Klíčové body
- Goldman Sachs snížil výhled pro evropský index STOXX 600 kvůli obavám z cel
- Nová cla USA by mohla zasáhnout klíčová evropská odvětví včetně farmacie a chemie
- Očekávání růstu zisků evropských firem byla výrazně revidována směrem dolů
- Přetrvávající nejistota ohledně americké obchodní politiky ohrožuje evropské investice
Revize směrem dolů přichází v souvislosti s tím, že finanční titán do svých výhledů zahrnuje rostoucí možnost eskalace cel, zpomalení hospodářského růstu ve Spojených státech i v Evropě a potenciální narušení globálního obchodu.
Analytici Goldman Sachs upravili směrem dolů své prognózy pro index STOXX Europe. Nyní předpovídají po třech měsících návratnost ceny ve výši -6 %, po šesti měsících -2 % a po 12 měsících mírný 5% zisk. To je výrazné snížení oproti jejich dřívějším předpovědím, které pro stejné intervaly předpokládaly cílové hodnoty 560, 570 a 580. Ty se nyní snížily na 510, 530 a 570.
Očekávání růstu zisků byla současně revidována směrem dolů. Goldman Sachs nyní předpokládá, že evropský zisk na akcii vzroste v roce 2025 o 2 % a v roce 2026 o 4 %, což je snížení oproti předchozím prognózám o 4 %, resp. 6 %. Tím se výhled dostává pod současné konsenzuální odhady, které činí 6 %, resp. 11 %. Tato revize odráží širší trend klesajících očekávání zisků. Konsenzus růstu zisku na akcii pro rok 2025 byl již dříve v tomto roce snížen z 8 %.

Tyto úpravy přicházejí v době, kdy ekonomové finanční instituce zvyšují své projekce týkající se amerických cel. Nyní předpokládají, že USA zavedou 15% reciproční clo pro všechny obchodní partnery, což je skok oproti jejich předchozímu předpokladu 10% zvýšení. Evropská unie, která představuje přibližně 15 % amerického dovozu, by byla přímo zasažena. Očekává se, že největší zátěž ponesou klíčová odvětví včetně strojírenství, farmaceutického průmyslu a chemického průmyslu.
Pod vlivem těchto předpokladů o clech banka Goldman Sachs upravila svou prognózu růstu HDP USA pro čtvrté čtvrtletí roku 2025 a nyní očekává pokles na 1 % z minulé projekce 1,5 %. Hospodářský růst v eurozóně by mohl být rovněž ovlivněn, přičemž se předpokládá snížení o 0,25 procentního bodu. Vzhledem k úzké vazbě mezi zisky evropských podniků a hospodářskou aktivitou se úpravy prognóz HDP promítají do nižších prognóz zisků evropských společností.
I když byl celkový výhled snížen, Goldman Sachs zdůrazňuje několik zmírňujících faktorů. Mezi ně patří nižší úrokové sazby, potenciální vyloučení cel a zvýšení fiskálních a obranných výdajů v Evropě. Společnost poukazuje na to, že evropské akcie se již obchodují se slevou ve srovnání s americkými akciemi, což může působit jako nárazník proti některým rizikům poklesu. Další potenciál prudkých tržních korekcí je omezen relativně nízkou dlouhodobou pozicí v Evropě.
Goldman Sachs poznamenal, že cyklické sektory a indexy jako DAX, MDAX a severské trhy jsou nejvíce vystaveny obchodní nejistotě. Defenzivní sektory spolu s FTSE 100 a švýcarským tržním indexem
Mezitím evropské společnosti s expozicí vůči USA, které v posledních letech těžily ze silného amerického hospodářského růstu a silnějšího dolaru, by mohly být vystaveny zkoušce odolnosti v důsledku jakéhokoli dopadu na americký růst nebo pohyb měny. Goldman Sachs sestavil dva klíčové koše akcií, které monitorují dopady obchodní politiky USA: koš “USA Tariffs”, který zahrnuje evropské firmy s vysokými tržbami v USA, ale s omezenou domácí výrobou, a koš “Made in USA”, který zahrnuje společnosti s vysokými tržbami v USA a zároveň s významnou výrobní přítomností v USA. Očekává se, že tyto koše se budou pohybovat v souladu se změnami v nejistotě evropské obchodní politiky.
I přes snížená očekávání Goldman Sachs zdůrazňuje, že evropské akcie jsou ve srovnání s americkými nadále podhodnocené. Kapitálové toky do Evropy v poslední době zaznamenaly nárůst, i když zůstávají historicky nízké. Pozitivní je, že expozice evropských podniků vůči Číně, která je pro ně rozhodujícím trhem, roste, což by mohlo vyvážit některé širší makroekonomické problémy.

Revize evropské prognózy je relativně mírná ve srovnání s tím, jak Goldman Sachs snížil svůj výhled pro USA, kde byl dvanáctiměsíční cíl pro index S&P 500 snížen o 10 procentních bodů. Podle makléřské společnosti je hlavní rozdíl v tom, že evropské ocenění je již na nižších úrovních, což je vede k tomu, že v příštích 12 měsících očekávají stabilní forwardový poměr ceny k zisku na úrovni přibližně 14násobku.
Goldman Sachs upozorňuje, že budoucí výkonnost trhu do značné míry závisí na směřování celní politiky USA, zejména na možnosti výjimek nebo změn. Nezanedbatelným faktorem, který bude určovat jejich ekonomický dopad, bude také délka trvání těchto cel. Navíc vystupňovaná pravděpodobnost recese v USA v příštím roce
Chcete využít této příležitosti?
Zanechte svůj telefon a email a budete kontaktováni licencovanými odborníky