Klíčové body
- Ropa roste, protože Izrael slíbil odpovědět na bezprecedentní útok Íránu, což udržuje napětí na Blízkém východě
- Ceny zlata v asijském obchodování vzrostly a pohybují se v blízkosti rekordních hodnot
- Ceny mědi po smíšených čínských údajích klesly z 22měsíčního maxima
Ropa stoupá, protože vyhlídky na izraelskou reakci na Írán zvyšují napětí
Ropa roste, protože Izrael slíbil odpovědět na bezprecedentní útok Íránu, což udržuje napětí na Blízkém východě.
Globální benchmark Brent se po pondělním mírném poklesu vyšplhal k 91 dolarům za barel, zatímco West Texas Intermediate se pohyboval poblíž 86 dolarů. Nejvyšší izraelští vojenští představitelé uvedli, že jejich země nemá jinou možnost než odpovědět na víkendový útok Teheránu, i když evropští a američtí představitelé vyzvali ke zdrženlivosti.
Pozornost obchodníků se nyní přesouvá na povahu a načasování dalšího izraelského kroku. Západní a arabské země se snaží přesvědčit premiéra Benjamina Netanjahua, že agresivní reakce na íránský útok by poškodila zájmy Izraele. Na Blízký východ připadá přibližně třetina celosvětových dodávek ropy.
Možnost přímé reakce ze strany Izraele „znamená, že tato nejistota a napětí budou přetrvávat po delší dobu,“ uvedl Warren Patterson, vedoucí komoditní strategie společnosti ING Groep NV v Singapuru. „Čím větší eskalaci uvidíme, tím pravděpodobnější bude, že dodávky ropy z regionu budou ovlivněny.“

Ropa v letošním roce rostla, protože snižování dodávek ze strany OPEC+ a zvýšená geopolitická rizika v Rusku a na Blízkém východě zvedly ceny. Spotřeba v předních ekonomikách se také vyvíjí dobrým tempem, přičemž úterní údaje ukázaly, že růst Číny v prvním čtvrtletí překonal očekávání, protože se zvýšila poptávka po ropě. Kromě toho se objevily známky posílení některých produktů, včetně amerického benzinu.
Časové rozpětí zůstává zvýšené, což poukazuje na napjaté podmínky na trhu, zatímco býčí kupní opce, které profitují ze zisků, mají prémii oproti opačným prodejním opcím. Rozpětí mezi prosincem a prosincem ropy Brent – rozdíl mezi kontraktem na poslední měsíc tohoto a příštího roku – se v rámci backwardace nafouklo o více než 6 USD za barel. To je více než 3 dolary na začátku ledna.
Ropa roste – Brent je nyní v tomto roce téměř o 18 % výše – navzdory neustálému posilování amerického dolaru, přičemž měnový ukazatel agentury Bloomberg se vyšplhal na nejvyšší úroveň od poloviny listopadu. To obvykle může být pro komodity včetně ropy překážkou.
Ceny zlata rostou na téměř 2 400 USD, protože napětí na Středním východě podporuje poptávku po bezpečném přístavu
Ceny zlata v asijském obchodování vzrostly a pohybují se v blízkosti rekordních hodnot, protože poptávku po bezpečném přístavu nadále podporují obavy ze zhoršujícího se geopolitického napětí mezi Íránem a Izraelem.
Prudký nárůst dolaru však omezil větší zisky žlutého kovu, protože rostoucí očekávání vyšších a dlouhodobějších úrokových sazeb v USA zvýšilo výnosy státních dluhopisů.
Přesto si žlutý kov v posledních dvou týdnech připisoval hvězdné zisky, k čemuž přispěla především zvýšená poptávka po bezpečných přístavištích.
Spotové zlato vzrostlo o 0,1 % na 2 385,35 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v červnu vzrostly do 00:17 SEČ
Napětí mezi Íránem a Izraelem zvyšuje poptávku po zlatě jako bezpečném přístavu
Nedávný růst žlutého kovu byl do značné míry podpořen zhoršujícím se geopolitickým napětím na Blízkém východě poté, co Írán o víkendu zaútočil na Izrael. Média informovala, že izraelská odpověď na úder je „bezprostřední“.
Do totální války mezi oběma zeměmi by se mohly potenciálně zapojit další blízkovýchodní mocnosti, stejně jako USA a jejich spojenci.
Obavy z takového scénáře podpořily poptávku po zlatě, které je pro svou relativní cenovou stabilitu považováno za tradiční bezpečný přístav, zejména v dobách globálních konfliktů.
Žlutý kov v uplynulém roce podpořily také nákupy centrálních bank, zejména na rozvíjejících se trzích, v souvislosti s rostoucími obavami z globálního hospodářského poklesu v roce 2024.

Spotové zlato se v roce 2024 zatím obchodovalo o 15,5 % výše.
Powellův projev na programu, protože obavy z růstu sazeb rostou
Trhy nyní čekají na projev předsedy Federálního rezervního systému Jeroma Powella, který zazní později v úterý, aby získaly další náznaky ohledně možného snížení úrokových sazeb v letošním roce.
Projev přichází krátce po silných údajích o inflaci a maloobchodních tržbách, kdy obchodníci do značné míry vycenili očekávání snížení úrokových sazeb v červnu.
Tato představa omezila určitý růst zlata, protože obchodníci nakupovali dolary jako zajištění proti potenciálně vyšším a dlouhodobějším americkým úrokovým sazbám.
Ostatní drahé kovy se v úterý vyvíjely smíšeně. Futures na platinu klesly o 0,3 % na 981,30 USD za unci, zatímco futures na stříbro vzrostly o 0,6 % na 28,880 USD za unci.
Ceny mědi po smíšených čínských údajích klesly z 22měsíčního maxima
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi v úterý klesly z 22měsíčního maxima, protože údaje z Číny, která je největším dovozcem, nabídly smíšené signály.

Tříměsíční futures na měď na londýnské burze kovů klesly o 0,3 % na 9544,50 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures na měď v USA klesly o 0,6 % na 4,3515 USD za libru.
Údaje o hrubém domácím produktu sice ukázaly, že čínská ekonomika v prvním čtvrtletí rostla více, než se očekávalo, avšak údaje o průmyslové výrobě a maloobchodních tržbách za březen ukázaly, že tato dynamika již zřejmě slábne.
Přesto vyhlídka na napjatější situaci na trzích s mědí poté, co několik čínských rafinerií mědi oznámilo snížení produkce – udržovala ceny mědi v blízkosti 22měsíčních maxim.
Z dalších kovů se ceny hliníku ochladily poté, co vyhlídka na omezenější dodávky v důsledku přísnějších západních sankcí vůči Rusku vyhnala ceny na 22měsíční maxima.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky