Klíčové body
- Oživení ekonomiky: Signály z největší evropské ekonomiky naznačují pozitivní vývoj
- Politický vliv: Růst ekonomiky posiluje důvěru a podporuje politickou stabilitu
- Výzvy a příležitosti: I přes oživení stále existují strukturální problémy a výzvy, jako nedostatek pracovních sil a potřeba inovací
Nálada mezi podnikateli se zlepšuje, protože roste důvěra, že se skutečně podařilo vyhnout široce očekávané zimní recesi.
I když továrny zůstávají v útlumu, zelené výhonky jsou vítány v celé dvacetičlenné eurozóně, kde bylo Německo hlavním motorem expanze, než se z něj díky rostoucím nákladům na energie a skomírající čínské poptávce stalo největším opozdilcem.
Těžit z toho může i politika, protože rostoucí mzdy, ustupující inflace a pravděpodobnost blížícího se snížení úrokových sazeb zlepšují vyhlídky.
„Spotřebitelé si jsou o něco jistější vývojem a rádi utratí o něco více,“ uvedla Anja Heimannová, ekonomka banky HSBC. Ale vzhledem k tomu, že průmysl je stále v útlumu, „v Německu opravdu neočekáváme výrazné oživení, protože průmysl má tak důležitou váhu v celkovém růstu“.
První verdikt ohledně hrubého domácího produktu za první čtvrtletí by měl Destatis zveřejnit v úterý, přičemž Bundesbank nedávno změnila dřívější výzvu k poklesu a nyní předpovídá růst, i když mírný. Na pozadí klesající produkce v předchozím období výsledek pravděpodobně podpořila rostoucí průmyslová výroba a lepší výkon stavebnictví v podmínkách mírné zimy.

Ať už bude výsledek jakýkoli, je velká šance, že toto čtvrtletí bude silnější. Podnikatelská očekávání měřená institutem Ifo dosáhla v dubnu ročního maxima, zatímco spotřebitelská nálada podle GfK již třetí měsíc posiluje díky rostoucím mzdovým očekáváním.
Obnovená víra přichází na pozadí zmírňující se inflace, která zpomalila na 2,3 % z nejvyšší hodnoty 11,6 %. Tento trend se odráží v celém regionu, což přimělo Evropskou centrální banku, aby po sérii zvýšení úrokových sazeb v červnu poprvé přistoupila k jejich snížení.
Společnosti, které tento týden oznámily výsledky za první čtvrtletí, začaly odrážet lepší zprávy: výrobce softwaru SAP SE předpokládá rekordní růst tržeb ve svém cloudovém podnikání, zatímco Adidas AG zvýšil svůj ziskový cíl.
Rozsah německého oživení však mírní jeho nadměrně velký výrobní sektor, jehož špatný stav se podle nejnovějšího průzkumu mezi nákupními manažery společnosti S&P Global blíží dvěma letům.
Chemický gigant BASF SE zaznamenal na počátku roku 2024 pokles zisku a generální ředitel Martin Brudermueller uvedl, že nemůže „potvrdit zásadní obrat“ ve svém odvětví, které je zatíženo vyššími cenami plynu a pokulhávající zahraniční poptávkou.
Nálada ve stěžejním automobilovém sektoru není o mnoho lepší. Dodavatel Continental AG nesplnil již tak nízká očekávání a generální ředitel Nikolai Setzer v pátek varoval akcionáře před „pomalým začátkem roku“.
Někteří jsou optimističtí a věří, že výrobci nakonec doženou ostatní části ekonomiky.
Prezident Bundesbank Joachim Nagel uvedl, že slyší o „relativně robustních“ továrních objednávkách, zatímco analytici Deutsche Bank AG jsou optimističtí, že globální růst podpoří v nadcházejících měsících export. Mezinárodní měnový fond nedávno o něco zvýšil svou projekci světové produkce v roce 2024 na 3,2 %.

Kancléř Olaf Scholz rovněž nasadil optimistický tón, když prohlásil, že „příspěvek německého průmyslu k růstu, prosperitě a zaměstnanosti zůstává nepřerušen“.
I když bude trvat nějakou dobu, než výrobci pocítí výhody uvolněné měnové politiky, vývoz by mohl letos těžit z pevnějšího světového obchodu. Prezident Ifo Clemens Fuest je skutečně zmaten, že se tak již neděje.
Vidíme zlepšující se celosvětovou ekonomiku, ale nezdá se, že by to zasáhlo německou výrobu,“ uvedl Fuest . „Oživení tam zatím nevidíme. Doufejme, že přijde, ale může to nějakou dobu trvat.“
Velké obavy panují také v oblasti strukturálních problémů. Nízké dlouhodobé prognózy HDP znepokojily ministra hospodářství Roberta Habecka, když ve středu představil skromné vylepšení letošní projekce. Vláda nyní vidí růst o 0,3 % – oproti předchozím 0,2 %.
„Musíme umožnit novou ekonomickou dynamiku, posílit inovace, omezit zbytečnou byrokracii a rozhodně řešit nedostatek pracovních sil,“ uvedl Habeck.
To se ukázalo jako obtížné. Nedávný balíček daňových úlev ve výši 3,2 miliardy eur byl během zdlouhavých jednání rozmělněn a ministr financí Christian Lindner jej považoval pouze za první krok k rychlejší hospodářské expanzi.
Scholzova koalice tří stran navíc bude muset najít úspory ve výši zhruba 20 miliard eur pro rozpočet na příští rok, aby dodržela ústavní limity pro zadlužování. Podle Holgera Schmiedinga, hlavního ekonoma společnosti Berenberg, však výsledná debata sice může hospodářský vzestup zbrzdit, ale nezabrání mu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky