Klíčové body
- Dolar čeká na zasedání Fedu
- Britská ekonomika v dubnu nerostla
- Čínský jüan v důsledku obchodních rozporů a průměrné inflace oslabil.
Do této chvíle se dolarový index, který sleduje americkou národní měnu vůči koši šesti dalších měn, obchodoval o 0,4 % níže na úrovni 104,775 poté, co se přes noc dotkl nejsilnější úrovně od 14. května na 105,46.
Dolar čeká na zasedání Fedu
Dolar ustoupil z nedávných maxim, ale po páteční silnější než očekávané zprávě o zaměstnanosti byla americká měna žádaná, protože obchodníci omezili sázky na snížení sazeb Fedu v letošním roce.
S ohledem na to bude veškerá pozornost upřena na zveřejnění klíčových údajů o spotřebitelských cenách v USA a na zasedání Fedu včetně čerstvých prognóz úrokových sazeb, které se uskuteční později ve středu.
Očekává se, že květnový index spotřebitelských cen vzroste meziměsíčně pouze o 0,1 %, což představuje meziroční nárůst o 3,4 %, tedy stále výrazně nad 2% střednědobým cílem Fedu.
Neočekává se, že by americká centrální banka tentokrát změnila úrokové sazby, a obchodníci budou sledovat, zda představitelé Fedu změní svá očekávání ohledně počtu snížení úrokových sazeb v letošním roce.
„To, co by mohlo trhy rozhýbat, jsou dvě věci. Pokud Fed ze svého prohlášení odstraní větu ‚V posledních měsících nedošlo k dalšímu pokroku směrem k dvouprocentnímu inflačnímu cíli výboru‘, mohly by krátkodobé americké výnosy a dolar klesnout,“ uvedli analytici ING ve své poznámce.
„Stejně tak předseda Powell obvykle vystupuje na tiskové konferenci v holubičím duchu a během posledních čtyř po sobě jdoucích zasedání FOMC skončil dolar v daný den níže. Totéž by se mohlo stát i dnes.“

Britská ekonomika v dubnu nerostla
Měnový pár GBP/USD vzrostl o 0,1 % na 1,2750, přičemž britská národní měna vzrostla navzdory údajům, podle kterých britská ekonomika v dubnu nevykázala žádný růst, což bylo z velké části způsobeno deštivým počasím.
Hrubý domácí produkt v dubnu stagnoval po březnovém meziměsíčním růstu o 0,4 %.
Údaje následovaly po úterních údajích z trhu práce, které ukázaly pokles zaměstnanosti a růst nezaměstnanosti, ale pokračující silný růst mezd.
EUR/USD vzrostl o 0,1 % na 1,0745 poté, co údaje potvrdily, že německá inflace v květnu vzrostla v důsledku vyšších cen služeb.
Německé spotřebitelské ceny harmonizované pro srovnání s ostatními zeměmi Evropské unie vzrostly v květnu oproti předchozímu roku o 2,8 %, což je více než 2,4% meziroční nárůst zaznamenaný v dubnu.
„Domníváme se, že EUR/USD by mohl najít určitou podporu v dnešních událostech ve Spojených státech. Nicméně 1,0800 bude nyní pravděpodobně představovat silnou vnitrodenní rezistenci,“ dodala ING.
Japonský PPI jen málo podporuje jen
V Asii se měnový pár USD/JPY obchodoval o 0,1 % výše na 157,26, přičemž jen získal jen malou podporu díky teplejším než očekávaným údajům o PPI, které přišly těsně před zasedáním Bank of Japan v tomto týdnu.
BOJ bude zasedat v pátek a pravděpodobně ponechá sazby beze změny. Očekává se však také, že centrální banka dále zpřísní svou politiku snížením tempa nákupů dluhopisů.
USD/CNY se posunul mírně níže na 7,2538 a zůstal tak blízko šestiměsíčních maxim poté, co smíšené údaje o čínské inflaci vyvolaly obavy ohledně hospodářského oživení v zemi.
Zatímco ceny výrobců se v květnu snížily nejpomalejším tempem za posledních 15 měsíců, spotřebitelské ceny rostly méně, než se očekávalo, a jen stěží se udržely mimo oblast poklesu.
Asijský devizový trh je stabilní, dolar zůstává na stejné úrovni, protože se blíží CPI a zasedání Fedu
Většina asijských měn se ve středu pohybovala jen málo, zatímco dolar se ustálil, protože obchodníci se uklidnili před přívalem informací o úrokových sazbách v USA od Federálního rezervního systému a klíčových údajů o inflaci.
Sentiment vůči Asii snížily obavy z obnovení obchodního napětí mezi USA a Čínou poté, co média uvedla, že Bílý dům plánuje přísnější omezení prodeje čipů do Ruska, což by mohlo mít dopad na čínské prodejce.
Středně dobré údaje o čínské inflaci také vyvolaly obavy z pomalého hospodářského oživení v zemi.
Čínský jüan v důsledku obchodních rozporů a průměrné inflace oslabil.
Kurz čínského jüanu na páru USDCNY se ve středu pohyboval v blízkosti šestiměsíčních maxim, protože zprávy o zvýšené kontrole obchodu ze strany USA snižovaly sentiment. Tyto zprávy přicházejí jen několik týdnů poté, co USA zavedly zvýšená cla na několik klíčových čínských průmyslových odvětví.
Smíšené údaje o čínské inflaci rovněž vyvolaly určité obavy ohledně hospodářského oživení v zemi. Zatímco růst indexu cen výrobců se v květnu snížil nejpomalejším tempem za posledních 15 měsíců, růst indexu spotřebitelských cen byl nižší, než se očekávalo, a jen stěží se udržel mimo oblast poklesu.
Tento údaj naznačil, že spotřebitelské výdaje – které jsou klíčovým motorem čínské ekonomiky – zůstávají slabé, a to i přesto, že aktivita továren se zvýšila.

Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky