Klíčové body
- Ropa směřuje k mírnému týdennímu zisku
- Ceny zlata v pátek mírně klesly a snížily část svých týdenních zisků
- Mezi průmyslovými kovy se jednoměsíční futures na měď propadly z dvouletých maxim v návaznosti na průměrné ekonomické údaje
Ropa si připisuje týdenní zisky, protože nabídka a inflace udávají tón
Ropa směřuje k mírnému týdennímu zisku, když futures zůstaly v úzkém rozpětí.
Ropa Brent se obchodovala poblíž 84 USD za barel po dvoudenním nárůstu, kdy vzrostla přibližně o 1 %, zatímco ropa West Texas Intermediate se pohybovala poblíž 80 USD. Nižší zásoby ropy v USA a také náznaky, že inflace v USA by mohla slábnout, v posledních seancích soupeřily s výhledem slabšího růstu poptávky ze strany skupin včetně Mezinárodní agentury pro energii.
Tento týden byl vývoj cen nevýrazný, protože konkurenční faktory se do značné míry vzájemně vyrovnávaly. Výsledkem je nejtěsnější týdenní rozpětí – méně než 3 USD za barel ropy Brent – od března. Ve hře jsou také technické faktory, přičemž ceny se drží v blízkosti 100denního klouzavého průměru.

Ropa měla tento týden jen málo jasných hybných sil, přičemž pozadí „křížovky nesourodých předpovědí poptávky a nabídky“ ze strany OPEC a IEA, uvedla Priyanka Sachdeva, hlavní tržní analytička makléřské společnosti Phillip Nova Pte. Také měkčí inflační údaje v USA „nezmírnily nejasnosti ohledně tempa a časového plánu trajektorie snižování sazeb Fedu“, uvedla.
Ropa zůstává za celý letošní rok na vyšší úrovni, ačkoli futures od dubna klesly, protože geopolitická riziková prémie, která pramenila z napětí na Blízkém východě, vyprchala. Na zasedání OPEC+ 1. června se všeobecně očekává, že se skupina dohodne na pokračování stávajících škrtů produkce, přičemž někteří členové budou usilovat o zvýšení svých uznaných kapacit.
Ceny zlata snížily některé týdenní zisky kvůli nadějím na snížení sazeb
Ceny zlata v pátek mírně klesly a snížily část svých týdenních zisků, protože komentáře řady představitelů Federálního rezervního systému nabídly střízlivější výhled na snižování úrokových sazeb.
Žlutý kov tento týden vzrostl na téměř 2 400 USD za unci v bezprostřední návaznosti na některé slabé údaje o americké ekonomice. Ve čtvrtek a v pátek se však z těchto úrovní stáhl.
Spotové zlato se ustálilo na 2 377,40 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v červnu do 00:19 SELČ
Žlutý kov ve čtvrtek klesl poté, co řada představitelů Fedu varovala před sázkami na okamžité snížení úrokových sazeb.
Několik členů výboru centrální banky pro stanovení sazeb uvedlo, že centrální banka bude potřebovat mnohem více přesvědčivých důkazů o tom, že inflace klesá, než jen mírně měkký údaj o inflaci za duben.

Obchodníci tak začali oceňovat některá očekávání snížení sazeb v září. Dolar a výnosy amerických státních dluhopisů se tento týden také odrazily od dřívějších ztrát.
Přesto některé slabší než očekávané údaje indexu spotřebitelských cen nasměrovaly zlato k týdennímu růstu o 0,7 %.
Žlutý kov byl také na dohled od rekordního maxima nad 2 430 USD za unci, i když se zdálo nepravděpodobné, že by tato úroveň byla v nejbližší době dosažena.
Ostatní drahé kovy v pátek ustoupily, ale byly nastaveny na nárazové týdenní zisky. Futures na platinu klesly o 0,2 %, ale za celý týden se obchodovaly o 6,2 % výše, zatímco futures na stříbro klesly o 0,4 %, ale tento týden vzrostly o 4,5 %.
Měď smíšená na pozadí středně silných signálů z Číny
Mezi průmyslovými kovy se jednoměsíční futures na měď propadly z dvouletých maxim v návaznosti na průměrné ekonomické údaje. Tříměsíční futures na měď se však posunuly výše a měly nakročeno k hvězdnému týdnu, protože trhy sázely na omezenější dodávky a případné oživení poptávky v nadcházejících měsících.

Tříměsíční futures na měď na Londýnské burze kovů vzrostly o 0,6 % na 10 445,0 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures na měď vzrostly o 0,3 % na 4,8935 USD za libru.
Páteční údaje z Číny vykreslily smíšený obraz ekonomiky. Zatímco průmyslová výroba rostla více, než se očekávalo, růst maloobchodních tržeb zpomalil a ceny domů se snižovaly zrychleným tempem. Zpomalil se také růst čínských investic do fixních aktiv.
Údaje představovaly zmatený výhled největšího světového dovozce mědi, který zavádí další stimulační opatření na podporu růstu.
Tříměsíční futures kontrakty na měď díky vyhlídkám na oživení poptávky posílily a tento týden vzrostly o téměř 4 %. Byly také na dvouletých maximech.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky