Klíčové body
- Mzdy mimo zemědělský sektor
- Futures se před klíčovými údaji z trhu práce odrazily ode dna
- Společnost Apple [AAPL] oznámila propouštění v Kalifornii
Společnost Apple oznámila první snížení počtu pracovních míst od pandemie, zatímco ministryně financí USA Janet Yellenová je na návštěvě Číny.
Mzdy mimo zemědělský sektor
V pátek bude v centru pozornosti široce sledovaná měsíční zpráva o mzdách mimo zemědělský sektor v USA, která bude zveřejněna později během seance a která by mohla rozhodnout o prvním snížení sazeb Federálního rezervního systému v červnu.
Řada představitelů Fedu, včetně předsedy Jeroma Powella, zdůraznila, že americká centrální banka musí před zahájením cyklu snižování sazeb nadále zkoumat další údaje.
Překvapivý růst amerického zpracovatelského průmyslu na začátku týdne vedl k tomu, že obchodníci omezili sázky na brzký cyklus uvolňování měnové politiky Fedu, aby od nich po nepříznivém průzkumu v sektoru služeb USA zveřejněném o několik dní později ustoupili.
Očekává se, že počet pracovních míst mimo zemědělství se v březnu zvýšil o 212 000, což je pokles oproti 275 000 místům v předchozím měsíci, a to v kontextu nejistých známek, že se podmínky na trhu práce v největší světové ekonomice uvolňují.
Přesto „odhadujeme, že mzdy mimo zemědělský sektor v březnu vzrostly o 240 tis. pracovních míst – nad konsensem,“ uvedli analytici Goldman Sachs ve své poznámce. „Naše prognóza odráží pokračující podporu z nadnormální imigrace, protože noví příchozí na trh práce jsou přiřazováni k volným pracovním místům.“
Investoři – a Federální rezervní systém – budou také sledovat růst mezd, přičemž se očekává, že průměrný hodinový výdělek v březnu vzrostl o 0,3 %, což je oproti únorovému skoku o 0,1 %.

Futures se před klíčovými údaji z trhu práce odrazily ode dna
Futures na americké akcie se v pátek posunuly výše a do určité míry se odrazily po prudkém výprodeji v předchozí seanci, přičemž se soustředily na zveřejnění klíčových údajů z trhu práce.
Do doby psaní tohoto článku byl futures kontrakt na Dow o 70 bodů, tj. 0,2 %, vyšší, futures na S&P 500 stouply o 16 bodů, tj. 0,3 %, a futures na Nasdaq 100 vzrostly o 72 bodů, tj. 0,4 %.
Hlavní indexy na Wall Street ve čtvrtek uzavřely výrazně níže poté, co prezident Federálního rezervního systému v Minneapolis Neel Kashkari zpochybnil, zda by se úrokové sazby měly letos vůbec snižovat, protože inflace zůstává nad cílovou hodnotou.
Průmyslový index blue chips Dow Jones Industrial Average klesl o hodně přes 500 bodů, tj. o 1,4 %, což byl jeho největší denní pokles za více než rok, zatímco široce založený index S&P 500 klesl o 1,2 % a technologický Nasdaq Composite se propadl o 1,4 %.
Všechny tři indexy jsou na cestě ke ztrátovým týdnům, přičemž Dow má nakročeno k nejhoršímu týdennímu výkonu od března 2023.
Všechny oči se nyní upírají na zveřejnění veledůležité oficiální měsíční zprávy o zaměstnanosti, která bude zveřejněna později během seance [viz výše] a která by mohla poskytnout důležité informace, protože Fed se snaží rozhodnout, kdy začít snižovat úrokové sazby.
Společnost Apple oznámila propouštění v Kalifornii
Společnost Apple
Zpráva přichází jen několik týdnů poté, co Apple zrušil dlouholetý projekt na vytvoření elektrického samořídícího automobilu v týmu nazvaném Special Projects Group.
Technologický gigant má za sebou obtížný rok 2024, kdy cena jeho akcií od počátku roku klesla o téměř 12 %.
Americké ministerstvo spravedlnosti minulý měsíc oznámilo, že plánuje podat na výrobce iPhonů žalobu za monopolizaci trhu s chytrými telefony, a varovalo, že jako nápravný prostředek k obnovení hospodářské soutěže není vyloučen příkaz k rozdělení společnosti.
Podle údajů výzkumné společnosti Counterpoint navíc prodeje iPhonů Apple v Číně v prvních šesti týdnech roku 2024 meziročně klesly o 24 %.
Tento prudký pokles, k němuž došlo na největší světové aréně chytrých telefonů, odráží nejen utlumenou poptávku po značkovém zařízení společnosti Apple, ale signalizuje také sílící konkurenci ze strany místních výrobců.
Yellenová vyzvala Čínu k řešení nadměrné kapacity ekonomiky
Janet Yellenová zahájila pětidenní návštěvu Číny, svou druhou ve funkci americké ministryně financí, jejímž cílem je částečně pokusit se zmírnit napětí mezi dvěma největšími ekonomickými mocnostmi světa.
Yellenová před svým příjezdem uvedla, že její návštěva bude „pokračováním dialogu, který vedeme a prohlubujeme“ od doby, kdy se americký prezident Joe Biden a čínský prezident Si Ťin-pching setkali v roce 2022 v Indonésii.
V pátek vyzvala k vytvoření rovných podmínek pro americké společnosti a pracovníky a zároveň poukázala na problémy, které v zahraničí způsobuje nadměrná kapacita čínských továren a rostoucí vývoz, což podněcuje potenciální obchodní napětí.
„Domnívám se, že řešení nadměrných kapacit a obecněji zvážení tržních reforem je v zájmu Číny,“ uvedla.

Ropa roste kvůli obavám z Blízkého východu
Ceny ropy se v pátek ustálily poté, co se dříve vyšplhaly na nejvyšší úroveň za posledních pět měsíců, protože zhoršující se geopolitické napětí na Blízkém východě vyvolalo obavy z omezování nabídky.
Do 04:05 SELČ se futures na americkou ropu obchodovaly o 0,2 % níže na 86,42 USD za barel, zatímco kontrakt na ropu Brent stoupl o 0,1 % na 90,68 USD za barel.
Oba benchmarky vzrostly na nejvyšší úrovně od října a tento týden si připisují více než 2% zisky, přičemž stoupají již druhý týden v řadě.
Írán, třetí největší producent OPEC, přislíbil Izraeli pomstu za pondělní útok na íránské velvyslanectví v Sýrii a Izrael slíbil, že se bude bránit.
Širší vypuknutí války na Blízkém východě potenciálně předznamenává další narušení dodávek ropy a mohlo by v příštích měsících dále zpřísnit situaci na trzích.
Očekávání napjatých trhů podpořila Organizace zemí vyvážejících ropu a spojenci, kteří tento týden zachovali dosavadní tempo snižování produkce, zatímco pokračující útoky ukrajinských dronů na rafinerie v Rusku mohly narušit více než 15 % ruské kapacity, uvedl ve čtvrtek představitel NATO.
Vyhlídky na napjatější trhy sice poněkud kompenzovaly údaje, podle kterých zůstala produkce v USA minulý týden na rekordních hodnotách, ale větší než očekávané snížení zásob benzinu v USA naznačilo, že se zvyšuje i poptávka v zemi, která je největším spotřebitelem pohonných hmot na světě.
Pozornost se nyní soustředila na klíčové údaje o mzdách mimo zemědělský sektor, které mají být zveřejněny později v pátek, aby bylo možné získat další informace o vývoji americké ekonomiky.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky