Klíčové body
- Globální ceny komodit prudce klesají kvůli obavám z recese
- Ropa a průmyslové kovy trpí vlivem napětí mezi USA a Čínou
- Čína jako klíčový spotřebitel táhne pokles poptávky po surovinách
- Goldman Sachs i JPMorgan snižují odhady růstu a cen komodit
Index S&P GSCI, který sleduje globální komodity napříč sektory energií, kovů a zemědělství, ukazuje, že od 2. dubna, kdy americký prezident Donald Trump oznámil řadu „recipročních“ cel, ceny klesly o více než 8 %. A to i přes mírné oživení cen poté, co šéf Bílého domu ve středu oznámil obrat v clech.
Trump nicméně zvýšil tlak na Čínu tím, že zvýšil celní sazbu na čínské zboží na 125 %.
„Propad cen komodit je přerušovačem obvodu, znamením, že se chystá globální recese,“ uvedl Marko Papic, makroekonomický a geopolitický expert společnosti BCA Research.
Čína je největším spotřebitelem komodit a vyšší než očekávaná cla budou pravděpodobně brzdou nejen pro růst země, ale také pro její spotřebu některých komodit, zejména energie a průmyslových kovů.
Podle energetického indexu S&P Global GSCI se ze všech komodit v koši od 2. dubna nejvíce propadly energie, a to o zhruba 12 % .

Průmyslové kovy zaznamenaly druhou nejprudší ztrátu ve výši přibližně 9 %, následované měkkými komoditami, které podle globálního indexu S&P poklesly zhruba o 5,2 %.
Pokud jde o ropu, širší negativní nálada souvisela také s nedávným rozhodnutím OPEC+ urychlit tempo zvyšování produkce této skupiny. OPEC+ zrychlil tempo zvyšování, ale o zvýšení bylo rozhodnuto již dříve. Ceny ropy se i přes mírné oživení po Trumpově obratu v oblasti cel stále pohybují na mnohaletých minimech, přičemž světový benchmark Brent se pohybuje kolem 64,78 USD za barel a americký West Texas Intermediate na úrovni 61,77 USD za barel. Ceny ropy jsou citlivé na eskalaci obchodních vztahů vzhledem k postavení Číny jako největšího dovozce ropy a skutečnosti, že surové komodity jsou denominovány v americkém dolaru.
Banka Goldman Sachs snížila svou prognózu cen ropy pro oba benchmarky na 62 dolarů za barel v případě ropy Brent a 58 dolarů za barel v případě ropy WTI do konce roku.
Obavy z globální recese rostou
Očekávání dalšího poklesu cen komodit živí rostoucí sbor volání po recesi v USA. Banka JPMorgan očekává, že hrubý domácí produkt Spojených států po silném růstu v letošním roce poklesne o 0,3 %.
„Širší pohyb dolů, který jsme zaznamenali u ropy od 2. dubna, naznačuje, že trh počítá s větší pravděpodobností recese,“ uvedli komoditní stratégové ING.
„Na ceny komodit doléhá rychle se zhoršující sentiment, protože v souvislosti s eskalací obchodního a geopolitického napětí narůstají obavy z globální recese,“ uvedl Sabrin Chowdhury, vedoucí oddělení komodit výzkumné jednotky BMI společnosti Fitch Solutions. Dodala, že pravděpodobnost pádu USA do recese je nyní více než 50%.
Dodala, že průmyslové kovy také nadále trpí, protože obchodní napětí a obavy z recese se stupňují s chmurnými vyhlídkami sektoru nemovitostí v pevninské Číně.
Zejména měď je vzhledem ke svému využití v mnoha odvětvích předním ukazatelem ekonomického zdraví. Zatímco futures na měď v New Yorku ve středu rostly, v současné době se na burze NYMEX obchodují za 8 380 USD za tunu, což od 2. dubna znamená více než 16% pokles, ukázaly údaje společnosti FactSet.

Trhy s kovy pravděpodobně zůstanou pod tlakem, protože Čína, největší světový spotřebitel mědi, se stále více dostává do centra pozornosti.
„Vzhledem k tomu, že růst v USA pravděpodobně zpomalí v důsledku cel a Čína se již snaží oživit svou ekonomiku, poptávka po mědi a dalších průmyslových kovech pravděpodobně oslabí,“ uvedla Ewa Manthey, komoditní stratég ING.
Podobně i banka Goldman Sachs snížila svůj odhad ceny mědi s odkazem na přebytek tohoto kovu a prognózu stagnace americké ekonomiky.
„Očekáváme zásah do poptávky mimo Čínu v důsledku slabšího růstu HDP, jakož i nižší základnu pro poptávku v Číně v roce 2024, než se dříve předpokládalo,“ napsala investiční banka ve své poznámce.
V případě recese v USA by podle prognózy Goldman Sachs mohly ceny mědi ještě více klesnout na minima zaznamenaná v době obchodní války v prvním Trumpově funkčním období a pandemie Covid-19, a to na 6 500, resp. 5 900 USD za tunu.
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky