Klíčové body
- Ropa Brent se obchodovala nad 73 dolary za barel poté, co během předchozích dvou seancí ztratila 1,8 %
- Zlato si drží pokles, protože se soustředí na výhled sazeb Fedu na příští rok
- Měď klesá kvůli potížím s čínskou poptávkou
Ropa zastavila dvoudenní pokles, protože zpráva poukazuje na velké čerpání zásob v USA
Ropa se po dvoudenním poklesu ustálila, protože zpráva z průmyslu signalizovala výrazné snížení komerčních zásob ropy v USA.
Ropa Brent se obchodovala nad 73 dolary za barel poté, co během předchozích dvou seancí ztratila 1,8 %, přičemž ropa West Texas Intermediate se pohybovala poblíž 70 dolarů. Americký ropný institut uvedl, že zásoby v USA se minulý týden snížily o 4,7 milionu barelů, což by byl čtvrtý pokles v řadě, pokud by jej později ve středu potvrdily oficiální údaje.
Ropa se v posledních dvou měsících obchodovala v úzkém pásmu, podporována geopolitickým napětím na Blízkém východě a v Evropě a hrozbou dalších sankcí na dodávky z Íránu a Ruska. To bylo zmírněno nedostatečnou čínskou poptávkou a očekáváním silné produkce ze zemí mimo OPEC+, jako jsou Spojené státy, kde nově zvolený prezident Donald Trump slíbil podpořit domácí rozvoj.

„Trhy si budou dávat pozor na to, jak rychle Trump vydá své exekutivní příkazy ‚drill baby drill‘ a jak rychle to ovlivní produkci ropy v USA,“ uvedl Robert Rennie, vedoucí oddělení výzkumu komodit a uhlíku ve společnosti Westpac Banking Corp. „Standardně se předpokládá, že ceny prozatím zůstanou v tomto důkladně nudném obchodním pásmu 70 až 75 dolarů.“ Vzhledem k prodloužení omezení těžby ze strany OPEC je však pravděpodobný pohyb výše v prvním čtvrtletí.
V centru pozornosti zůstávají opatření namířená proti Teheránu a Moskvě. Velká Británie oznámila nová omezení zaměřená na údajné „lynče“, které umožňují obchod s ruskou ropou, a také na plavidla tzv. stínové flotily. Tyto kroky přišly den poté, co Evropská unie uvalila sankce na více než 50 lodí, které převážejí ruské zboží.
Zlato si drží pokles, protože se soustředí na výhled sazeb Fedu na příští rok
Zlato si před nadcházejícím rozhodnutím Federálního rezervního systému o sazbách udrželo mírný pokles, přičemž obchodníci hledali vodítka ohledně vývoje měnové politiky v příštím roce.
Bullion se obchodoval poblíž 2 645 USD za unci poté, co v předchozí seanci poklesl o 0,2 %, protože obchodníci vyčkávali na poslední letošní zasedání americké centrální banky, které se uskuteční později ve středu. Zatímco trhy všeobecně očekávají další snížení o čtvrt procentního bodu, co se stane v roce 2025, není jasné, protože nastupující Trumpova administrativa může provádět proinflační politiku.
Tvůrci politiky Fedu mohou upravit své vyjádření v programovém prohlášení po zasedání a zvýšit předpokládaný vývoj výpůjčních nákladů. Rovněž poskytnou aktualizované čtvrtletní ekonomické prognózy. Nižší sazby jsou obvykle pozitivní pro zlato, které neplatí úroky.

Obchodníci budou také sledovat údaje z USA, aby získali další vodítka ohledně výhledu na rok 2025, přičemž koncem tohoto týdne by měl být zveřejněn hrubý domácí produkt a jádrový index výdajů na osobní spotřebu – Fedem preferovaný ukazatel základní inflace.
Drahý kov letos vzrostl o 28 %, čímž je na cestě k největšímu ročnímu zisku od roku 2010. Podpořilo ho uvolnění měnové politiky v USA, poptávka po bezpečném přístavu a trvalé nákupy světových centrálních bank.
Spotové zlato kleslo o 0,1 % na 2 644,86 USD za unci v 7:33 v Londýně. Spotový dolarový index Bloomberg byl stabilní. Stříbro, palladium a platina byly nižší.
Jinde hodnota indického dovozu zlata v listopadu rekordně vzrostla poté, co vláda snížila celní poplatky. Podle zprávy poradenské společnosti Metals Focus z tohoto týdne se očekává, že celoroční poptávka vzroste o 7 % na 905 tun v roce 2024, což je druhý nejvyšší objem od roku 2015. Přesto zvýšené ceny kovů pravděpodobně příští rok spotřebu zatíží, přičemž v roce 2025 by poptávka měla klesnout o 4 %, dodala.
Měď klesá kvůli potížím s čínskou poptávkou
Mezi průmyslovými kovy ceny mědi ve středu ustoupily, protože nedávné údaje z Číny, největšího světového spotřebitele mědi, naznačily oslabení spotřeby a problémy v sektoru nemovitostí.

Benchmarkové futures na měď na Londýnské burze kovů klesly o 0,4 % na 8973,50 USD za tunu, zatímco jednoměsíční futures na měď se snížily o 0,5 % na 4,1255 USD za libru.
Stalo se tak navzdory očekávání uvolněnější měnové politiky a zvýšených fiskálních výdajů v zemi. Agentura Reuters v úterý informovala, že Peking zvýší rozpočtový deficit ze 3 % hrubého domácího produktu v roce 2025 na 4 % – což je nejvyšší hodnota v historii – a zároveň si stanoví cíl růstu HDP ve výši 5 %, a to již třetí rok po sobě.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky