velkých ropných společností bude v tomto čtvrtletí v centru pozornosti, protože se stabilizují jejich zisky.
Ceny zlata klesají, protože obavy ze Středního východu se zmírňují, nervozita z úrokových sazeb přetrvává
Ceny zlata v pondělí v asijském obchodování klesly, protože slábnoucí obavy z větší války na Blízkém východě oslabily poptávku po žlutém kovu jako bezpečném přístavu, zatímco sázky na vyšší a dlouhodobější úrokové sazby v USA rovněž tlačily na ceny.
Spotové zlato kleslo o 0,9 % na 2 370,45 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v červnu klesly do 00:48 SELČ
Poptávka po zlatě klesá, protože obavy z Íránu a Izraele se zmenšují
Žlutý kov v posledních dvou týdnech prudce posílil a dosáhl rekordních hodnot nad 2 400 USD za unci, když Írán a Izrael proti sobě provedly údery.
V pátek se však ukázalo, že Írán dopad izraelského úderu bagatelizuje a zároveň nenastínil žádné bezprostřední plány na odvetu. To podnítilo některé naděje, že se konflikt mezi oběma zeměmi nezintenzivní, což snížilo část poptávky po zlatě jako bezpečném přístavu.
Pondělní zprávy však ukázaly, že síly v Iráku provedly několik úderů proti americké vojenské základně v Sýrii, zatímco Izrael byl viděn, jak pokračuje ve své ofenzivě proti Gaze.
To udržovalo ve hře určité napětí na Blízkém východě, zejména proto, že se Izraeli a Hamásu nepodařilo dosáhnout dohody o příměří.

Obavy z amerických sazeb zůstávají ve hře
Dolar se ustálil poblíž pětiměsíčního maxima, zatímco výnosy amerických státních dluhopisů se posunuly vpřed, protože obchodníci zůstali v napětí ohledně vyšších a dlouhodobějších úrokových sazeb.
Silné údaje o inflaci za březen a jestřábí signály ze strany představitelů Federálního rezervního systému způsobily, že obchodníci do značné míry vyřadili z ceny očekávání červnového snížení sazeb ze strany Fedu.
Vyhlídka na vyšší a dlouhodobější úrokové sazby tlačila na ceny zlata vzhledem k tomu, že takový scénář zvyšuje oportunitní náklady investic do slitků.
Zlato se také nedávno dostalo do překoupené oblasti, což s vyhlídkou na trvalé sazby způsobilo, že žlutý kov byl zranitelný vůči vybírání zisků.
Ostatní drahé kovy v pondělí klesaly. Futures na platinu mírně klesly na 943,80 USD za unci, zatímco futures na stříbro se propadly o 2,8 % na 28,038 USD za unci.
Ceny mědi, hliníku na dvouletých maximech díky sázkám na omezenou nabídku
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi a hliníku v pondělí mírně vzrostly a zaznamenaly nová maxima pro rok 2024, protože vyhlídky na omezené dodávky – v návaznosti na přísnější sankce na ruský vývoz kovů – udržely ceny vysoko.
Tříměsíční futures na měď na Londýnské burze kovů vzrostly o 0,3 % na 9 919,50 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures na měď vzrostly o 0,4 % na 4,5105 USD za libru. Oba kontrakty se pohybovaly na přibližně dvouletých maximech.
Futures na hliník vzrostly o 0,2 % na 2 671,0 USD za tunu a byly na nejvyšší úrovni od června 2022.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky