Klíčové body
- Ropa během třetí seance rostla, přičemž se držela v úzkém rozpětí, obchodníci posuzovali nižší zásoby v USA a slabou čínskou poptávku.
- Ceny zlata v pátek v asijském obchodování rostly
- Mezi průmyslovými kovy se ceny mědi v pátek ustálily
Ropa se drží v těsném pásmu, protože směr udávají zásoby v USA a Číně
Cena ropy Brent vzrostla a obchodovala se nad 82 dolary za barel, takže se ceny za celý týden příliš nezměnily, zatímco cena ropy West Texas Intermediate se pohybovala poblíž 78 dolarů. Údaje z tohoto týdne ukázaly čtvrtý pokles zásob v USA, které se stáhly na nejnižší úroveň od února. Časové rozpětí nadále ukazuje na napjaté krátkodobé podmínky.
Přesto panují obavy ohledně spotřeby energie v Číně, která je největším světovým dovozcem ropy. Zpomalení růstu, absence významnějších stimulačních iniciativ a vyšší využívání elektromobilů omezují očekávání poptávky.
Ropa zůstává od počátku roku mírně vyšší, k čemuž přispívá snižování nabídky ze strany OPEC+ a očekávání nižších úrokových sazeb v USA. Pozorovatelé trhu se však nyní rozcházejí v názoru na to, zda kartel producentů zmírní svá omezení v příštím čtvrtletí, přičemž 1. srpna se uskuteční online monitorovací zasedání.

„Ceny zůstávaly po mnoho měsíců v rozmezí,“ uvedl Stefano Grasso, hlavní portfolio manažer singapurského fondu 8vantedge Pte. I když je pro ropu obtížné klesnout pod 70 USD kvůli vlivu OPEC a také probíhajícím konfliktům v hlavních těžebních regionech, volná kapacita OPEC působí jako limit, řekl.
Ceny zlata rostou, ale ošetřují týdenní ztráty s údaji o PCE na obzoru
Ceny zlata v pátek v asijském obchodování rostly, ale v průběhu týdne si hojily prudké ztráty, protože obchodníci zůstávali do značné míry nakloněni dolaru před dalšími informacemi o úrokových sazbách v nadcházejících dnech.
Žlutý kov v červenci krátce dosáhl rekordních hodnot, než kombinace vybírání zisků a volatility na komoditních trzích způsobila prudký pokles cen.
Spotové zlato vzrostlo o 0,3 % na 2 371,23 USD za unci, zatímco futures na zlato s expirací v srpnu vzrostly do 00:43 SEČ
Zlato směřuje k týdenní ztrátě
Spotové ceny se tento týden snížily o 1,2 %, když původně ve čtvrtek klesly mnohem více po silnějších než očekávaných údajích o hrubém domácím produktu USA za druhé čtvrtletí.
Tento údaj zvýšil naděje na měkké přistání americké ekonomiky – scénář, který by mohl snížit poptávku po zlatě jako bezpečném přístavu.

Přesto obchodníci do značné míry zachovali své sázky na zářijové snížení sazeb ze strany Federálního rezervního systému, přičemž nadcházející údaje o indexu cen PCE – preferovaném ukazateli inflace Fedu – pravděpodobně ovlivní výhled sazeb.
Očekává se, že údaj ukáže, že inflace v červnu dále poklesla, i když mírně. Přichází také jen několik dní před zasedáním Fedu, na kterém se všeobecně očekává, že centrální banka ponechá sazby na stejné úrovni a naznačí jejich zářijové snížení.
Nižší sazby jsou dobrou předzvěstí pro zlato a drahé kovy vzhledem k tomu, že snižují oportunitní náklady investic do nevýnosových aktiv.
Žlutý kov může také zaznamenat zvýšenou poptávku po bezpečném přístavu v souvislosti s rozhořívajícím se prezidentským kláním v USA, kdy poslední průzkumy naznačují těsný souboj mezi republikánským kandidátem Donaldem Trumpem a demokratickou favoritkou Kamalou Harrisovou.
Ostatní drahé kovy se v pátek vyvíjely smíšeně, ale tento týden také ošetřovaly prudké ztráty. Futures na platinu vzrostly o 0,4 % na 948,0 USD za unci, zatímco futures na stříbro klesly o 0,3 % na 27,890 USD za unci. Platina tento týden klesla o 2,7 %, zatímco stříbro ošetřovalo téměř 5% propad.
Měď se stabilizuje, ale kvůli obavám z poptávky bude třetí týden v červených číslech

Mezi průmyslovými kovy se ceny mědi v pátek ustálily, ale ošetřovaly třetí týden v červených číslech v řadě kvůli přetrvávajícím obavám z pomalé poptávky, zejména v Číně, která je největším dovozcem.
Benchmarkové futures na měď na Londýnské burze kovů se ustálily na úrovni 9123,50 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures na měď vzrostly o 0,2 % na 4,1250 USD za libru. V tomto týdnu oba kontrakty poklesly o 2 %, resp. 2,6 %.
Červený kov zaznamenal určitou úlevu v důsledku silného údaje o HDP v USA, zatímco pokles mědi zbrzdila také řada překvapivých snížení úrokových sazeb v Číně.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky